porządek święta

Nie posprzątasz, święta i tak się odbędą. Do grudniowych porządków podejdź w tym roku inaczej. 5 niezawodnych sposobów!

Joanna Rek-Faber

Grudzień to zwyczajowo czas podsumowań, przedświątecznej gonitwy, ale i miłych chwil z bliskimi, czy sylwestrowej zabawy. Bywa, że grudzień jest też czasem sprzątania. Dosłownie i w przenośni.

Z jednej strony przedświąteczne porządki obejmujące zarówno ciemne zakamarki szuflad i szaf jak i szyby domowych okien, z drugiej strony gdzieś tam w głowie nabierają kształtów postanowienia na nadchodzący rok, a do tego też prowadzą porządki w głowie – podsumowania, przemyślenia wszelkiej maści.

I o ile nie jestem w pierwszej dziesiątce pedantek, ani na miano perfekcyjnej pani domu nie zasługuję, to jednak lubię porządek. I porządki grudniowe także. Mam takie wrażenie graniczące z pewnością, że robiąc je, faktycznie robię miejsce na nowe: nowe pomysły, nową energię, no i nie oszukujmy się, na kilka nowych ciuchów też!

Okazuje się bowiem, że porządek – ten szeroko rozumiany – ma zasadniczy wpływ na nasze samopoczucie. Pomijam fakt oczywistych aspektów, jak chociażby ten estetycznych, to porządek w naszym otoczeniu (o tym w nas samych nawet nie wspominając!) sprzyja dobremu samopoczuciu i budowaniu wewnętrznego spokoju.

Nie bez przyczyny w miejscach relaksu i wypoczynku (gabinet kosmetyczny, czy spa) pomieszczenia są minimalistyczne, niezagracone, panuje w nich ład i porządek.

No przyznasz chyba, że dużo lepiej się wypoczywa gdy nie zerkasz znad książki na przykład na stos niepozmywanych naczyń. Bałagan i chaos przyczyniają się do uczucia rozdrażnienia, a nawet stresu. A tego mamy chyba w nadmiarze, nie sądzisz?

Co ułatwi nam grudniowe sprzątanie?

1. Wyrzucanie

To, co niepotrzebne, nieprzydatne, nieużywane, niepotrzebnie zabiera miejsce i zbiera kurz. Jeśli nie jest to pamiątka, jeśli nie jest to coś cennego, to po prostu wyrzuć to. Nadmiar rzeczy blokuje kreatywność! Przekonałam Cię?

2. Plan

Tworzę swoją hierarchię priorytetów sprzątaniowych. To, co ważne w pierwszej kolejności. Jeśli bez posprzątania garderoby, czy szafy święta mogą się odbyć, to daję na sam koniec listy. Bo jak się nie wyrobisz, to świat się nie zawali.

3. Deleguj

Innymi słowy, daj sobie pomóc. O ile są rzeczy, w których nikt Ci nie dorówna, to myślę że odkurzanie, mycie podłóg, czy wieszanie firanek spokojnie może zostać wykonane przez dzieci, partnera, siostrę. Ty daj sobie czas by brylować w swojej specjalizacji!

4. Znajdź w tym radość!

Sprzątanie może być formą umysłowego odpoczynku. Może, uwierz mi! Natomiast jeśli nie odnajdujesz w porządkowaniu elementu zen, wyciszenia i większej prawdy, to sobie po prostu włącz ulubioną muzykę, albo audiobooka, którego nigdy nie miałaś czasu wysłuchać. Dobrze sprawdzają się też kabarety. Ot, przyjemne z pożytecznym.

5. Nagroda

Tak, tak. Bo wcale nie chodzi o to byś miała to robić tylko dlatego, że tradycja tak nakazuje, albo dlatego, że teściowa dojrzy niedomyty fragment okna. A nawet jeśli dla idei, to co stoi na przeszkodzie by samą siebie nagrodzić za dobrze wykonaną robotę? I nie musi to być wcale od razu drogi prezent. Czy to będzie kąpiel w ulubionej pianie, filiżanka kawy w ulubionej kafejce, czy dodatkowy odcinek wciągającego serialu na Netflixie – to już zależy tylko od Ciebie!

P.S. I na koniec pamiętaj! Nie posprzątasz, święta i tak się odbędą, świat i tak będzie się kręcił, nic się z tego powodu nie zawali z hukiem!

***

O autorce:

Joanna Rek-Faber – coach, trenerka, mentorka, przedsiębiorczyni. Absolwentka studiów podyplomowych z life coachingu, pedagogiki oraz metodyki nauczania języków obcych. Obecnie zgłębia tajniki psychologii pozytywnej na SWPS. Certyfikowany trener metody Points of You®. Ambasadorka programu Sukces TO JA Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i współprowadząca podcast „Sukces Talks”. Blogerka i autorka e-booków „Kropka mocy”, „Zadbaj o siebie jak o najlepszą przyjaciółkę” oraz felietonów publikowanych na łamach portalu onet.pl i sukcespisanyszminka.pl. Prowadzi szkolenia stacjonarne oraz online, a także konsultacje indywidualne w dwóch językach – polskim i hiszpańskim. Jako ekspert w obszarze rozwoju zawodowego i osobistego realizuje webinary dla uznanych platform edukacyjnych takich jak: sukcestoja.pl czy edunation.pl.