Karolina Cwalina-Stępniak

Zosia Samosia więcej się narobi, ale mniej osiągnie? Zobacz, kiedy nadmierna samodzielność zaczyna niszczyć!

Karolina Cwalina-Stępniak

Chyba wszystkie znamy wiersz o Zosi Samosi. I choć to bajka dla dzieci, to takich Zoś wśród nas jest bardzo wiele. Mi samej zdarza się zapomnieć i próbować ze wszystkim dać sobie radę w pojedynkę. Kiedyś sądziłam, że samodzielność świadczy o sile, determinacji i jest najwyższą wartością.

Rzeczywiście, samodzielność to cecha, a raczej umiejętność, która w życiu jest bardzo potrzebna. Sama wspieram kobiety w jej rozwijaniu, buduję w nich wiarę we własne możliwości. Jednak między zdrową samodzielnością, która pozwala radzić sobie z codziennymi zadaniami, a jej niszczącą wersją, która zamyka nas i nie wspiera rozwoju jest cienka granica. Jak jej nie przekroczyć?

Pytaj o zdanie i korzystaj z rad

Po co? Przecież sama najlepiej wiem, jak ma wyglądać mój biznes, jak powinno wychowywać się dzieci, jak budować dobre relacje, jak zarządzać swoim czasem. Nieprawda! Nie zawsze jest tak, jak się nam wydaje. Każda osoba widzi pewne sytuacje inaczej i warto poznać jej perspektywę. Zwłaszcza jeśli mamy podjąć jakąś ważną decyzję, mierzymy się z trudnościami, próbujemy rozwiązać problem – warto poprosić o radę, zapytać o podobne sytuacje z życia osób w otoczeniu. Nie doceniamy zazwyczaj rad osób starszych od nas, a to przecież one żyją dłużej od nas, mają więcej doświadczeń, szerszą perspektywę. Naprawdę warto uczyć się na błędach, a najlepiej na czyichś. Pamiętaj, że nie musisz bezkrytycznie przyjmować tego, co usłyszysz, a może to też bardzo pomóc.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Od zawsze marzyłam o czymś, co sama stworzę

Porównuj się mądrze

Powszechna jest opinia, że porównywanie się z innymi jest krzywdzące i ma same negatywne skutki. To zdecydowanie nieprawda! Ja jestem fanką porównywania się z innymi, ale porównywania mądrego. Warto pamiętać, że wszyscy jesteśmy kompletnie różnymi ludźmi. Mamy inny zestaw cech, temperament, inną wiedzę i w końcu inną sytuację życiową. O tym zawsze należy pamiętać. Porównywanie nie ma nas deprymować czy wpędzać w kompleksy, unieruchamiać. Wręcz przeciwnie – potrafi wyrwać ze stagnacji, zainspirować, pchnąć do działania. Pokazuje, gdzie jesteśmy, gdzie możemy być. Daje nam jakieś tło, sprawia, że nasze działania nie są pozbawione kontekstu. Koleżance udało się z własnym biznesem? Super! Na pewno też się bała, miała wątpliwości – czemu mi ma się nie udać?

Naucz się prosić o pomoc

To jedna z najtrudniejszych lekcji, jaką ja zaliczyłam. Wbrew temu, co może się wydawać, to właśnie umiejętność proszenia o pomoc daje prawdziwą wolność i spokój. Daje świadomość, że w razie błędu, potknięcia nie jest się samej. A to właśnie w tych trudnych sytuacjach najbardziej potrzebne jest wsparcie. Można oczywiście poradzić sobie w pojedynkę i być z tego dumną, znaleźć w tym motywację. Warto się jednak zastanowić, jakie są tego koszty. Stres, strach, zdenerwowanie, bezsenne noce towarzyszące trudnym sytuacjom są ceną, której nie warto płacić za późniejszą satysfakcję. Gdy sytuacja Cię przerasta, nie bój się poprosić o wsparcie. To wcale nie świadczy o słabości. Wręcz przeciwnie – o sile i mądrości.

Inspiruj się

Masz wokół siebie lub podpatrujesz ludzi, którym coś się udało? Fajny biznes, ciekawa droga zawodowa, rodzina, większe i mniejsze sukcesy? Super – korzystaj z tego! Inspiruj się sukcesami innych, sprytnymi rozwiązaniami, modelami, które u nich zadziałały. Pamiętaj, że inspiracja to nie to samo co kopiowanie! Każdy pomysł i rozwiązanie filtruj przez własne przemyślenia, wrażliwość, swoją sytuację i potrzeby.

***

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak stawiać sobie cele, przekuwać pomysły w działania i znaleźć w sobie odwagę do realizowania swoich marzeń, sięgnij po książkę Karoliny Cwaliny “Wszystko zaczyna się w głowie”. Sukces Pisany Szminką jest patronem medialnym.

***
Karolina Cwalina-Stępniak – PCC ICF, life&business coach

Professional Certified Coach w ICF – PCC ICF oraz Family Coach. Przepracowała już ponad 2300 godzin z Klientami. Posiada certyfikat potwierdzajaący ukończenie treningu „ Coaching Prowokatywny”, prowadzonego przez Jaapa Hollandera, akredytowanego przez Instytut Komunikacji Prowokatywnej PROVOCARE. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych „Coaching Profesjonalny” na Akademii Leona Koźmińskiego a także „The Art and Science of Coaching” na Erickson International College akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation (ICF). Specjalista w ośrodku psychoterapii i coachingu Inner Garden w Warszawie. Specjalizuje się w obszarach zarządzania czasem, budowania relacji zespołowych, motywacji oraz organizacji pracy. Założycielka firmy szkoleniowo – coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”, który oferuje szeroki program warsztatowo – szkoleniowy. Występuje często w mediach jako specjalista z zakresu rozwoju osobistego oraz pisze na różnorodnych portalach biznesowych oraz lifestylowych swoje felietony eksperckie. Autorka książki: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/ Działaj/ Nie marudź”. Więcej na www.karolinacwalina.pl