Kobieta w okularach z laptopem na kolanach

Jak zadbać o wzrok w trudnych warunkach?

Monika Teterycz

Zima jest czasem wymagającym dla naszego organizmu. Warto więc szczególnie zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Wiele osób w okresie zimy zapobiega przeziębieniom wspomagając się suplementami diety i dbając o właściwy wypoczynek. Często jednak zapominamy, że ten czas potrafi być także wymagający dla naszego wzroku. Oto kilka zasad, które pomogą nam zadbać o dobra kondycję, a także odciążyć oczy zimą.

1. Wytężona praca przy komputerze

Ta kwestia jest ważna nie tylko w okresie zimy, ale i przez cały rok. Najważniejsza dla zapewnienia sobie komfortu pracy przy komputerze jest właściwie dobrana korekcja okularowa. Nawet drobne wady wzroku, które nie są korygowane często po 8 godzinach pracy przy komputerze dają bardzo przykre objawy. Często czujemy zmęczenie w oczach, ale także odczuwamy bóle całej głowy i skroni.

Odpowiednia dobrana przez specjalistę korekcja jest więc kluczowa. Warto pamiętać także o dodatkowym doświetleniu stanowiska pracy. Jest to kwestia szczególnie ważna w trakcie zimy kiedy szybko zapada zmrok. Ważne jest, aby klawiatura komputera, a także dokumenty które czytamy nie pozostawały w ciemności. Sytuacja kiedy ekran emituje dość silne światło natomiast reszta stanowiska pozostaje w półmroku dla naszych oczu jest męcząca. Takie postępowanie wzmaga tzw. wysiłek akomodacyjny, a więc sprawia, że nasze oczy muszą wykonać większa pracę niż dotychczas.

Dodatkową pomocą dla osób, pracujących przy komputerze mogą być tzw. szkła okularowe wspomagające akomodację. Jest to para szkieł o specjalnej konstrukcji, która w dolnej części posiada nieznaczny ułamek mocy „w plus”. Ten zabieg pozwala naszym oczom odpoczywać w sytuacji kiedy czytamy, korzystamy ze smartfona czy wykonujemy inne czynności z bliska.

Niewiele użytkowników soczewek kontaktowych wie o tym, że są na rynku dostępne specjalne szkła przeznaczone do pracy z komputerem i urządzeniami cyfrowymi. Dzięki unikalnej optyce w połączeniu z materiałem soczewki zmniejsza ona wysiłek naszych oczu w czasie pracy przy komputerze.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 5 sposobów na emocje w pracy

2. Sztuczne oświetlenie

Zimą, ze względu na to jak szybko zapada zmrok zmuszeni jesteśmy do funkcjonowania w sztucznym oświetleniu właściwie bez przerwy. Ze względu na to, że światło dzienne ma inna składową tak zwanego widma niż sztuczne oświetlenie odczuwamy często dyskomfort zmuszeni do pracy w takich warunkach. Aby sobie pomóc w tym czasie pamiętajmy o równomiernym oświetleniu stanowisk pracy i pomieszczeń w których przebywamy. Warto pamiętać o dobraniu odpowiedniej barwy światła. Nie może być zbyt ciemne, ponieważ nie zapewni odpowiedniego kontrastu przedmiotom, a to skutkuje zwiększonym wysiłkiem akomodacji. Nie powinno być też za jasne ponieważ zwykle skutkuje to dyskomfortem, a reakcja obronną jest mrużenie oczu.

Jeśli jednak nie mamy wpływ na oświetlenie w pomieszczeniu, którym przebywamy, a jest ono bardzo jasne, warto zastosować odpowiedni filtr w szkłach okularowych. Biała barwa światła czy tez światło pochodzące z monitorów bądź urządzeń elektronicznych jest dla nas drażniące ponieważ zawiera w swojej składowej więcej światła z zakresu światła niebieskiego. Szkła okularowe filtrujące tą część dają nam poczucie mniejszego wysiłku wzrokowego, poprawiając komfort pracy.

