
Badania Female Tribes pokazują kluczowe trendy rozwijającego się kapitału kobiet. O tym, jaką rolę dziś pełnimy dyskutowali m.in. Katarzyna Pawlikowska, Marta Życińska i Leszek Mellibruda.
Female Tribes to badania, które od czterech lat prowadzone są na całym świecie z inicjatywy firmy J. Walter Thompson. Ich celem jest uchwycenie nowego, globalnego wizerunku kobiet i sprawdzenie, jak nowe role, które przyjmują kobiety wpływają na gospodarkę, naukę, politykę, kulturę i biznes. Dane do Female Tribes zbierane były w dziewięciu krajach – w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Australii, Rosji, Chinach, RPA, Indiach, Brazylii, Arabii Saudyjskiej. Badanie wskazuje trendy charakterystyczne dla postępowych kobiet na całym świecie, z uwzględnieniem lokalnych wpływów. Jaki obraz z nich się wyłania?
Jakie cechy powinien posiadać lider przyszłości? Jak wygląda biznesowa rzeczywistość i czy liderzy świadomi są nadchodzących zmian? Przeczytaj więcej o kompetencjach, która powinna mieć liderka, jeśli chce sprostać nowym wyzwaniom.
Po pierwsze, kobiety niezależnie od szerokości geograficznej wyszły poza dwie stereotypowe role – matki oraz żony i kobiety robiącej karierę. Dziś w ciągu doby potrafimy pełnić wiele różnorodnych ról, a do wyboru mamy m.in. Piękną Wiedźmę, Samicę Alfa, która podobnie jak Spóźniona Mama wzbudziła sporo kontrowersji podczas dyskusji, Kobietę Instytucję, Spirytualistkę, Sportsmenkę, Odrodzoną, a nawet Współczesną Kurtyzanę. Wszystkie składają się na nowe Plemiona Kobiet i obrazują rosnący potencjał kobiet. Co ciekawe, wygląda na to, że ani kultura ani tradycja nie są w stanie już tego trendu zatrzymać. Rozwija się nie tylko w USA czy w Europie, ale także w Chinach, Indiach i krajach afrykańskich.
Po drugie, status matki przestał stygmatyzować kobiety. Coraz bardziej dominujący staje się trend późnego, dojrzałego macierzyństwa oraz łączenia rodzicielstwa z karierą, aktywnością polityczną,
przedsiębiorczością lub aktywnością zawodową w ogóle.
Po trzecie, także wiek przestał być cezurą aktywności kobiet. Przy wydłużającej się długości życia wiele kobiet dopiero po 50. zaczyna rozwijać swoje talenty i odkrywać swoje powołanie na nowo.
Po czwarte, kobiety przestały być konsumentkami, a stały się kreatorkami wartości – od biznesu po politykę. Biorąc pod uwagę, że globalne zarobki kobiet wzrosną z $13 trylionów w 2013 do $18 trylionów w 2018, 76% badanych z całego świata czuje, że nigdy wcześniej nie było lepszego czasu dla kobiet, a aż 86% kobiet uważa, że kobiecość to atut, a nie słabość, wychodzi na to, że kobiety stają się siłą, z którą trzeba się liczyć.
Jak na wyniki badań patrzą eksperci?
– Jestem w szoku, że dopiero teraz o tym rozmawiamy – mówiła Katarzyna Pawlikowska z Garden of Words i współautorka książki „Polki. Spełnione Profesjonalistki, Rodzinne Panie Domu czy Obywatelki Świata” – To dobrze, że świat się wreszcie obudził i zauważył, że jesteśmy jego równoprawną częścią.
Do trendu stawiającego na wartości w komunikowaniu marek nawiązała z kolei Izabela Rudak, badaczka z firmy Maison&Partners. – Dziś, jeśli chcemy złapać konsumenta nie możemy prowadzić tradycyjnych monologów. Ludzie potrzebują dialogu i wejścia w świat wartości. To nie dotyczy wyłącznie kobiet, choć właśnie kobiety dzięki lepszej inteligencji emocjonalnej, zdolności współpracy i empatii oczekują od marek tych wartości i większego zaangażowania – tłumaczyła Rudak. – To, co dziś dzieje się na świecie stanowi wielką zmianę w kontekście samego marketingu. Kobiety inaczej budują wartości i jeśli marka chce wejść w świat kobiet i w świat tych wartości musi zacząć od budowania swojego DNA w ten sposób. Trzeba pamiętać, że coś takiego jak przeciętna polska konsumentka nie istnieje. Polki są bardzo różne – kontynuowała Katarzyna Pawlikowska.
Jak badania postrzegają marketerzy?
– Bardzo ciekawy wniosek dla marketera płynący z tych badań dotyczy tego, że przestajemy mówić o demografii, zwłaszcza o wieku kobiet. Teraz kobieta może realizować się tak prywatnie jak i zawodowo w wybranym przez siebie czasie – mówiła Marta Życińska, dyrektorka marketingu polskiego oddziału firmy MasterCard Europe. – Jeśli chodzi o świat finansów, uważam, że w tej branży jest ogromny niewykorzystany potencjał. Komunikacja do kobiet pojawia się tam, gdzie są produkty oferowane dla kobiet. Ja sądzę natomiast, że potencjał leży w tym, by produkty uznawane dotychczas za męskie tzn. takie, o zakupie których do tej pory decydował mężczyzna, zacząć komunikować także do kobiet. Zwłaszcza, że o nabyciu ich coraz częściej decydują lub za chwilę będę decydować właśnie kobiety – właśnie z racji na pojawiające się globalne trendy. Warto więc wyjść im naprzeciw i być kilka kroków z przodu.
A co na to mężczyźni? – Mężczyźni też się zmieniają – zauważył Leszek Mellibruda. – Jest wiele mitologii w myśleniu na ten temat. Widać w tych badaniach jest ogromne zróżnicowanie jeśli chodzi o kobiety, ich postawy, wartości. Temu jednak towarzyszą stale powtarzane stereotypy, które stanowią presję. Jednym z takim stereotypów jest mit samicy alfa, który mówi, że kobieta powinna prezentować pierwiastki samcze. A ja myślę, że jesteśmy w takim punkcie rozwoju cywilizacji, że rodzą się zupełnie nowe możliwości. Jesteśmy na zakręcie, kiedy definiuje się na nowo, co to znaczy być kobietą i mężczyzną. To my tworzymy tę cywilizację – podsumował psycholog i męski głos w dyskusji, Leszek Mellibruda.
Czy kryzys może być szansą na rozwój? Co zrobić, gdy nadchodzi? Jak go rozpoznać? Jak przeciwdziałać i wspólnie sobie z nim poradzić? Czy kryzys musi oznaczać koniec? Przeczytaj rozmowę z Leszkiem Mellibrudą o kryzysach małych i dużych.
W debacie zorganizowanej przez Sukces Pisany Szminką o Female Tribes rozmawiali Katarzyna Pawlikowska (Garden of Words), Marta Życińska (MasterCard), Izabela Rudak (Maison&Partners) oraz psycholog, Leszek Mellibruda. Spotkanie prowadziła Olga Kozierowska.
Pełen zapis debaty można zobaczyć tutaj: