Szukasz pierwszej pracy? Tych 10 rzeczy będziesz potrzebować na start.

Iga Rustowska, Jobhouse

 

To mit, że w wakacje trudniej znaleźć pracę. Wręcz przeciwnie – wiele osób odpuszcza, sądząc, że ich szanse są mniejsze. Warto wykorzystać tę możliwość. Okres wakacji to dobry moment na rozpoczęcie swoich pierwszych doświadczeń zawodowych. Przed poszukiwaniem idealnego miejsca na rozwijanie swoich umiejętności, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.

Od czego zacząć? Rynek pracy niesie za sobą masę możliwości, co może spowodować pewnego rodzaju zagubienie. Wszechobecny natłok informacji, „dobre rady” rodziny czy znajomych, może nam przynieść więcej niepewności niż korzyści. Na pewno warto słuchać się swojej intuicji i iść systematycznie krok za krokiem do celu, który już zapewne sobie wyznaczyliśmy wybierając kierunek kształcenia.

5 RZECZY, KTÓRYCH LEPIEJ NIE MÓWIĆ NA ROZMOWIE O PRACĘ – WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANYCH BŁĘDACH!

Jest jednak kilka kwestii, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem poszukiwań.

1. Doradca zawodowy

Jest po to, żeby cię wspierać na każdym etapie kształcenia i życia zawodowego. Jeśli nie jesteś pewien, w jakim środowisku najlepiej się odnajdziesz, jakie są Twoje najmocniejsze strony, jakie kompetencje musisz rozwijać, aby prędzej znaleźć się na stanowisku, o którym marzysz -znajdź dobrego doradcę i porozmawiaj. Nie tylko wesprze Cię mentalnie i odczaruje pracodawców, ale zbada Twój bilans zasobów, naprowadzi na odpowiednie tory i udzieli wszystkich niezbędnych informacji, które cię nurtują. Warto zadbać, aby wybrany doradca miał praktyczne i świeże spojrzenie na obecny rynek, który zmienia się w tak dynamicznym tempie.

2. Studia: kursy, staże i praktyki

Pozostawienie szukania pierwszej pracy na po studiach nie jest najlepszym pomysłem. Najprawdopodobniej Twoi konkurenci na rynku pracy oprócz skończonych studiów będą mieli już doświadczenie, co stanie się niewątpliwie ich przewagą w staraniach o dane stanowisko. Podjęcie pracy nawet w części wymiaru etatu, bez względu na jej rodzaj, pozwoli zorientować się, co sprawia ci największą satysfakcję, a czego nigdy więcej nie chciałbyś robić. Pierwsza praca zazwyczaj zaczyna się od najniższych stanowisk w firmie, co również daje cenne doświadczenie. Każda kolejna praca czy awans sprawią, że twoja pozycja na rynku pracy będzie coraz mocniejsza.

3. Udział w konkursach

Próbując wydeptać ścieżkę kariery, warto brać udział w konkursach dla studentów. Organizują je Uczelnie, firmy oraz fundacje. Uczestnictwo w prestiżowych konkursach, wyróżnienia i wygrane, to informacje które wzbogacą twoje CV. Są szczególnie ważne, gdy dopiero zaczynasz zapełniać rubrykę „doświadczenie”.

4. Wolontariat

To niezawodna metoda aby spróbować swoich sił przy różnego rodzaju projektach realizowanych przez fundacje i stowarzyszenia. Od pomocy osobom potrzebującym po logistyczne rozwiązania i zadania realizowane w ramach dużych wydarzeń kulturalnych, sportowych, czy samorządowych. Pracodawcy zwracają uwagę, czy osoba nie mająca jeszcze doświadczenia zawodowego jest aktywna w innych dziedzinach życia, jakich podejmuje się inicjatyw. Takie działania kształtują odporność na stres, pracę pod presją czasu, samodzielność i gotowość do podejmowania decyzji.

5. Wybierz firmy

Na pewno w Twojej branży /zawodzie są pewne firmy, w których marzysz by pracować. Zrób sobie taką listę i odezwij się do nich bezpośrednio. Często na stronach internetowych można znaleźć zakładkę „kariera” i bezpośredni kontakt do Działu Personalnego czy aktualne oferty. Nie bój się -napisz. Zwróć uwagę, aby w wiadomości jasno wyartykułować, to, dlaczego zwracasz się właśnie do nich. Niczego nie tracisz, a możesz tylko zyskać.

