konwencja antyprzemocowa

To oprawca powinien się wstydzić, nie ofiara – mówi Jolanta Kwaśniewska w ważnej rozmowie o przemocy wobec kobiet

„Więcej pary w koła niż w gwizdek” – to motto życiowe Jolanty Kwaśniewskiej. Od początku bycia Pierwszą Damą angażuje się w akcje charytatywne i aktywnie działa, zwracając uwagę na potrzeby innych – osób niepełnosprawnych, chorych dzieci, osób starszych. W rozmowie z Olgą Kozierowską w Chillizet podsumowuje 22 lata działalności swojej Fundacji i dzieli się planami na przyszłość. Analizuje też sytuację Polek i to, jak rozwiązania systemowe i decyzje polityczne mogą je wspierać lub wykluczać.

W grudniu po raz dziewiąty w imieniu Fundacji nagradzała „Białą Wstążką” mężczyzn, którzy działają czynnie na rzecz zaprzestania przemocy wobec kobiet. – Kobiety często maja poczucie, że procedury służące temu, by im pomóc są opresyjne i krępujące – tłumaczy, wskazując, jak wiele jeszcze jest do zrobienia w temacie praw kobiet.

Poprzedni rok był niezwykły, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 100-lecie uzyskania praw wyborczych dla kobiet. Część z nas wykorzystuje możliwości w całości, a część kobiet mówi „to mnie nie dotyczy – zauważa.

Posłuchaj całej rozmowy Olgi Kozierowskiej z Jolantą Kwaśniewską!

Od 2012 r. w ramach Fundacji Porozumienie Bez Barier mierzy się również z tematem starzenia się: – Starość jest samotna. Najgorszą rzeczą, która doskwiera każdej osobie jest samotność – mówi, zachęcając do tego, by o swoich dziadkach i starszych osobach wokół nas pamiętać nie tylko w czasie świąt.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Doświadczasz przemocy domowej? To miejsca, w których możesz uzyskać wsparcie