Kobieta z dzieckiem na home office

Jak powrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim?

Czy znasz lub pamiętasz to krążące w internecie wideo o najtrudniejszej pracy świata? Fikcyjna oferta pracy i prawdziwe rozmowy rekrutacyjne, podczas których kandydaci i kandydatki dowiadują się, że opisywany rodzaj pracy wymaga pełnej dyspozycyjności 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Mnóstwo wysiłku i zaangażowania, wysokie obroty, nieprzespane noce…Brak wynagrodzenia. Nikt nie wierzy, że to możliwe. O jaką więc rolę chodzi? Kto się na to decyduje? Mama!

Matki mają w sobie wielką siłę, a rodzicielskie doświadczenia sprawiają, że jeszcze bardziej rozwijają w sobie empatię, uważność, cierpliwość, umiejętności interpersonalne, zdolności mediacyjne i organizacyjne, a więc wszystkie te atuty, które również na rynku pracy i w kontakcie z zespołem oraz współpracownikami mają ogromne znaczenie.

To, jak dużym wyzwaniem bywa godzenie opieki nad dzieckiem z życiem zawodowym, wiele osób uzmysłowiło sobie podczas pandemii, gdy home office łączył się ze zdalną szkołą czy zabawą przedszkolaków. Wzrosła wówczas tolerancja dla pracujących rodziców, którzy jeszcze nigdy wcześniej nie byli tak doceniani jak teraz – praca z dzieckiem w domu nie należy bowiem do najłatwiejszych. Dokładnie tak samo jest na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, który „urlopem” jest tylko w teorii, gdyż w praktyce stanowi bardzo wymagającą pracę, intensywny trening kompetencji miękkich i mocno zaawansowany multitasking.

Spora część kobiet ma jednak trudność, by uwierzyć w swoje możliwości, a przerwa w zatrudnieniu, wrażenie izolacji społecznej czy brak kontaktu z branżą sprawiają, że zmniejsza się poczucie własnej wartości oraz pewność siebie i swojej pozycji zawodowej. Z badań Pracuj.pl wynika, że emocjami, których kobiety najczęściej doświadczają przed powrotem na rynek pracy, są niepewność (54%) i strach (29%).

Kiedy zbliża się koniec przerwy związanej z macierzyństwem, kobiety często czują się rozdarte i borykają się z wieloma blokującymi przekonaniami. Z jednej strony chcą wrócić do pracy i realizować się na polu zawodowym, a z drugiej mamy gdzieś zapisany w genach stereotyp „dobrej mamy”, która w pełni oddaje się opiece nad dziećmi. Chcemy zapewnić maluchom jak najwięcej bliskości i zadbać o ich rozwój, a jednocześnie tęsknimy za własną aktywnością zawodową. Powrót do firmy wiąże się też z przemodelowaniem dotychczasowego trybu życia, dlatego bardzo często pojawia się obawa, że nie podołamy nowym wyzwaniom. Jako że mamy duże poczucie odpowiedzialności, nie chcemy zawieść zarówno rodziny, jak i pracodawcy. To zupełnie naturalne, że odczuwa się zarówno potrzebę bycia ze swoim dzieckiem, jak i tęsknotę za pracą i potrzebę realizowania się również poza domem. Naturalne są też związane z tym obawy i stres, jednak warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie siebie i rodziny na nadchodzący nowy etap. To pomoże zredukować stres i oswajać lęk związany ze zmianami.

Przygotowując się do powrotu na rynek pracy:

  • zadbaj o własne zasoby i zapewnij sobie wsparcie bliskich,
  • przepracuj trudne i blokujące przed działaniem myśli,
  • poznaj bliżej samą siebie.

Ćwiczenie na wewnętrzne zasoby

Aby zadbać o dziecko i rodzinę, najpierw musisz zatroszczyć się o swoje zasoby – dzięki temu będziesz się mogła nimi dzielić z innymi. Powrót do pracy zawodowej to szczególny moment, kiedy tych zasobów będziesz potrzebowała jeszcze mocniej niż do tej pory. Sen, odpoczynek, zbilansowana dieta to podstawa, o którą często trudno w obliczu rodzicielskich obowiązków, jednak jest ona konieczna dla lepszego funkcjonowania, zachowania siły, energii i równowagi.

Pomyśl o tych wszystkich sytuacjach, kiedy byłaś głodna lub niewyspana i zmęczona, jakże trudno wtedy zachować cierpliwość. Gdy sama nie masz energii i zasobów, niemalże niemożliwe jest, by ze spokojem poradzić sobie w kryzysowych sytuacjach rodzinnych, a później i zawodowych. Wszyscy jesteśmy tak skonstruowani, że brak zaspokojenia naszych podstawowych potrzeb odbija się na naszej kondycji psychicznej, kreatywności i zdolności radzenia sobie w stresie – przekonuje Asia Gospodarczyk. – Pamiętajmy, że czasem drobna zmiana jest już krokiem w stronę lepszego zarządzania własną energią. Czasami delikatne usprawnienie organizacji dnia codziennego (np. przygotowanie sobie wieczorem kanapki na śniadanie) pozwoli gładko przejść przez poranną logistykę z maluchem.

Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci spojrzeć na własne zasoby i potrzeby.

Jak często znajdujesz czas dla samej siebie?

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Co podnosi Twój poziom energii po ciężkim dniu / nocy /poranku?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Które obszary (relaks, sen, jedzenie, aktywność) wymagają Twoim zdaniem poprawy i dlaczego?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Jakie zmiany mogłabyś wprowadzić do swojego rytmu dnia, żeby lepiej zadbać o swoje zasoby?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Jakiego wsparcia do tego potrzebujesz? Kogo mogłabyś poprosić o pomoc?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Jakie konkretne rozwiązania zastosujesz?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Powyższy fragment pochodzi z bezpłatnego e-booka „EmpowerMom. Mamo, wzmocnij się przed powrotem na rynek pracy” stworzonego w ramach programu aktywizacji zawodowej kobiet sukcestoja.pl przez ekspertów i ekspertki Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką oraz Grupy Pracuj.

Takiego e-booka jeszcze nie było. Dzięki niemu dowiesz się m.in.:

  • jak macierzyństwo wzbogaca Twoje CV,
  • jakie kompetencje zdobywasz opiekując się dzieckiem i będąc menadżerską domu,
  • gdzie możesz znaleźć kursy, dzięki którym zdobędziesz nowe umiejętności nie wychodząc z domu,
  • jak i gdzie poszukiwać nowej pracy,
  • jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.


W e-booku znajdziesz zadania, ćwiczenia, porady doświadczonych ekspertów, a także uzupełniające materiały wideo, które pomogą Ci powrócić na rynek pracy po dłuższej przerwie.