Kobieta pokazuje wzór CV

Jakich danych nie musisz podawać w CV?

Nierzadko zdarza się, że aplikując na stanowisko wysyłamy CV zawierające osobiste dane, które pracodawcy nie są potrzebne albo wręcz informacje, o które pracodawca nie ma prawa nas zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zobacz, jakie dane w CV musisz zawrzeć, a jakich nie?

Jakie dane osobowe musisz zawrzeć w CV?

  • imię i nazwisko,
  • telefon kontaktowy i/lub adres e-mail.

Pamiętaj, że rekruter musi mieć możliwość kontaktu z Tobą, więc sprawdź dwa razy, czy w Twoim CV na pewno znajduje się poprawny numer kontaktowy i/lub adres e-mail. Taki, który regularnie odbierasz i z którego stale korzystasz.

Numer kontaktowy:

Nie wpisuj w tym miejscu numeru służbowego, który aktualnie posiadasz. Posługiwanie się numerem służbowym w celach znalezienia nowej pracy może być postrzegane jako działanie na krzywdę Twojego obecnego pracodawcy. Pamiętaj także, aby numer, który tam wpiszesz był naprawdę TWÓJ, a nie bliskiej osoby czy innego członka rodziny.

Adres e-mail:

Tak jak w przypadku numeru telefonu, powinien to być Twój prywatny adres e-mail, a nie służbowy. Adres e-mail musi spełniać pewne standardy. Co to oznacza? Najlepiej, aby zawierał Twoje imię i nazwisko albo inicjały. Przykłady: a.kowalska@domena.com anna.kowalska@domena.com, a_kowalska@domena.com czy anna_kowalska@domena.com. Tak skonstruowany adres e-mail, oprócz tego, że jest profesjonalny, będzie łatwy do wyszukania w skrzynce odbiorczej, gdyby rekruter zagubił korespondencję, którą od Ciebie otrzymał.

Co w takim razie oznacza „nieodpowiedni” adres e-mail? Najlepiej pokazać to na przykładach: agent123@buziaczek.pl, figlara@domena.com, dziki@buziaczek.pl. Po pierwsze – są to adresy, które brzmią dość infantylnie, po drugie w żaden sposób nikt nie jest nas w stanie po nich zidentyfikować. Jest także obawa, że rekruter po prostu nie potraktuje wiadomość z takiego adresu e-mail poważnie albo pomyśli, że to spam.

Czego nie musisz wpisywać w CV?

Zdarza się też sytuacja, że osoba aplikująca podaje zbyt dużo danych osobistych, które z perspektywy pracodawcy są zbędne. Co do nich należy?

Data urodzenia

Każdy rekruter patrząc na twoje CV i tak będzie w stanie określić mniej więcej Twój wiek na podstawie doświadczenia zawodowego lub historii edukacji.

Sama data urodzenia czy też wiek nie jest wymagany w CV. To do nas należy decyzja, czy chcemy taką informację umieścić w naszych dokumentach aplikacyjnych. Pamiętajmy jednak o tym, że na dalszym etapie rekrutacji pracodawca ma prawo pozyskać od Ciebie taką informację. Wynika to z artykułu 22 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią pracodawca ma prawo żądać od Ciebie następujących danych:
• imię (imiona) i nazwisko,
• data urodzenia,
• wskazane przez Ciebie dane kontaktowe,
• wykształcenie,
• kwalifikacje zawodowe,
• przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Pamiętaj także, że pracodawca nie może różnicować sytuacji pracowników czy kandydatów m.in. na podstawie kryterium wieku. Podsumowując: nie musisz w swoim CV wpisywać daty urodzenia i nie wpływa to na rozpatrzenie Twoich dokumentów, jednak na dalszym etapie rekrutacji będziesz poproszony o udzielenie takiej informacji.

Stan cywilny

Nie jesteś zobligowana, aby podawać tak prywatne informacje potencjalnemu pracodawcy. Ponadto nie mogą one wpływać na przebieg i finalną decyzję w rekrutacji. Pytanie o stan cywilny, a także ewentualne plany związane z macierzyństwem zgodnie z prawem nie powinny paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Miejsce zamieszkania

To dana bardzo osobista, której – jeśli nie musisz – nikomu nie podawaj. Jeśli chcesz, możesz jedynie napisać  w obrębie jakiego miasta czy regionu jesteś w stanie pracować stacjonarnie.

Wskazówka:
Jeżeli prowadzisz aktywnie swój profil na LinkedIn, możesz się nim pochwalić właśnie w sekcji danych osobowych. Wystarczy, że zamieścisz link. Idealnie, gdyby był aktywny, tak aby rekruter, czytając Twoje CV w formacie .pdf, mógł od razu się tam „przeklikać”. Dodając swój profil na LinkedIn, pokazujesz rekruterowi, że budujesz swój wizerunek zawodowy w sposób profesjonalny oraz przemyślany i zależy Ci na rozwoju swojej kariery.

Już teraz wiesz jak skonstruować sekcję dane kontaktowe w swoim CV. Wiesz też, które dane musisz zawrzeć, aby zainteresowany rekruter mógł się z Tobą skontaktować, a które dane możesz ze swojego CV usunąć. Może dzięki temu będziesz miała trochę więcej miejsca, aby pochwalić się swoimi sukcesami zawodowymi.

Powyższy fragment pochodzi z bezpłatnego e-booka „5 błędów, przed które Twoje CV może zostać odrzucone” stworzonego w ramach programu aktywizacji zawodowej kobiet sukcestoja.pl przez ekspertki Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką oraz Grupy Pracuj.

Takiego e-booka jeszcze nie było. Znajdziesz w nim instrukcję i wskazówki, jak analizować ogłoszenie o pracę i jak stworzyć CV, które będzie idealnie odpowiadało na potrzeby potencjalnego pracodawcy eliminując najczęściej popełniamy błędy przez kandydatów A to wszystko na konkretnych przykładach. To narzędzie, z którym stworzyć swoje idealne CV od podstaw.

Przeczytaj także