Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Kobiety w zarządach poprawiają konkurencyjność firmy. Raport Deloitte pokazuje jednak, że jest ich wciąż za mało!

Kobiety w zarządach poprawiają konkurencyjność firmy. Raport Deloitte pokazuje jednak, że jest ich wciąż za mało!

Kobiety w zarządach
Business image created by Javi_indy - Freepik.com

 

Choć sukcesywnie prowadzone są działania mające na celu zwiększenie różnorodności w zarządach dużych spółek, z badań wynika, że nadal przewagę mają w nich mężczyźni. Firma Deloitte już po raz piąty przygotowała raport „Women in the Boardroom: A Global Perspective”, analizujący sytuację w 64 krajach.

Kobiety na świecie – w Skandynawii jest dobrze, w Azji – słabo

Z raportu wynika, że odsetek kobiet – członkiń zarządów na całym świecie wynosi zaledwie 15%. Jeśli chodzi o Europę jest odrobinę lepiej – wskaźnik ten wynosi 22,6%. Najlepiej w rankingu uplasowała się Norwegia, gdzie kobiety stanowią aż 42% w zarządach firm. Nadal jednak nie stanowią tam one nawet połowy. Jedynie w 10 krajach Unii Europejskiej, kobiety stanowią co najmniej 1/4 składu w zarządach dużych firm. Są to Belgia, Dania, Niemcy, Francja, Włochy, Łotwa, Holandia, Finlandia, Szwecja oraz Wielka Brytania (stan na kwiecień 2016). Dla porównania, w USA wskaźnik ten wynosi około 14%, w krajach Azjatyckich jedynie 7,2% i 7,8% w krajach Ameryki Południowej.

W raporcie przeanalizowano również jak wygląda sytuacja pod względem różnorodności w poszczególnych branżach. Najwięcej kobiet zasiada w zarządach europejskich firm reprezentujących sektor dóbr konsumenckich i jest to 25%. Na następnych miejscach uplasowały się sektor finansowy z 24% oraz sektor medyczny i farmaceutyczny, gdzie kobiety stanowią 23% składu zarządów.

Co z tą Polską?

W Polskich spółkach nadal brakuje różnorodności. Jak powiedziała Dorota Snarska-Kuman, Partner w Sektorze Instytucji Finansowych, Lider Programu Rozwoju Rad Nadzorczych w Deloitte – „Tylko jedna czwarta z nich wdrożyła politykę różnorodności, odnoszącą się do składu zarządu, rady nadzorczej oraz kluczowych stanowisk w firmie.”

Rola kobiet i różnorodności ogółem jest bardzo ważna jeśli chodzi o przyszłościowe myślenie o światowej gospodarce. Żyjemy w czasach ciągłych zmian i wprowadzenie nowej perspektywy w zarzadzaniu firmą jest nieodzowne, jeśli chcemy mówić o osiąganiu sukcesów. „Kobiety w zarządach gwarantują wymierne korzyści firmom poprawiając ich konkurencyjność. Różnorodność na poziomie zarządów i rad nadzorczych wynika z racjonalności biznesowej: firmy to robią po to, aby wygrywać na rynku i motywować właściwie swoich pracowników, a nie dlatego, że tak wypada.”–– mówi Iwona Georgijew, Partner w Deloitte, Liderka Klubu SheXO.

Solidarność kobiet nie tylko ma sens – jest potrzebna!

Skuteczna polityka różnorodności wspiera nie tylko awanse na kobiet na wyższe stanowiska, ale sprzyja także wyrównywaniu luki płacowej, walce z różnymi formami dyskryminacji i aktywizacji zawodowej kobiet. Dziś rola kobiet aktywnych zawodowo jest jednym z kluczowych elementów wpływających na tempo rozwoju gospodarczego. Jest to ważne, bo jak wynika z raportu „Praca i przedsiębiorczość kobiet” przygotowanego przez Deloitte dla Coca-Coli i programu „Suckes TO JA”, tylko 50% kobiet na świecie jest aktywnych zawodowo. Wśród mężczyzn wskaźnik ten wynosi 77%. Warto dodać, że kobiety stanowią połowę światowej populacji.

Wciąż ważne jest podkreślanie wagi solidarności kobiet i uświadamianie jak istotne jest, by kobiety wspierały siebie nawzajem, a nie stwarzały dla siebie konkurencję. Z raportu wynika, że firmy, w których kobiety zajmują stanowisko dyrektora generalnego mają prawie dwa razy więcej kobiet w swoim zarządzie niż firmy kierowane przez mężczyzn. Zdaniem Dana Konigsburga, Starszego Dyrektora Zarządzającego Globalnego Centrum Zarządzania Korporacyjnego Deloitte – „Im więcej kobiet zajmuje kluczowe stanowiska tym większe będzie prawdopodobieństwo pozytywnego wpływu takiej struktury kierownictwa na różnorodność płciową w zarządzie danej firmy.” Niestety, perspektywa globalna nie napawa optymizmem – wciąż zaledwie 4% kobiet pełni funkcję dyrektorów generalnych i prezesów zarządu.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!