Jak pozbyć się problemu nierównych płac kobiet i mężczyzn

Jak pozbyć się problemu nierównych płac kobiet i mężczyzn? Władze Nowego Jorku mają na to pomysł

Hania Bąbik

Czasy, kiedy to kobiety zajmowały się domem, podczas gdy mężczyźni zarabiali, aby utrzymać rodzinę już dawno minęły. Nadal jednak w wielu przypadkach brakuje równowagi. W dzisiejszych czasach zarówno kobiety jak i mężczyźni robią kariery i angażują się w życie rodziny. Niestety pełnej równości, szczególnie w kwestiach finansowych, nadal nie ma.

Jak podaje serwis Europe Direct, w krajach UE różnica w wysokości płac kobiet i mężczyzn kształtuje się na poziomie 16 proc., jeśli porówna się wynagrodzenia za godzinę pracy, i aż 31 proc., jeżeli weźmie się pod uwagę wynagrodzenia całoroczne.

Na szczęście coraz więcej mówi się o tym problemie, a także dokłada wszelkich starań, żeby te różnice zniknęły. Nowy Jork w najbliższym czasie będzie głosował nad przepisami, które mają zabronić pytań dotyczących historii zarobków osoby ubiegającej się o pracę. Tym sposobem dołączą oni do ciągle rosnącej grupy miast, które walczą za pomocą tej strategii z różnicami w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn.

„To że nie dostawałaś należytego wynagrodzenia raz, nie powinno definiować tego ile będziesz zarabiać w przyszłości!” powiedziała Letitia James zastępca burmistrza Nowego Jorku. To właśnie ona jest pomysłodawczynią wprowadzenia tej ustawy w mieście.

CZYTAJ TAKŻE: „Gdybym miała dzieci, jak mogłabym mówić, że mój syn zasługuje na więcej niż moja córka?” – zapytała Serena Williams w gorącej dyskusji nt. równych zarobków. 

Celem nowego rozporządzenia jest zerwanie z dotychczasowym schematem wynagrodzeń i próba nadrobienia zaległości dotyczących pensji kobiet. W rozmowie z Huffington Post, Emily Martin doradca generalny i wiceprezes ds. sprawiedliwości w miejscu pracy w Krajowym Centrum Praw Kobiet, powiedziała:

„Jeśli w obecnej pracy zarabiasz mniej tylko dlatego, że jesteś kobietą – co jest bardzo prawdopodobne – a potem będziesz starać się o inną pracę, potencjalny pracodawca nie powinien płacić Ci mniej, tylko dlatego że byłaś dyskryminowana już wcześniej!”

Nowe rozporządzenie oczywiście nie rozwiąże natychmiastowo wszystkich problemów dotyczących różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Jest natomiast na pewno krokiem ku poprawie sytuacji i ideą, która powinna zainspirować do działania inne miasta i kraje.