Czy stres może być naszym sprzymierzeńcem?

Stres kosztuje firmy prawie 11 mld zł rocznie! To nowe wyzwanie dla liderów i sposobu zarządzania

Stresu mamy coraz więcej, ale coraz gorzej z nim sobie radzimy. Badania pokazują, że Polacy są w ogonie narodowości, które potrafią znaleźć równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Jak radzić sobie ze stresem? Co sprawia, że jesteśmy aż tak zestresowani? O to Dagny Kurdwanowska zapytała psychoterapeutkę i pomysłodawczynię Akademii Przywództwa Kobiet na Akademii Leona Koźmińskiego, dr Annę Kieszkowską-Grudny.

Powodów do stresu mamy dziś dużo. Doświadczamy ich w pracy – bo czujemy się przeładowani, źle zarządzamy czasem, mamy problem z relacjami. Doświadczamy go w domu – gdy wokół nas chorują bliscy, mamy problemy natury finansowej. Zestresowani mamy mniej energii, chęci do działania, w końcu dopada nas poczucie frustracji i bezsilności. A to rodzi jeszcze większy stres – i tak kula śniegowa stresu rośnie.

Stres to także konkretne straty. Dla człowieka – bo gorzej się czuje, zaczyna chorować. Dla pracodawcy – bo jego pracownik jest mniej skuteczny i częściej chodzi na zwolnienie. Z badań wynika, że aż 60% zwolnień branych jest właśnie z powodu stresu. Policzono, że z powodu zwolnień, które są efektem życia w stresie polskie firmy i gospodarka tracą nawet 11 miliardów złotych! Stres stał się więc kolejnym tematem dla biznesu, liderów i sposobu zarządzania.

Co zatem możemy zrobić, żeby ze stresem, który jest nieunikniony, lepiej sobie radzić? I co mogą zrobić firmy, by zadbać o to, by ich pracownicy stresowali się mniej? Posłuchajcie całej rozmowy:

POSŁUCHAJ NASZYCH POZOSTAŁYCH PODCASTÓW!

***

Dr Anna Kieszkowska-Grudny

Ukończyła Akademię Medyczną oraz studia z zakresu Zarządzania Finansami i Marketingu na Uniwersytecie Ekonomicznym, które kontynuowała na studiach doktoranckich z zakresu ekonomii i zarządzania. Ponadto, uzyskała dyplomy z wyróżnieniem, kończąc studia z zakresu psychologii klinicznej, psychoterapii poznawczo-behawioralnej i psychoonkologii. Ukończyła specjalizację z zakresu interwencji kryzysowej i katastrof. Jest dyplomowanym managerem ochrony zdrowia. Pomaga managerom jako coach i mentor – dzieląc się nie tylko wiedzą z zakresu coachingu, ale także wieloletnim doświadczeniem jako manager. Ponad 15 lat była top managerem w branży biotechnologicznej i farmaceutycznej, w tym na poziomie międzynarodowym. Angażuje się w działalność naukową i społeczną, będąc w zarządach licznych organizacji społecznych i towarzystw naukowych oraz wykładowcą uczelni wyższych z zakresu medycyny, psychologii i ekonomii/zarządzania. Jest pomysłodawczynią i współtwórczynią studiów podyplomowych Akademia Przywództwa Kobiet realizowanych przy współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego – europejskim liderem studiów biznesowych.