Karolina Cwalina

Wybitna w swojej dziedzinie. Jak wykorzystywać swoje mocne strony zamiast pracować nad słabościami?

Karolina Cwalina-Stępniak

„Świetnie, że jesteś dobra z matematyki, ale zdecydowanie musisz popracować nad polskim.” - chyba wszyscy usłyszeliśmy podobne zdanie w różnych w wersjach w szkole lub pracy. Zawsze jest coś, co trzeba dopracować. A co, gdyby olać to, co powinnyśmy poprawić i skupić się na rozwijaniu tego, w czym już jesteśmy świetne?

Metoda rozwijania mocnych cech

Skupiamy się w niej na tym, aby jak najlepiej wykorzystać to, w czym jesteśmy dobre, zamiast poprawiać i rozwijać słabe strony. Jednostki, które odnoszą sukces, zazwyczaj nie są średnie we wszystkim, ale wybitne w swoich dziedzinach. Dlatego archaiczne podejście, aby mieć ze wszystkiego ocenę dobrą odchodzi w cień. Czasem wystarczy rząd dwójek i trójek, ale szóstka w konkretnej dziedzinie.

Jak znaleźć swoje mocne strony?

Czasem zwyczajnie czujemy, co przychodzi nam z łatwością, czego dobrze się uczymy, co sprawia, że rozkwitamy. Te obszary nazywamy talentami. To naturalne predyspozycje do pewnego rodzaju działalności. Aby lepiej swoje talenty zdiagnozować i poznać, warto także sięgnąć do rozmowy ze specjalistów lub jednego ze znanych testów np. StrengthsFinder czyli CliftonStrengths. Te testy nie powiedzą nam, czy jesteśmy dobre w programowaniu lub księgowości, ale dadzą wskazówki, jakie nasze zdolności są warte wykorzystania. Mogą to być wybitne zdolności analityczne, strategiczne, kreatywność, a nawet empatia.  

Co jest ważne poza pogłębianiem samoświadomości?

Kluczowe będzie tu zaakceptowanie własnych ograniczeń. Żeby skupić się na rozwoju mocnych stron, trzeba kategorycznie pogodzić się z tym, w czym nie jesteśmy i prawdopodobnie nigdy wybitne nie będziemy. Znam osoby, które przeżyły całe zawodowe życie męcząc się w swojej pracy, ponieważ była ona zupełnie niezgodna z ich talentami. Przykładem może być analityk, który godziny w pracy spędzał nad tabelami, analizując dane finansowe, kiedy jego talentami była wybitna kreatywność i empatia. Poza jego zmęczeniem codzienną pracą, to ogromna strata dla innych branż, które mogłyby dużo lepiej wykorzystać jego potencjał.

Zacznij badać i testować, w jakim typie aktywności czujesz się dobrze. Co jest dla Ciebie ważne w życiu zawodowym. Lepiej poświęcić trochę czasu na te poszukiwania niż spędzić całe życie w źle dobranej pracy.

***

O autorce:

Karolina Cwalina-Stępniak – Professional Certified Coach w ICF – PCC ICF oraz Family Coach. Autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”. Wykładowca Studiów Podyplomowych “Coaching w Biznesie” na Politechnice Białostockiej. Autorka książek: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/Działaj/Nie marudź”, “Wszystko zaczyna się w głowie a kończy, gdy nie działasz” oraz “#GIRLSTALK Dziewczyny, Rozmowy, Życie”. Prowadzi autorski kanał Karolina Cwalina na Youtube oraz podcasty na platformach Spotify oraz Apple Podcast. Co-Founder platformy edukacyjno-rozwojowej HER IMPACT. Specjalista w poradni psychoterapeutyczno-coachingowej Inner- Garden. Więcej na www.karolinacwalina.pl