Jak wspierać mądrze

Myśl tygodnia – Wspieraj, nie pouczaj. Jak wspierać mądrze?

Dagny Kurdwanowska

 

W trudnych chwilach i kryzysach pojawia się wokół nas wiele osób, które chcą pomóc. Czasem jednak zamiast wspierać, podcinają nam skrzydła. Dlaczego? Jak wspierać mądrze?

Jakiś czas temu doświadczyłam czarnej serii trudnych zdarzeń. Kiedy wydawało się, że wychodzę na prostą i poradziłam sobie z jednym, kolejny cios spadał z innej strony. Jestem typem zadaniowca, więc starałam się podchodzić do wszystkiego konstruktywnie, ale nawet zadaniowiec nie jest robotem. Potrzebuje czasem porozmawiać albo zwyczajnie się wyżalić. Wokół mnie było wiele osób gotowych mi pomóc. Jednak po rozmowach z niektórymi wcale nie czułam się lepiej. Ba, czułam się jeszcze bardziej przytłoczona. Dlaczego to, co miało być wsparciem okazywało się ciężarem?


Zabić słowem. Niemożliwe? W sytuacji konfliktowej słowa-granaty zabijają: szacunek, chęć do poszukiwania rozwiązania, zrozumienia się nawzajem. Jak je rozbroić pisze Olga Kozierowska.


Oto, co słyszałam podczas tych rozmów:

  • Powinnaś się poważnie zastanowić nad tym, czego chcesz.
  • Musisz to sobie wszystko dokładnie przemyśleć.
  • Na twoim miejscu, zrobiłabym…
  • Pod żadnym pozorem nie rób…
  • Bądź rozsądna i zrób…

Przy tym wszystkim moi znajomi okazywali mi troskę, szczerze przejmowali się moją sytuacją, widziałam, że naprawdę chcą pomóc. W sferze emocjonalnej było to jasne. W sferze werbalnej ich wsparcie i troska zmieniało się w pouczanie i oczekiwanie, że zrobię dokładnie tak, jak mi radzą.


Emocje to fenomen XXI wieku. Neuronauka ujawnia ich niezwykłą wartość. Podpowiada, że stany te poprzedzają myślenie, są doskonałym motywatorem oraz wsparciem dla komunikacji. Pokazuje, że coraz większą rolę pełnią dziś umiejętności miękkie, a więc odczytywanie emocji oraz wyczuwanie nastrojów innych ludzi. Przeczytaj więcej.


W przypadku, kiedy dotyka nas trudna sytuacja taki rodzaj komunikatów nie tylko nie wspiera, ale dodatkowo podcina skrzydła. Walcząc z trudnymi emocjami, musimy włożyć dodatkową energię w poradzenie sobie ze złotymi radami i własną frustracją, która pojawia się, gdy mamy poczucie, że przestajemy spełniać oczekiwania innych. Wśród rad, pouczeń i oczekiwań jeszcze trudniej zobaczyć, co się właściwie czuje, czego się chce i jak chce się rozwiązać problem.

Kiedy zdałam sobie sprawę, z tego, że takie rozmowy zamiast mnie wzmacniać, odbierają mi siłę, zaczęłam szukać sposobu, jak poradzić sobie z takimi komunikatami. Nie chciałam przecież przestać rozmawiać z ludźmi, jednocześnie mając świadomość, że wiele rozmów pójdzie właśnie w takim kierunku. Robiąc rachunek sumienia zdałam sobie sprawę, jak często ja sama „wspierałam” innych w ten sposób. Uważałam, że dobre rady to świetny pomysł, żeby konstruktywnie podejść do problemu. O tym jak mało jest to skuteczne przekonałam się na własnej skórze.

Co zatem można odpowiedzieć, kiedy słyszymy pouczenia i rady:

  • Wiem, że chcesz mi pomóc, ale na ten moment sama jeszcze nie wiem, co chciałabym zrobić, więc daj mi czas i przestrzeń, żebym mogła się zastanowić.
  • Dziękuję, że chcesz mi pomóc, wezmę twoją radę pod uwagę, ale i tak podejmę decyzję samodzielnie.
  • Dziękuję, że chcesz mi podpowiedzieć, co mogłabym zrobić. Teraz jednak potrzebuję zostać wysłuchana. Na rozwiązania przyjdzie jeszcze czas.
  • Wiem, że próbujesz mnie wesprzeć, ale nie jestem jeszcze gotowa, żeby podejść do tego w ten sposób.

Jak zatem wspierać mądrze? Oto pięć podpowiedzi:

1. Zamiast radzić, zapytaj: Czego teraz potrzebujesz? Jak mogę Ci pomóc?

2. Wysłuchaj cierpliwie. Czasem druga osoba chce się tylko wygadać.

3. Nie oceniaj tego, co usłyszysz. Nawet jeśli nie zgadzasz się z wyborami innej osoby, postaraj się zachować to dla siebie. Szczerość jest ważna, ale być może to nie jest właściwy moment, żeby wywalać kawę na ławę.

4. Bądź uważna. Podrzucanie złotych rad często ma zamaskować nasze zniecierpliwienie. Jeśli nie masz czasu lub nastroju, żeby wysłuchać przyjaciółki, która ma problem, lepiej powiedz jej to szczerze i umówcie się na inny dzień.

5. Po prostu bądź. Czasem druga osoba potrzebuje tylko twojej obecności. Wspieranie polega też na milczeniu, wspólnym wyjściu do kina i spędzeniu ze sobą czasu.

Przeczytaj także