Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Programuj, dziewczyno! Rusza cykl bezpłatnych warsztatów. Zobacz, jak zostać front-end developerem!

Programuj, dziewczyno! Rusza cykl bezpłatnych warsztatów. Zobacz, jak zostać front-end developerem!

jak zostać front-end developerem

 

Aby zmotywować dziewczyny do programowania, szkoła programowania Coders Lab wraz z Joanną Bochyńską, autorką bloga Wake up and code, przeprowadzą cykl darmowych warsztatów „Programuj, Dziewczyno!”, podczas których uczestniczki będą mogły przekonać się, czy kariera front-end developera może być ich sposobem na karierę w branży technologicznej.

Umiejętność kodowania, czyli tworzenia oprogramowania i aplikacji sieciowych, jest dziś w cenie. To jedna z kompetencji najbardziej pożądanych przez pracodawców. Powszechnie wiadomo, że rynek pracy wchłonie prawdopodobnie każdą liczbę pracowników z takimi umiejętnościami. Dziewczyny jednak wciąż stosunkowo rzadko podejmują decyzję o karierze programistki. Szkoda, bo mają ku temu wszelkie predyspozycje – są dokładne, wielozadaniowe, znakomite w rozwiązywaniu problemów. Może odstrasza je fakt, że jak dotąd jest to środowisko zdominowane przez mężczyzn – średnio na świecie na jedną kobietę programistkę przypada ich 11?

WTF is front-end?

Ilu programistów tyle definicji. Jednak najprostszą jest ta, która mówi że front-end to jest to, co widzisz wchodząc na stronę internetową. Front-end odpowiada za część wizualną strony, za to jak daną stronę odbieramy i jaki ma interface.

Czego trzeba się nauczyć, by zostać front-endowcem?

Podstawą umożliwiającą rozpoczęcie pracy jest świetne opanowanie HTML-a (HyperText Markup Language) i CSS-a (Cascading Style Sheets), a także zaprzyjaźnienie się z JavaScriptem. Oczywiście to dopiero początek drogi, bo języków i narzędzi, którymi posługuje się osoba odpowiedzialna za front-end jest dużo więcej.

Jak się uczyć?

Sposobów jest kilka. Wszystkie mają swoje wady i zalety. Wciąż najbardziej popularne są studia informatyczne. Faktem jest, że zdobyty w ten sposób dyplom to niezaprzeczalny walor. Studia tego typu wyrabiają również nawyk logicznego myślenia o problemach informatycznych i przekazują szeroką wiedzę teoretyczną z zakresu IT. Wadą jest czas i ograniczona ilość wiedzy praktycznej. Na studia I i II stopnia trzeba poświęcić 5 lat, trudno tyle wygospodarować, zwłaszcza jeśli nie są to studia pierwszego wyboru.

Na szczęście na tym możliwości się nie kończą. Kodowania można uczyć się samodzielnie. W internecie jest dostępnych wiele materiałów umożliwiających podjęcie takiego wyzwania. Pytanie tylko czy wystarczy nam samodyscypliny oraz co się stanie gdy nikt nie będzie korygował na bieżąco naszych błędów i wyrobimy sobie złe nawyki. Ale historia zna przypadki samodzielnej nauki zwieńczonej sukcesami – może ty będziesz kolejnym!

Alternatywną, coraz bardziej popularną metodą skutecznej nauki programowania są bootcampy programistyczne. Stacjonarne kursy trwają zwykle ok. 6 tygodni, a weekendowe około 6 miesięcy. Prowadzone są przez doświadczonych praktyków, dzięki czemu eliminuje się ryzyko zmarnowanego czasu i pieniędzy. Kursant uczy się najpotrzebniejszych rzeczy, ponieważ program szkoleń jest dostosowany do realiów rynkowych i wymagań pracodawców.

Zawód: Front-end Developer

Typowe miejsce pracy front-end developera to software house, agencja reklamowa i korporacja, ale większość firm, mająca działy IT, ma w swoich szeregach front-endowych pracowników. Praca jest zazwyczaj projektowa, każdy nowy projekt to nowe wyzwanie i okazja do poszerzania swoich kwalifikacji. Oczywiście kodowanie to nie jedyna kompetencja, jakiej wymaga się od front-end developera. Praca zespołowa, zdolności komunikacyjne, umiejętność rozwiązywania problemów są niezbędne, by czerpać satysfakcję z pracy i być cenionym pracownikiem. Front-end otwiera też drzwi do pracy w przyszłości jako freelancer.

Warunki pracy w branży IT są konkurencyjne w porównaniu z innymi zawodami. Po pierwsze liczba miejsc pracy sprawia, że często można wybierać te, które spełniają Twoje wymagania. Bardzo często możliwa jest praca zdalna lub w ustalonych przez siebie godzinach. Zarobki w tej branży są atrakcyjne i to nawet dla mało doświadczonych specjalistów. Juniorzy bez większego doświadczenia mogą liczyć na zarobki w granicach 2500-3500 zł, młodsi programiści webowi z doświadczeniem krótszym niż 3 lata mogą liczyć już na prawie 4700 zł, specjaliści na ponad 6500 zł, a managerowie około 10 000 zł.

O autorce:

Anita Pelak, koordynatorka „Programuj, Dziewczyno!” w Coders Lab

Sukces Pisany Szminką jest patronem medialnym warsztatów „Programuj, Dziewczyno!”, które ruszają we wrześniu w 9 miastach w Polsce. Szczegółowe informacje oraz zasady rejestracji dostępne są na stronie wydarzeń Coders Lab: https://www.facebook.com/pg/coderslabpl/events/

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!