Jarosław Gibas

Jak odzyskać pewność siebie? Mamy dla Ciebie w prezencie sprawdzony kurs, który w tym pomoże.

Dominika Jajszczak

 

Jeśli boisz się wyzwań, a w Twojej głowie wciąż kołacze się myśl, że nie jesteś wystarczająco dobra. Jeśli skupiasz się na swoich wadach i przestałaś dostrzegać zalety. Jeśli w końcu uśmiech gości na Twojej twarzy coraz rzadziej, to znak, że uległaś przekonaniom i nie jesteś obiektywna. Już czas to zmienić i odzyskać pewność siebie – uśmiech i piękno.

Wyceń swoją wartość

Niska samoocena wiąże się z myśleniem, że na poczucie własnej wartości wpływ mają otaczający ludzie. A jak sama nazwa mówi jest to poczucie własnej wartości. Nie powinien zatem mieć na nią wpływu nikt prócz Ciebie samej. Nie możesz bowiem uzależnić swojej wartości od czyjegoś humoru, czy gorszego dnia. Musisz odpowiednio wycenić swoją wartość. Jak to zrobić? Oprzyj ją na filarach. Jeśli ocena któregoś z nich wypada gorzej to jedynie znak, że musisz nad tą częścią siebie popracować. Te filary to: świadomość, samoakceptacja, odpowiedzialność, asertywność, celowość naszego życia, prawość.

Odkryj odpowiedzialną samodzielność

Nie przerzucaj odpowiedzialności za poczucie własnej wartości na innych, tak nie będziesz w stanie zbudować pewności siebie. Przecież ludzie się mylą. Nie szukaj zatem u nich potwierdzenia swoich myśli i akceptacji własnych zachowań. W ten sposób bowiem będziesz zawsze myślała tak, jak myślą inni i zachowywała się tak, jak od Ciebie oczekują. Nie bój się przekierować tej odpowiedzialności na siebie. Odpowiedzialność na to umiejętność przyznania się do błędów i uznanie ich jedynie za lekcje z której wyciągniesz wnioski.

ZOBACZ PIERWSZĄ LEKCJĘ KURSU JAROSŁAWA GIBASA:

Cały kurs znajdziesz —>>> TUTAJ

Ucz się na błędach, czyli zadbaj o sprawczość

Brak pewności siebie to suma doświadczeń. Jak zatem robić, by to, czego doświadczasz stało się Twoim sprzymierzeńcem? Czy to w ogóle możliwe? Owszem trzeba tylko zadbać o sprawczość. Sprawczość kształtuje się w doświadczaniu osiągnięć zbudowanych na wiedzy i umiejętnościach. Kiedy zatem coś Ci się nie udaje – wyciągaj wnioski. Twój sukces nie może być dziełem przypadku. Chodzi o to, byś potrafiła go powtórzyć. Nie rezygnuj z zamierzeń, ale próbuj. Poradz sobie z emocjami przegranego, przyjrzyj się porażce i odpowiedz na pytanie – dlaczego mi się nie powiodło Czy przyczyna tkwiła w braku wiedzy, czy umiejętności. Zapisz porażki, to, czego Ci zabrakło. Stwórz instrukcję użytkownika samej siebie i sięgaj po nią. Wzrost sprawczości to wzrost pewności siebie.

Nastaw się na zmianę

Pewność siebie związana jest z tym, jak Ty postrzegasz właśnie siebie samą. Jeśli uznasz swoja porażkę, to nie dasz sobie szansy na zmianę. Mówisz sobie – taka już jestem, nie zmienię tego? Może niepotrzebnie. Warto podejść do niezdanego egzaminu kilka razy, a nie zarzucić myśl o marzeniach. Nie jesteś taka na całe życie. Jesteś taka „na teraz”. I tak do tego podejdź. Nie jesteś w stanie czegoś zrobić? Może i tak, ale tylko teraz. Jeśli posiądziesz umiejętności albo potrzebne doświadczenie – zrobisz to. Nie może mieć wpływu na Ciebie czyjaś opinia mówiąca – jesteś do tego za słaba, za mała. Jarosław Gibas każe odpowiedzieć – Teraz jestem taka. W tym momencie, ale zmieniam się. Nie jesteś pewna siebie? Nie szkodzi. Nie jesteś pewna teraz. za chwile się to zmieni.