6. Internet i social media

86 % rekruterów twierdzi, że pozytywny wizerunek kandydata w sieci w pewnym stopniu wpływa na decyzję o zatrudnieniu osoby na stanowisko. A około połowa deklaruje, że wpływa w stopniu dużym. Te dane świadczą tylko o jednym – zadbaj o to, jakie treści na twój temat są udostępniane w sieci. Osobiście możesz zarządzać prywatnością kont społecznościowych i wyświetlanym informacjom. Najlepszym testem będzie po prostu wpisanie swojego imienia i nazwiska w wyszukiwarkę Google. Pamiętaj – jak cię widzą, tak cię piszą. I choć z tą zasadą niektórzy próbują walczyć, fakt jest jeden – co drugi rekruter wyszuka w Google twoje nazwisko przed spotkaniem.

7. Sieć kontaktów

Często nie doceniamy znajomych. Znajomych znajomych i ich znajomych. Im więcej osób wie, że poszukujemy pracy, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś się do nas odezwie. Nigdy nie wiesz, czy ktoś nie zna kogoś, kto mógłby ci pomóc. Więc udostępnij informacje o poszukiwaniu pracy, zadzwoń, napisz do kilku osób, formułuj to, co aktualnie się w twoim życiu dzieje. A moc sieci kontaktów może przynieść niewyobrażalnie pozytywne skutki.

8. CV i list motywacyjny

Dokumenty aplikacyjne służą temu, aby zainteresować osobę, która przeprowadza wstępną selekcję, aby to właśnie do ciebie wykonać telefon. O CV i Liście Motywacyjnym powiedziano już wiele, natomiast wciąż pojawią się te same rażące mniej lub bardziej błędy. Pamiętaj o zawarciu wszystkich podstawowych informacji, takich jak, imię, nazwisko, numer telefonu i adres mailowy. Zdjęcie musi być profesjonalne, wykluczające są te powycinane z imprez, plaży czy innych sytuacji mających niewiele wspólnego z profesjonalnym wizerunkiem. W Liście Motywacyjnym nie powielaj informacji z CV. Napisz, co jest twoim obecnym celem, jakie są twoje mocne strony, co udało ci się już osiągnąć: w szkole, w sporcie czy w innej dziedzinie. Jaką jesteś osobą i co możesz wnieść do firmy. I koniecznie pamiętaj o dopisaniu klauzuli!

9. Rozmowa rekrutacyjna

Jeśli już zostaniesz na nią zaproszony, pamiętaj, żeby się nie spóźnić ani też nie przychodzić pół godziny za wcześnie. 10 minut przed wyznaczoną godziną w zupełności wystarczy. Dzień wcześniej przygotuj sobie schludne i wyprasowane ubranie. Pamiętaj, żeby się „nie przebierać”. Jeśli źle czujesz się w garniturach – wyprasowana i elegancka koszula w zupełności wystarczy. Pamiętaj też, że inaczej ubierzesz się na rozmowę do start-upu, a inaczej do dużej korporacji. Najważniejsze, żeby czuć się swobodnie i nie zwracać uwagi wyzywającym wyglądem. Długie kolorowe paznokcie, miniówki i przesadna biżuteria – odpadają. Męska część natomiast powinna sobie darować na ten dzień Garfielda na krawacie czy sandały (tak, niestety też się zdarza). Przygotuj się również do rozmowy, sprawdzając profil firmy, czym się zajmuje i jaka jest jej misja. Warto też zrobić symulacje takiej rozmowy przed spotkaniem. Możesz ją przećwiczyć chociażby z Doradcą Zawodowym.

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PRZYGOTOWANIU DO ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ – PORADNIK!

10. Pierwszy dzień

Pamiętaj, żeby przede wszystkim się wyspać. Ubranie przygotuj dzień wcześniej. Zjedź porządne śniadanie i weź te następne. Wyjdź kilka minut wcześniej. Ważne jest Twoje nastawienie. Bądź miły, nie bój się pytać i notuj informacje, które później będą mogły Ci się przydać. A na koniec jeszcze jedna rada. Nigdy nie zapominaj o uśmiechu. On naprawdę potrafi skrócić kilometry.

Mam nadzieję, że trochę Ci pomogłam i odczarowałam rynek. W końcu, każdy z nas przechodzi to samo i staje przed wyznawaniem znalezienia pierwszej pracy. A ona na lata pozostaje w naszej pamięci. I aby wspomnienia z niej były, jak najlepsze.  Jeśli dalej masz wątpliwości i coś Cię nurtuje możesz wysłać do nas maila: warszawa@jobhouse.pl i umówić się z naszym Doradcą Zawodowym na spotkanie. Zapraszamy!

 

Iga Rustowska
Starszy Konsultant ds. Rekrutacji