
Firmy, w których jest więcej kobiet na wysokich stanowiskach i w kadrze zarządzającej osiągają lepsze wyniki finansowe – wynika z raportu MSCI.
W listopadzie tego roku premier Kanady Justin Trudeau powołał rząd, w którym połowa stanowisk trafiła do kobiet. Jego ruch to nie tylko piękny gest i działanie na rzecz idei różnorodności, ale także mądry ruch w dziedzinie zarządzania. Nowy raport MSCI udowadnia, że tam, gdzie na stanowiskach zarządzających są kobiety, organizacje lepiej sobie radzą. I to zarówno w dziedzinie finansów, jak i transparentności.
Raport przygotowany przez MSCI napawa optymizmem. W porównaniu z zeszłym rokiem na świecie wzrosła liczba kobiet na stanowiskach w kadrze zarządzającej z 15.9 % do 18.1%. W statystykach tradycyjnie już dominuje Skandynawia. Największy odsetek kobiet-dyrektorów jest w Norwegii (41.3%) oraz w Szwecji (33.7%). Na trzecim miejscu znalazła się Francja – 33.5%. Te firmy, w których nie brakuje zarządzających kobiet znacznie lepiej radzą sobie na rynku. MSCI wyliczyło, że tam, gdzie były przynajmniej trzy dyrektorki zwrot z kapitału (ROE) był na poziomie 10% rocznie. Tam, gdzie dominowali mężczyźni ROE wynosił 7.4%.
Korzyści, które dostrzegają firmy, zaczęły przekładać się także rozwiązania i strategie w kolejnych krajach. W Niemczech do końca 2016 r. w zarządach i na stanowiskach zarządzających ma się znaleźć co najmniej 30% kobiet. W Stanach Zjednoczonych do końca 2020 r. ma być ich 20%. Mimo dobrych przykładów, w innych krajach wzrost liczby kobiet w kadrze zarządzającej postępuje wciąż zbyt wolno. Gdyby utrzymał się na obecnym poziomie, 30% próg na świecie zostałby osiągnięty dopiero w 2027 r.
O tym, że warto zabiegać o liderki świadczą nie tylko wyniki finansowe, ale także fakt, że organizacje zarządzane przez kobiety są mniej podatne na korupcję, oszustwa i konflikty. Raport MSCI pokazuje, że firmy, gdzie zarządzających kobiet było więcej niż przeciętna w danym kraju, radziły sobie w tym zakresie o 24% lepiej niż firmy, gdzie zarządzali wyłącznie mężczyźni.
O ile autorzy raportu zastrzegają, że nie ma bezpośredniego związku między większym zatrudnieniem kobiet, a lepszymi wynikami finansowymi, o tyle inne badania (psychologiczne, socjologiczne, w dziedzinie zarządzania) potwierdzają, że im bardziej zróżnicowane jest środowisko pracy, tym bardziej innowacyjne i konkurencyjne produkty oferuje firma. A to wpływa także na lepsze wyniki finansowe.
Więcej na temat raportu można przeczytać TUTAJ.