Dofinansowania na start firmy

Kiedy jest najlepszy moment na składanie wniosku o dofinansowanie?

Jan Braatz

Bardzo często zastanawiacie się, jaki jest najlepszy moment w roku, by ubiegać się o dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Zależy to od instytucji przeprowadzającej nabory, a te odbywają się przez cały rok – niestety bez centralnego harmonogramu. Każda z dotacji/ preferencyjnych pożyczek przeprowadzana jest przez niezależne od siebie instytucje.

Co do zasady dofinansowania z Urzędów Pracy mogą być przeprowadzane na dwa sposoby.

Pierwszy – konkursowy. W takim wypadku PUP ogłasza kilka naborów w roku. Okienko do składania wniosków będzie otwarte (w zależności od decyzji Urzędu) od kilku do kilkunastu dni. Złożenie wniosku o dotacje może nastąpić tylko w tym czasie. Po zakończeniu naboru wnioski o dotacje są sprawdzane, a zakwalifikowane osoby podpisują umowę. Proces następnie jest z reguły ponawiany.

W przypadku naborów ciągłych, Urząd Pracy przyjmuje wnioski do momentu wyczerpania puli. Z reguły takie nabory rozpoczynają się w lutym, a kończą na przełomie listopada / grudnia.

Dotacje unijne przeprowadzane są przez lokalnych operatorów, którzy zostali wybrani do tego zadania. Nabory odbywają się w sposób zdecentralizowany, dlatego jeżeli chcesz odszukać te instytucje warto skierować swoje pytanie do Punktu Informacji Funduszy Europejskich. Dlaczego tak jest najlepiej? Jest małe prawdopodobieństwo, że natrafisz na odpowiednią instytucję, która w danym momencie będzie prowadziła nabór. Z moich obserwacji wynika, że z reguły te nabory są słabo rozreklamowane.

Dotacje z Lokalnych Grup Działania przeprowadzane są raczej rzadko. Z reguły raz na rok lub nawet rzadziej. Informacje o konkretnym naborze znajdziesz wyłącznie w Lokalnej Grupie Działania. Jak ją odszukać?

Bez wdawania się w techniczne szczegóły, wystarczy wyszukiwarka Google. Należy wpisać hasło „LGD” i dodać nazwę swojej gminy. Pamiętaj, że o tę dotację mogą starać się wyłącznie mieszkańcy miejscowości do 20 000.

Natomiast rządowy program Wsparcie w Starcie II (preferencyjna pożyczka na założenie działalności) przeprowadzany jest w sposób ciągły przez cały rok. Czasami zdarzają się chwilowe zawieszenia przyjmowania wniosków, jednak z reguły są odnawiane po kilku tygodniach.

Od czego zacząć proces pozyskiwania środków?

Zacznę nietypowo. Zawsze poruszam ten aspekt podczas konsultacji z moimi klientami. To ważne, żeby dotacja nam pomogła, a nie pogrążyła. W mojej ocenie, głównym czynnikiem, który musimy rozważyć jest okres prowadzenia firmy po uzyskaniu konkretnego wsparcia.

W pierwszej kolejności, musimy upewnić się, że nasz pomysł ma odpowiednie prawdopodobieństwo sukcesu i utrzymania się na rynku w perspektywie od roku do nawet kilku lat.

Jak to zrobić?

Niektórzy z Was mają zamiar przejście z etatu, zlecenia, czy umowy o dzieło, na rozliczenie w formie B2B. W takim wypadku wiecie, że macie zapewnione zlecenia na Wasze usługi. Ale co zrobić w przypadku, jeżeli pomysł na działalność gospodarczą jest naszym marzeniem i nie mamy w 100 proc. zapewnionego rynku zbycia?

W takiej sytuacji warto skorzystać z instytucji, która nazywa się nierejestrowaną działalnością gospodarczą.  Pozwala bez rejestracji firmy w CEIDG na generowanie przychodów do wysokości połowy wynagrodzenia minimalnego. Jest to uproszczona forma aktywności, przy której nie będziesz musiał opłacać ZUS.

Więcej na temat działalności nierejestrowanej znajdziesz w moim odrębnym materiale, do którego link znajdziesz tutaj.

ZRÓB NASZ BEZPŁATNY KURS ONLINE:

Dlaczego warto skorzystać z działalności nierejestrowanej?

Oczywiście nie chodzi w niej o wygenerowanie dużych przychodów. Jak wskazałem na wstępie, jest to działalność, która pozwoli nam w takiej formie generować przychody wyłącznie do połowy minimalnego wynagrodzenia.

W mojej ocenie, ważniejszym aspektem jest odpowiedź na bardzo ważne pytanie: „czy nasze usługi/ nasz towar znajdzie zainteresowanie rynkowe?” albo „co musimy zrobić, żeby to zainteresowanie rynkowe wywołać?”.

Przepisy nie narzucają nam maksymalnego okresu przez jaki możemy prowadzić działalność nierejestrowaną. Daje ona nam wiele możliwości na popełnianie drobnych błędów i ich korygowanie przed założeniem działalności gospodarczej.

Dopiero w momencie kiedy będziesz wiedziała/ wiedział, że działalność gospodarcza ma odpowiednie szanse na sukces, możesz myśleć o zakładaniu działalności gospodarczej. Tutaj bardzo ważna uwaga. Nigdy nie zakładaj firmy przed uzyskaniem dofinansowania.

Niedługo rozwinę myśl.

Jan Braatz

Jan Braatz

  • twórca jednego z najpopularniejszych blogów poświęconych m.in. tematyce  zdobywania dofinansowań na założenie działalności gospodarczej bizplanner.pl/blog,
  • swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się także na kanale Youtube BizPlannerPl,
  • autor licznych publikacji internetowych o tematyce dofinansowań na założenie działalności,
  • absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kierunku Finanse i Rachunkowość,
  • założyciel firmy Biz Planner, która zajmuje się, w głównej mierze, pozyskiwaniem funduszy na rozpoczęcie działalności. Nieprzerwanie, od 2019 roku, pozyskuje setki dotacji rocznie,
  • dzięki szerokiej wiedzy i kompetencjom w zakresie świata dotacji, jest niezależnym doradcą, który dopasowuje odpowiednie fundusze na start firm Klientów,
  • skutecznie pozyskuje dofinansowania na założenie działalności gospodarczej w całej Polsce, setki przepracowanych wniosków procentują w znajomości zawiłych procedur i doradztwie najkorzystniejszych rozwiązań.