jak zaangażowanie społeczne przekłada się na budowanie społeczeństwa obywatelskiego

„Warto pokochać siebie. Te słowa to nie jest pusty frazes”

Żaneta Dębska

Warto kochać siebie i z pewnością słowa te nie są pustym frazesem. Zapewne niejednokrotnie słyszałaś, że jeśli chcesz być kochana, najpierw musisz pokochać siebie. Dopiero, gdy sama pokochasz siebie będziesz w stanie pokochać kogoś innego. Tylko kochając siebie będziesz szczęśliwa i pewna siebie. Tylko co możesz zrobić jeśli pomimo tego, że bardzo chciałabyś pokochać siebie ale, nie potrafisz tego zrobić?

 

Zostań swoją najlepszą przyjaciółką

Zaprzyjaźnij się ze sobą. Popatrz na siebie jak na kogoś obcego i zastanów się, co w sobie podziwiasz? Doceń swoje zalety. Szanuj siebie i wymagaj tego szacunku od innych. Zaakceptuj, a wręcz pokochaj swoje kształty, swój uśmiech i całą siebie, taką, jaka jesteś. Jeśli masz jakiś kompleks, pomyśl o osobie, która ma podobny „problem” i zastanów się, w jaki sposób ona sobie z nim radzi. Być może potrafisz przyjąć podobną postawę? Co by Ci mogło to dać?  Są też ludzie, którzy swoje wady potrafią przeistoczyć w zalety.

Zaakceptuj siebie

Jeśli wcześniej szukałaś akceptacji z zewnątrz, natychmiast przestań to robić. Sama siebie zaakceptuj i nigdy nie szukaj na siłę, ani akceptacji, ani miłości innych ludzi. Miej w sobie tą pewność, że jesteś wyjątkową, fajną, mądrą i piękną kobietą. Jeśli inni to dostrzegą – super. Jeśli zaś komuś się nie spodobasz, nie zajmuj tym swojej głowy. Nigdy nie zadowolisz wszystkich. Nie chodzi mi o to, byś nie miała w sobie za grosz autorefleksji, ale o to, abyś pozwoliła sobie na zdrowy egoizm.

Zatroszcz się o siebie

Czy wiesz, że im bardziej troszczysz się o siebie, tym bardziej troszczą się o Ciebie inni? Zadziwiające, a jednak to prawda. Ludzie widzą i traktują Cię w taki sposób, w jaki Ty sama widzisz i traktujesz siebie.

Poza tym, najzwyczajniej w świecie, warto się rozpieszczać. Traktuj siebie właśnie jak najlepszą przyjaciółkę. Gotuj dla siebie zdrowe i pyszne jedzenie. Kupuj sobie prezenty. Odpoczywaj, gdy masz taką potrzebę. Otaczaj się tylko sprzyjającymi Ci, dobrymi i inspirującymi ludźmi. Stroń od toksycznych ludzi, a jeśli, w pewnych sytuacjach musisz się z nimi spotykać, broń się, przed ich niszczącym wpływem.

Edukuj się i inwestuj w siebie. Poszukuj szkoleń, seminariów, książek, wykładów na You Tube. Jest mnóstwo miejsc, gdzie inspirujący ludzie dzielą się wiedzą na temat rozwoju osobistego, nierzadko darmowo.

PRZECZYTAJ TAKŻE: KOBIETY, WSPIERAJMY SIĘ!

Nie krytykuj

Zapomnij raz na zawsze o zbędnej krytyce. Nie krytykuj, ani siebie, ani innych. Nie zwracaj się do siebie źle nawet w myślach. Nie mów: „jestem do niczego”, albo widząc kogoś: „jak ta kobieta się ubrała?”. Pamiętaj, że krytykując innych automatycznie w Twojej głowie pojawia się obawa przed krytyką innych ludzi. Bądź zatem wyrozumiała dla innych i dla siebie.

Słuchaj swojej intuicji

Podążaj za swoim głosem serca i miej w nosie, co mówi i robi większość ludzi. Oni nie są Tobą, nie słuchaj więc ich porad, gdy Twoje życie i cele diametralnie się różnią. Nie każdy musi, a nawet nie powinien być taki sam. Wolność polega na odwadze podejmowania własnych wyborów. Daj sobie tą wolność. Dąż do takiego życia, o jakim Ty marzysz. Podejmuj takie decyzje, które są zgodnie z Twoimi wartościami. Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialna za swoje życie.

***

O Autorce

Żaneta Dębska

Jestem kobietą wielu pasji choć największą z nich jest dla mnie życie. Za najważniejsze i najpiękniejsze role życiowe uważam bycie mamą i żoną. Rozwój osobisty jest obecny w moim życiu od kiedy w wieku 15 lat przeczytałam swoją pierwszą książkę z tej dziedziny, a była to: „Potęga podświadomości” Jospeha Murphy’ego. Zachęcona pozytywnymi doświadczeniami po wprowadzeniu zasad z dziedziny rozwoju postanowiłam poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Czytałam, uczyłam się, praktykowałam. W 2013 roku ukończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Ekonomicznym z Zarządzania Zasobami Ludzkimi, następnie ukończyłam 60-godzinny kurs z zakresu coachingu. Dzięki zdobytej wiedzy i narzędzi do głębokiego rozwoju rozpoczęłam pracę z ludźmi, ale też kontynuuję pracę nad sobą. Moja pasja napędza mnie do życia, a moja praca w coachingu wyraża w 100% moją osobowość i wartości. Prócz rozwoju osobistego zawodowo zajmuję się także HR-em oraz prowadzę bloga. Moimi pasjami są także gotowanie, zdrowe odżywianie oraz aktorstwo.

Więcej na: https://optymizmplus.pl/ i https://www.facebook.com/optymizmplus/