Dlaczego zdecydowałaś się na zmianę zawodu? Czym zajmowałaś się wcześniej?
Od ponad 20 lat pracujÄ™ jako sekretarz szkoÅ‚y. Na co dzieÅ„ jestem odpowiedzialna za dobry wizerunek i życzliwÄ… obsÅ‚ugÄ™ klientów, pilnujÄ™ bieżących spraw szkoÅ‚y, udzielam informacji, prowadzÄ™ korespondencjÄ™, sporzÄ…dzam sprawozdania, prowadzÄ™ kadry. Wymaga to ode mnie dobrej organizacji, planowania, porzÄ…dkowania i umiejÄ™tnoÅ›ci rozwiÄ…zywania problemów.Â
W pewnym momencie znużyÅ‚o mnie jednak wykonywanie powtarzajÄ…cych siÄ™ czynnoÅ›ci. Poza tym przez chwilÄ™ zasmakowaÅ‚am pracy zdalnej i bardzo mi siÄ™ to spodobaÅ‚o. PomyÅ›laÅ‚am, że warto poszukać dla siebie nowej Å›cieżki zawodowej, która pozwoliÅ‚aby mi połączyć doÅ›wiadczenie i to, co lubiÄ™ robić najbardziej, czyli grafiki i pracÄ™ zdalnÄ…. Â
Co było dla Ciebie najtrudniejsze na drodze do zmiany zawodowej, na kursie lub na początku pracy jako wirtualna asystentka?
Nie baÅ‚am siÄ™ rzeczy technicznych ani tego, że czeka mnie dużo nauki i pracy. Najtrudniejsze dla mnie byÅ‚o pokonanie barier, które sama sobie stworzyÅ‚am w gÅ‚owie. Na przykÅ‚ad byÅ‚o to myÅ›lenie: czy sobie poradzÄ™, czy ktoÅ› mnie zatrudni, skoro nie mam doÅ›wiadczenia i jest tyle mÅ‚odszych, zdolnych wirtualnych asystentek.Â
Czy kurs online to był dobry wybór?
Cieszę się, że pomimo moich wątpliwości zdecydowałam się na kurs Wirtualna Asystentka i Social Media Ninja w Future Collars. Było sporo nauki, zadań i nowych rzeczy, które musiałam opanować w krótkim czasie. Ale to tylko przekonało mnie w tym, że dam radę! Okazało się też, że wiek nie ma żadnego znaczenia. Na kursie miałyśmy grupę bardzo zróżnicowaną i każda dziewczyna sobie poradziła. Najważniejsza okazała się determinacja i chęć do nauki. Oprócz tego mentorki pomogły mi zadbać o dobrą motywację, znaleźć mocne strony i określić kierunek, w jakim chciałabym pójść.
Czy pracujesz w zawodzie? Jak zdobyłaś pierwszych klientów?
Cały czas pracuję jeszcze stacjonarnie, ale mam już pierwszych klientów online. W czasie, kiedy robiłam kurs, rodzina i znajomi polecali moje usługi, gdy słyszeli, że ktoś szuka pomocy w moim obszarze. Tak np. mogłam poznać panią Małgorzatę i przygotować dla niej i jej firmy materiały promocyjne. I wiem już, że nie była to nasza ostatnia współpraca. Obecnie biorę udział w przebudowie dwóch stron internetowych. Jestem odpowiedzialna za ich promocję i napisanie treści na stronę główną.
Åšwietnie! To znaczy, że warto opowiadać o tym, co siÄ™ robi i szukać potencjalnych klientów wszÄ™dzie. MyÅ›lisz, że jest zapotrzebowanie na wirtualnÄ… asystÄ™ na rynku? Czy pandemia jakoÅ› na to wpÅ‚ynęła?Â
Jak najbardziej! Coraz więcej biznesów chce zaistnieć w sieci i nie ma się co dziwić. Sama, gdy chcę się czegoś dowiedzieć o firmie, szukam jej w Internecie. Jeśli jej tam nie ma, nie wzbudza to zaufania. A pandemia dodatkowo wymusiła konieczność bycia online. Wirtualna asystentka jest zdecydowanie zawodem przyszłościowym. Wydaje mi się, że zainteresowanie tego typu usługami będzie rosło. Na rynek pracy wkroczy niedługo pokolenie, które nie lubi załatwiać spraw w realu, które nie wyobraża sobie życia offline. Będą prowadzić biznesy głównie w sieci i będą potrzebować pomocy w różnych jego aspektach.
Zdradź nam, w czym się specjalizujesz? Co w tej pracy daje Ci najwięcej satysfakcji?