3. Zimowa aktywność

Czas zimy to nie tylko chwile spędzane w zaciszu domowym. Zima jest też czasem aktywności fizycznej. Wiele osób wyjeżdża na ferie zimowe do górskich miejscowości żeby oddać się szaleństwu na stoku- jeździe na nartach czy na snowboardzie. Są to bardzo wymagające warunki dla naszego wzroku. To że jesteśmy wyżej nad poziomem morza zmienia kąt padania promieni słonecznych sprawiając, że światło jest dla nas bardziej dokuczliwe. Jesteśmy przez to bardziej narażeni na działanie promieniowania UV. Efekt potęgują tez promienie odbite od powierzchni śniegu.

Aby dobrze chronić swój wzrok warto wybierać okulary i gogle wyposażone w profesjonalny filtr UV. Chroniący przed wszystkimi rodzajami promieniowania UV- czyli UVA i UVB. Dobrym rozwiązaniem będą także okulary fotochromowe, które przyciemniają się pod wpływem promieniowania UV dając stała ochronę naszym oczom. Mają tą zaletę, że w momencie przebywania w pomieszczeniu są całkowicie białe, a gdy jesteśmy na zewnątrz przyciemnione – nie ma więc potrzeby ciągłego ich zdejmowania i zakładania co jest po prostu wygodne.

Polaryzacja w goglach narciarskich czy okularach też jest bardzo przydatna ponieważ likwiduje odbicia od śniegu czyniąc obraz czystszym.

Jeśli na stałe jesteśmy użytkownikami okularów, warto myśląc o zimowych wakacjach dać szanse korekcji soczewkami kontaktowymi. Dobrane przez specjalistę potrafią być świetna alternatywą dla okularów. W okresie kiedy dodatkowo stosujemy gogle, daje też dużo większy komfort w czasie aktywności na stoku niż umieszczona pod goglami para okularów.

4. Jazda samochodem

Wybierając się na wigilijna kolację z rodziną czy na wyjazd na ferie także warto pamiętać o swoim wzroku. Ważne, aby pamiętać o właściwej korekcji, która wspomoże wzrok kierowcy podczas często długich godzin jazdy. Konieczne jest, aby okulary były wyposażone w powłokę antyrefleksyjną, gdyż poprawia to komfort jazdy zwłaszcza, gdy oślepiają nas światła samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka. Istnieje też specjalna soczewka przeznaczona głównie do jazdy samochodem. Jest ona wyposażona w powłokę antyrefleksyjną, która likwiduje odbicia, ale także dzięki ułamkowi mocy w górnej części znacząco poprawia ostrość widzenia o zmierzchu i w nocy.

W zimę zdarzają się także dni słoneczne, kiedy przeszkadza nam światło odbijające się od śniegu. Pamiętajmy wtedy żeby zabrać ze sobą w trasę parę okularów przeciwsłonecznych, najlepiej ze szkłami z polaryzacją.
Pamiętajmy też o przerwach czy postojach w czasie długiej jazdy, które dadzą odpocząć nie tylko naszym oczom.

5. Zimowe powietrze

Ten aspekt również nie dotyczy tylko warunków zimowych. Chodzi mianowicie o prawidłowe nawilżenie naszych oczu. Jest to ważna kwestia nie tylko ze względu na komfort naszych oczu, ale także widzenie. Oko które nie jest pokryte prawidłową warstwą łez jest bardziej narażone na wnikanie drobnoustrojów. Gorszy komfort obserwujemy też w czasie pracy. Warto więc wziąć pod uwagę kilka prostych wskazówek. Zadbajmy o prawidłową higienę powiek.

Kobiety muszą pamiętać o dokładnym demakijażu płynem micelarnym. Mężczyźni mogą przemywać powieki przegotowaną wodą z kroplą szamponu nie szczypiącego w oczy (doskonale nadaje się ten przeznaczony dla dzieci).
Pozwala to usunąć z rzęs pyłki i kurz, które znajdują się w zimowym powietrze, a które mogą działać drażniąco na oczy. Zimowe powietrze jest bardziej suche. Nie bójmy się zatem korzystać z kropli nawilżających jeśli mamy taka potrzebę. Dobrze natomiast żeby były to preparaty bez konserwantów. Dodatkowo możemy zastosować ciepłe okłady, poprawią one wydzielanie tłuszczowej składowej łez, która jest bardzo ważna dla naszego komfortu. Może to być gotowa maska hydrożelowa kupiona w drogerii, ale także gaza zamoczona w ciepłej, przegotowanej wodzie. Ważne natomiast jest żeby ciepły okład pozostawał na naszych oczach przez około 10 minut.