Jak sztuczna inteligencja może pomóc znaleźć Ci pracę?

Jak sztuczna inteligencja może pomóc znaleźć Ci pracę?

Dominika Jajszczak

Chcesz, aby ktoś doradził Ci w procesie wyboru ścieżki zawodowej czy przy przebranżowieniu? A może potrzebujesz, aby ktoś sprawdził Ci Twoje CV? W dobie intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii słowo „ktoś” możesz zamienić na „coś”, a tym czymś może być AI. Zobacz, jak sztuczna inteligencja może pomóc znaleźć Ci pracę.

Jak to dzisiaj wygląda?

Według badań przeprowadzonych przez Michael Page 65% poszukujących pracy zauważa znaczną oszczędność czasu dzięki korzystaniu z narzędzi sztucznej inteligencji. 60% uważa natomiast, że AI pomaga znaleźć lepiej dopasowane oferty. Co więcej 60% osób w przedziale wiekowym 18-24 lat i mniej niż 40% osób powyżej 60. roku życia korzystało już z tych narzędzi. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że sztuczna inteligencja może ułatwić poszukiwanie pracy. Przekonaj się, w jaki sposób.

Optymalizacja CV i listu motywacyjnego

Na rynku od dawna dostępne są narzędzia do kreowania CV, które podpowiadają m.in. jakie umiejętności czy kompetencje wpisać w odpowiednich sekcjach życiorysu. Zazwyczaj bazują na rozbudowanej grupie gotowych treści, które stanowią podpowiedzi dla użytkowania. Przykładem takiego kreatora jest interview.me. Jednak wraz z rozwojem technologii w Internecie pojawiły się aplikacje oparte na sztucznej inteligencji, które pomagają kandydatom optymalizować ich CV i listy motywacyjne pod kątem konkretnych ofert pracy. Te narzędzia analizują treść dokumentów i sugerują ulepszenia, aby lepiej pasowały do oczekiwań pracodawców. Przykładem takiej aplikacji dostępnej w języku angielskim jest Rezi.

Rekomendacje dotyczące ofert pracy

Platformy internetowe mogą wykorzystywać algorytmy oparte na sztucznej inteligencji do proponowania użytkownikom ofert pracy na podstawie ich doświadczenia i preferencji. W 2023 roku Pracuj.pl ulepszył na swojej stronie mechanizmy i filtry wyszukiwania ofert. Co szczególnie ważne – w większym stopniu zaczął wykorzystywać mechanizmy rekomendacji bazujących na AI. Na podstawie wcześniejszych zachowań użytkowników podpowiada im oferty najbardziej do nich dopasowane.

„Ponad 50% aplikacji o pracę w serwisie generują oferty korzystające z mechanizmów AI (sztucznej inteligencji)” – komentuje Paweł Moszyński, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Produktu w Grupie Pracuj.

Asystentka kariery

Czy wiesz, że możesz mieć ją na wyciągnięcie ręki? W kieszeni we własnym smartfonie? Na polski rynek weszło nowe rozwiązanie zaproponowane przez platformę talenti.pl (prężnie działający kobiecy startup).  ZOE™ wesprze Cię na drodze budowania swojej kariery, rozmawiając z nią w formie czatu. Nieważne czy dopiero zaczynasz swoją karierę, czy jesteś już doświadczoną profesjonalistką – ZOE dostosuje się do twoich potrzeb. Zacznie od kilku pytań odnośnie Twojej indywidualnej ścieżki kariery i zapozna się z Twoim profilem zawodowym. Możesz zadawać jej pytania m.in. o to, na jakie stanowiska możesz aplikować lub czy twoje doświadczenie jest wystarczające do danej roli. Możesz ją nawet poprosić o krótkie podsumowanie Twojej kariery zawodowej! Przygotuje też dla Ciebie przykładowe pytania do rozmowy rekrutacyjnej. ZOE to nie tylko narzędzie do analizy ścieżki kariery – to osobista doradczyni, gotowa porozmawiać z kandydatką na każdym etapie jej rozwoju zawodowego i… o dowolnej porze. 

ZOE™ działa w oparciu o ChatGPT. Zadbaliśmy jednak o to, aby miała jak najwięcej cech prawdziwej doradczyni zawodowej – uważnie słucha, wspiera i mądrze doradza. Kluczowe jest dla nas także bezpieczeństwo danych kandydatek, dlatego ZOE nie ma dostępu do danych wrażliwych. ZOE to nasz pierwszy krok w kierunku digitalizacji procesów rekrutacyjnych i oswajania kandydatek z wszechobecną technologią AI.” – podkreśla Anita Warkiewicz, Head of Tech Talenti.

Wykorzystanie AI w poszukiwaniu pracy może znacząco ułatwić zarówno kandydatom poszukiwanie ścieżki kariery czy proces rekrutacji, czyniąc go bardziej efektywnym i precyzyjnym. Pamiętaj jednak, że sztuczna inteligencja nie zastępuje ludzkiego osądu i empatii, a także nie umie go przewidzieć, dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi między automatyzacją swoich działań, a czynnikiem ludzkim w procesie poszukiwania pracy.

Aby poszukiwanie pracy było jeszcze skuteczniejsze skorzystaj z naszego bezpłatnego kursu online „Jak znaleźć pracę?”. Poniżej Lekcja numer 1.