Nie bój się asertywności

Asertywność jest związana z pewnością siebie. Jeśli człowiek nie potrafi odmówić, to spuszcza wzrok, unika kontaktu wzrokowego i traci pewność siebie. Mylenie niegrzeczności z asertywnością jest błędem, do którego przyczyniła się kultura. Nie możesz jednak robić czegoś wbrew sobie. Tylko dlatego, że to jest dobre dla innych. Asertywność nie jest egoizmem, jest szacunkiem do samej siebie. Jak zatem budować asertywność? Zawsze zastanów się zanim coś zrobisz – dla kogo to robisz, czy to jest zgodne z Twoimi zasadami, dążeniami? Napisz regulamin – spis rzeczy za które szanujesz siebie, zawierający nienaruszone zasady i wartości, dzięki którym czujesz się dobrze z samą sobą.

Zdobądź wiedzę o sieciach nieformalnych i bądź pewna siebie w pracy

Pewność siebie w pracy bardzo pomaga. Nie jest rzeczą prostą i oczywistą, jak do niej dojść? Daniel Goleman – badacz inteligencji emocjonalnej wskazuje, że ogromny wpływ na pewność siebie w pracy mają sieci nieformalne. Trzeba umiejętnie wybrać z oficjalnego przekazu to, co jest pod spodem i odrzucić rzeczy bezużyteczne. To tak, jakbyś miała znaleźć się po drugiej stronie lustra. Warto patrzeć na wszystko, co się dzieje. Kto z kim pracuje i spędza czas. Nauczenie się nieformalnej sieci daje Ci przewagę w każdym miejscu pracy i pozwala odrzucić to, co sprawia, że czujesz się niekomfortowo. Zadbaj o zawodową pewność siebie.

Zaakceptuj siebie

Nie lubisz czegoś w sobie i chcesz to jak najgłębiej ukryć, bo nie chcesz, by widzieli to inni? Ale im bardziej chowasz, tym większą masz pewność, że to się nie uda? Brak Ci samoakceptacji. Samoakceptację dzieli się na 2 obszary. Ten, w którym masz na siebie i swoje cechy wpływ i ten, na który wpływu nie masz. Pamiętaj, ludzie doskonali są tylko w doskonałych opowieściach, nie w prawdziwym życiu. Zatem Ty też nie musisz być doskonała. Przyjrzyj się sobie. Jeśli przeszkadza Ci coś, na co możesz mieć wpływ – zrób krok w kierunku tego, by to zmienić. Krok- jeden. Być może Ty nie zobaczysz zmiany, ale zobaczą ją inni. Przeszkadza Ci coś, na co wpływu nie masz? Zaakceptuj to. Nie znikaj w tłumie, wyróżnij się byciem sobą.

***

Masz niedosyt i chcesz dowiedzieć się więcej? Zrobić ćwiczenia, które pomogą CI w zrozumieniu siebie i zyskaniu pewności? Więcej porad jak wziąć odpowiedzialność za własną samoocenę, budować poczucie własnej wartości znajdziesz w bezpłatnym kursie online Jarosława Gibasa – Jak odzyskać pewność siebie dostępnym na stronie internetowej www.sukcestoja.pl Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Dzięki krótkim lekcjom i ćwiczeniom dostajesz szansę na zrozumienie siebie i zyskasz pewność, ile jesteś warta.

Rejestracja na bezpłatne kursy on-line odbywa się pod adresem www.sukcestoja.pl

Przeczytaj także