Jak możesz wykorzystać Fundusze Europejskie w rozwoju zawodowym będąc po 30-dziestce? [MINI PORADNIK]

Dominika Jajszczak

Rynek pracy zmienia się w drastycznym tempie. Z tego powodu osoby pracownicy i przedsiębiorcy oraz osoby, które dopiero planują być aktywne zawodowo muszą stale rozwijać swoje kompetencje i umiejętności. Z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie.

Na jakie wsparcie możesz liczyć mając ponad 30 lat?

Możliwości jest wiele – od szkoleń i profesjonalnego doradztwa, po dotację czy pożyczkę na założenie własnej firmy.

A co powiesz na własny biznes?

Warto wiedzieć, że masz możliwość uzyskania dofinansowania na założenie własnej firmy. Aby skorzystać z takiej pomocy przede wszystkim musisz spełniać dwa kryteria. Musisz mieć ukończone 30 lat i nie pracować. Reszta warunków dofinansowania, które należy spełnić różni się w zależności o regionu Polski. Warto się starać o takie dofinansowanie, bo podstawowa dotacja nierzadko wynosi ponad 20 000 złotych.

Jeżeli żyjesz na wsi i to właśnie tam chciałabyś rozpocząć swoją działalność to czekają na Ciebie specjalne środki w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jeżeli jesteś rolniczką ubezpieczoną w KRUS może także skorzystać z tzw. premii na rozpoczęcie działalności. Więcej informacji o takim wsparciu możesz uzyskać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W przypadku kiedy mieszkasz na wsi, ale nie zajmujesz się rolnictwem są dostępne dla Ciebie inne źródła finansowania otwarcia własnej firmy. Gdzie możesz udac się po pomoc? Do Lokalnych Grup Działania. Zapytaj się o nie w najbliższym urzędzie gminy albo wyszu­kaj je na stronie www.ksow.pl.

A może jednak pożyczka?

Jeśli masz skończone 30 lat, ale jesteś aktywna zawodowo i nie spełniasz kryteriów znajdujących się powyżej możesz starać się o pożyczkę na założenie firmy. Oczywiście to pożyczka, zatem musisz ją zwrócić, ale o wiele łatwiej ją dostać, bo procedury są znacznie prostsze, a warunki spłaty preferencyjne.

Jeżeli jesteś zainteresowana takim wsparcie to więcej informacji możesz uzyskać w najbliższym wojewódzkim Urzędzie Pracy. To właśnie ta instytucja najczęściej decyduje o tym, komu zostaną przyznane pieniądze z dotacji i pożyczek.

PRZECZYTAJ TAKŻE: ZAKŁADASZ START-UP? OTO 8 ZASAD BIZNESOWEGO SURVIVALU, KTÓRE POMOGĄ CI PRZETRWAĆ I ODNIEŚĆ SUKCES!

A może czas na przebranżowienie?

Przebranżowienie brzmi strasznie. I budzi jeszcze większe lęki, gdy pomyślimy o nim jak o realnym wyzwaniu, z którym musimy się zmierzyć. Jednak Fundusze Europejskie mogą Ci to ułatwić niezależnie od tego czy masz pracę czy bezrobotna. Jeśli masz zawód i kwalifikacje, które nie pasuję do obecnego zapotrzebowania na rynku może warto się doszkolić w jakimś nowym zakresie, poszerzyć swoje horyzonty, wejść do bardziej zyskownej branży.

Jeśli jesteś bezrobotna…

… w pierwszej kolejności potrzebujesz analizy swojej sytuacji i indywidualnych predyspozycji, kwalifikacyjni, umiejętności – twoich zasobów. Możesz ją wykonać dzięki Funduszom Europejskim. Na podstawie wyniku tej analizy zostanie opracowany spersonalizowany plan działania – odpowiadający na potrzeby twoje i rynku. Wśród działań, które zostaną Ci zaproponowane mogą się znaleźć szkolenia, kursy zawodowe, czy nawet studia podyplomowe.

Pamiętaj, aby zawsze szukać informacji w Urzędzie Pracy. To tam zdobędziesz najświeższe informacje dotyczące dotacji, czy realizowanych projektów, w ramach których możesz zdobyć wsparcie zawodowe. W przypadku problemu ze znalezieniem niezbędnych informacji zawsze warto poradzić się w najbliższy Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich.

PRZECZYTAJ TAKŻE: TOP 5 NARZĘDZI, KTÓRE MOŻESZ WYKORZYSTAĆ Z POSZUKIWANIU NOWEJ PRACY

Jeśli pracujesz…

… pogadaj ze swoim pracodawcą o możliwości dofinansowania szkolenia w firmie. Odkąd został wprowadzony tzw. system popytowy, przedsiębiorcy mogą samodzielnie określać potrzeby szkoleniowe wewnątrz swojej firmy, wybrać odpowiednią instytucję szkoleniową i starać się o sfinansowanie tych usług (za pomocą bonu szkoleniowego, czy refundacji kosztów). Pamiętaj jednak, aby mieć na względnie, że istnieje ograniczona lista instytucji szkoleniowych, które są uprawnione do realizacji takich usług w ramach dofinansowania. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: www.inwestycjawkadry.pl.

Uwaga! Ten susten finansowania nie został prowadzony w województwach mazowieckim i pomorskim. W związku z tym firmy z działające w tym regionie nie mogą skorzystać z tej formy wsparcia.

Zadbaj o swój rozwój zawodowy

Bez względu na to, czy pracujesz czy nie możesz razem z Funduszami Europejskimi podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Możesz uczestniczyć w różnych projektach dofinansowanych ze środków unijnych przede wszystkim w takich obszarach jak:
– podnoszenie kompetencji językowych,
– podnoszenie kompetencji informatycznych,
– kursy kwalifikacyjne i zawodowe.

Fundusze Europejskie wspierają także funkcjonowanie szkół dla dorosłych czy centrów kształcenia ustawicznego i innych instytucji, które pomagają osobom dorosłym podnieść swoje wykształcenie. Wówczas to nie Ty bezpośrednio występujesz o wsparcie. Wnioski o dofinansowanie w tym przypadku składają instytucje szkoleniowe.