jak szukać motywacji

Jak szukać motywacji, gdy w biegu zdarzeń się zgubiła? Sprawdź, co zrobić krok po kroku!

Joanna Rek-Faber

 

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że zapaliłaś się do czegoś tak bardzo, że nic ani nikt nie było w stanie Cię zniechęcić? Tak, że wszelkie przeszkody wydawały się łatwe do pokonania, a myśl o realizacji celu uskrzydlała?

Jeśli tak, to znaczy, że doświadczyłaś prawdziwie silnej motywacji! To ten stan, w którym jesteś skupiona na działaniu, wyznaczasz sobie poszczególne kroki i je wykonujesz, nie podważasz wartości tego działania, nie zastanawiasz się czy robić, czy nie.


CZYTAJ TAKŻE: O FEEDBACKU SŁÓW KILKA – CZYLI CO ZROBIĆ, BY INFORMACJA ZWROTNA DODAWAŁA SKRZYDEŁ


Siła wewnętrznej motywacji to chyba jedna z największych sił w świecie, istne paliwo jądrowe, które jest w stanie wynieść nas na orbitę naszych możliwości i dalej. Problem polega jednak na tym, że jest to energia wyjątkowo niestała, by nie powiedzieć… kapryśna! A zatem, co zrobić by chciało nam się chcieć?

Krok 1 : wyznacz sobie cel

O wiele sprawniej przychodzi angażowanie się jeśli dokładnie mamy sprecyzowany cel. To bardzo ważne, bo nastraja Twój mózg na dążenie do osiągnięcia go. A zatem, zanim zaczniesz szukać motywacji, precyzyjnie określ co chcesz osiągnąć.

Dobrze sformułowany cel jest :

– rzeczywiście możliwy do osiągnięcia (na przykład: nauczę się języka hiszpańskiego),
– precyzyjny (opanuję hiszpański tak, by móc swobodnie porozumiewać się w restauracji w Hiszpanii),
– mierzalny (np. swobodnie będę operować określoną liczbą słówek, poznam 3 czasy),
– ambitny i określony w czasie (np. daję sobie na to 18 miesięcy).

Pamiętaj, cel musi być dla Ciebie atrakcyjny i ambitny!

Zbyt łatwe cele nie nakręcą Twojej motywacji! Cele ambitniejsze zwiększają efektywność. Ale pamiętaj, cel musi być rzeczywiście możliwy do osiągnięcia. Jeśli cel wydaje Ci się zbyt ambitny lub za duży, warto drogę do jego realizacji podzielić na małe kroki. Wszystko spisuj – to bardzo pomaga!

Krok 2: wzmocnij cel wartościami

To jeden z najbardziej skutecznych dopalaczy motywacji wewnętrznej – jeśli Twój cel odpowiada Twoim wartościom nie zabraknie Ci energii do jego realizowania.

Wróćmy zatem do naszego przykładu z nauką hiszpańskiego. Jeśli jednymi z moich podstawowych wartości są zdrowie i rodzina, trudno mi będzie pod nie „podciągnąć” naukę języka hiszpańskiego. No, chyba, że w rodzinie nagle pojawi się sympatyczny Hiszpan lub uśmiechnięta Hiszpanka. Natomiast, jeśli wśród Twoich najważniejszych wartości znajduje się wykształcenie, własny rozwój, czy poznawanie świata i podróżowanie – to już jesteśmy w domu.

Jak to sprawdzić? Niezawodną metodą pytań!

Mamy zatem cel: nauczyć się hiszpańskiego.

Zapytaj siebie: Co stanie się dla mnie możliwe? Komunikowanie się po hiszpańsku.
Ponów pytanie: Co dzięki temu stanie się możliwe? Podróżowanie po Hiszpanii.
No i mamy to: bo podróżowanie jest wśród wymienionych wartości. Paliwa zatem nie zabraknie!