Zanim poszÅ‚am na kurs, uwielbiaÅ‚am robić grafiki i tak jest dalej. Ale odkryÅ‚am również, że bardzo dobrze czujÄ™ siÄ™ w aspektach zwiÄ…zanych okreÅ›laniem charakteru marki, z jej identyfikacjÄ… wizualnÄ… i ujednolicaniem jej wizerunku. Branding potrzebny jest nie tylko wielkim korporacjom, ale i jednoosobowym biznesom. I to nie chodzi tylko o narzÄ™dzia wizualne, jak kolor czy logo. Chodzi o coÅ› głębszego – o wartoÅ›ci, jakie firma chce reprezentować i jakimi chce siÄ™ wyróżniać. Od tego zależy jej późniejsza strategia marketingowa i to, jacy klienci bÄ™dÄ… lub nie, korzystać z jej usÅ‚ug. Spójność w tym zakresie jest bardzo ważna, buduje zaufanie i staje siÄ™ elementem wyróżniajÄ…cym na tle wielu propozycji. I w okreÅ›laniu tej wyjÄ…tkowoÅ›ci chciaÅ‚abym pomagać maÅ‚ym firmom.
Czy miałaś jakieś trudności na kursie i na początku pracy?
Na początku kursu potrzebowałam chwili, żeby wejść w rytm nauki, jednak studia skończyłam już kilkanaście lat temu. A na początku pracy trudno mi było poukładać sobie obowiązki, rozłożyć je w czasie. Bo jednak jest ich sporo: i tych związanych z promocją swojej marki, i tych z obsługą zleceń od klientów. Pomogły wskazówki z kursu i dedykowane do tego programy, takie jak Trello.
Komu polecaÅ‚abyÅ› ten zawód – jakie cechy, kompetencje sÄ… niezbÄ™dne?
Praca jako WA to ciÄ…gÅ‚e doskonalenie siÄ™. MyÅ›lÄ™ wiÄ™c, że musi być to osoba, która nie boi siÄ™ techniki i w miarÄ™ szybko uczy siÄ™ nowych programów. Oprócz takich cech, jak zorganizowanie i terminowość, które sÄ… oczywiste, wymieniÅ‚abym jeszcze wysokie umiejÄ™tnoÅ›ci interpersonalne. Komunikowanie siÄ™ z klientem za poÅ›rednictwem e-maila lub bezpoÅ›rednio to codzienność w tej pracy. Udana współpraca zależy w dużej mierze od tego, jak rozmawiamy, czy nie boimy siÄ™ zadawać pytaÅ„ i czy jasno formuÅ‚ujemy komunikaty.Â
Bardzo potrzebna jest też empatia, która pozwala rozpoznać i wczuć się w potrzeby klienta. I jeszcze, tu może zaskoczę, pokora i dystans do swoich projektów. Dzięki tym cechom łatwiej jest zaakceptować uwagi klienta i nie traktować ich osobiście.
Jakie masz plany na przyszłość?
Krótko? Chciałabym rozwinąć tak swoje usługi, by móc pracować tylko zdalnie. I marzy mi się jeszcze jedno szkolenie, nawiązujące do moich zainteresowań – UX Designer.
Wygląda na to, że faktycznie idea uczenia się przez całe życie jest Ci bliska. Lubisz pracę zdalną?
Zdecydowanie tak! Praca zdalna daje możliwość regulowania godzin pracy, nie trzeba się tłumaczyć szefowi ze spóźnienia :). Można ją wykonywać w każdym miejscu na świecie. Daje dużą dawkę wolności i niezależności. Ale wymaga też konkretnego planowania i samodyscypliny. Jeśli ktoś myśli, że jest to tylko leżenie na plaży z laptopem, to może się rozczarować.
Jak być dla siebie wymagającym, ale jednocześnie wyrozumiałym szefem? Jak łączysz życie prywatne z pracą?
Praca zdalna i na własny rachunek powoduje, że łatwo można się w niej zatracić i zacząć spędzać na niej długie godziny. Albo wręcz przeciwnie, zajęcia domowe lub odpoczynek mogą tak rozproszyć, że praca nie zostanie wykonana w terminie. Mnie pomaga zaplanowanie konkretnych godzin, kiedy pracuję i trzymanie się tego planu. Dzięki temu nie odkładam zadań na później, ale i nie przesadzam z ilością godzin spędzonych w danym dniu nad projektem, żeby doprowadzić go do perfekcji. Często robię przerwy na chwilę oddechu. W weekendy staram się nie pracować i wyłączać powiadomienia w telefonie. Dzięki temu mogę ten czas całkowicie spędzić z rodziną i naładować baterie na następny tydzień.
Gdzie można Cię znaleźć w sieci?
Podczas kursu postawiÅ‚am sobie za cel stworzyć swojÄ… stronÄ™ internetowÄ… od podstaw. I udaÅ‚o siÄ™! Serdecznie zapraszam www.agnieszkaszpunar.pl. Tam publikujÄ™ też swoje artykuÅ‚y blogowe.Â
Poza tym jestem obecna w mediach społecznościowych: Instagram @agnieszka.szpunar, Facebook https://www.facebook.com/agnieszkaszpunar.asystentkawirtualna oraz Linkedln www.linkedin.com/in/agnieszka-szpunar .
DziÄ™kujÄ™ za rozmowÄ™ i życzÄ™ sukcesów zawodowych. Trzymam też kciuki za dalszy rozwój.Â