Krok 3: stwórz listę korzyści

Jestem zwolenniczką pisania. Mam wrażenie graniczące z pewnością, że tekst napisany otwiera przed nami inną perspektywę, niż tylko ten mówiony. Pisanie ma moc! A zatem proponuję by stworzyć listę potencjalnych korzyści, którymi będziesz mogła się cieszyć po zrealizowaniu swojego celu. Weź kartkę i pisz, nie oceniając swojej argumentacji. W momentach spadku motywacji sięgaj po tę listę – przypomni Ci dlaczego podjęcie się tego celu było (jest) dla Ciebie ważne.

Krok 4: czas na dobry plan

Masz już sprecyzowany cel, wiesz dlaczego jest on dla Ciebie ważny, jakie wartości odzwierciedla i jakie korzyści może generować. Wiesz dokąd zmierzasz, zatem czas na ustalenie trasy! I ponownie będę zachęcać do pisania – a dokładniej spisania kroków, jakie doprowadzą Cię do Twojego celu. Ten prosty zabieg pozwoli Ci na dwie ważne rzeczy:

– po pierwsze sprawi, że droga do celu nie będzie wydawała się tak trudna (nauczenie się 3 000 słówek może przerażać, ale jakby rozłożyć to zadanie na np. 30 słówek tygodniowo, to już nie wygląda tak źle, prawda?).
– po drugie zaś, rozpisanie kroków daje Ci szansę na monitorowanie swoich postępów.
A kiedy wiesz w jakim miejscu drogi jesteś, czujesz się bezpiecznie i możesz stosownie dawkować swoje zaangażowanie, czas itd.

Głowa do góry!

Błędów nie popełniają tylko ci, którzy nic nie robią! Nastaw się pozytywnie, uwierz w siebie i swoje możliwości, a będzie Ci po prostu łatwiej. Być może nie unikniesz pojawienia się myśli sabotujących, typu: „nie dam rady”. Ale pamiętaj, że dopuszczając ją do siebie sprawisz, że Twój umysł w to uwierzy. No i o samospełniającą się przepowiednię nie trudno!

I tu zdradzę Ci, że nastawienie potrafi zdziałać cuda! I pewnie nie wierzyłabym, gdybym tego niemalże empirycznie nie zbadała. Otóż, mój mąż wjeżdżając na najbardziej zatłoczone parkingi zawsze powtarza: „Na pewno jest tu miejsce dla mnie”. I wiesz co? On je zawsze znajduje.

„A w zasadzie, dlaczego miałabym nie dać rady?!” – niech towarzyszy Ci ta myśl. W chwilach zwątpienia wracaj do swoich zapisków – listy korzyści, rozpisanych kroków – jakże cennych gdy wkrada się zwątpienie! Przecież znajdziesz swoje miejsce parkingowe, prawda?

Nagroda

Nagradzaj się! Nie, nie na samym końcu. Na samym końcu nagrodą jest przede wszystkim osiągnięcie celu. Choć to wcale nie wyklucza nagrody głównej! Nagradzaj się na poszczególnych etapach: potrafisz się przywitać po hiszpańsku, schudłaś 5 z założonych 8 kilogramów? Świętuj te małe sukcesy. Jak? Tak jak lubisz! Chwilą z dobra książką, wyjściem na kawę z kimś kogo lubisz, czy odcinkiem ulubionego serialu. To już zależy od Ciebie!

Partnerem artykułu jest BNP Paribas.

#DOCENIAJnieoceniaj – pod takim hasłem jest prowadzona kampania Banku BGŻ BNP Paribas, której celem jest zwrócenie uwagi na to, jak niezwykle istotna jest siła pozytywnego wpływu, nasze codzienne wsparcie i docenianie innych w dążeniu do realizacji ich pasji i marzeń. To kolejna kampania, w której Bank porusza ważne tematy społeczne. Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ.

Weź udział w warsztatach Sukces TO JA „Doceniaj. NIE Oceniaj” w całej Polsce.
Zarezerwuj miejsce tutaj: https://sukcestoja.pl/konferencje-i-warsztaty/