Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Kompetencje miękkie – warto je znać?

Kompetencje miękkie – warto je znać?

Od tego, jak dobrze znasz swoje kompetencje miękkie może zależeć to, czy dobrze wybierzesz swoją pracę i stanowisko.

Kompetencje miękkie, czyli jakie?

Zacznijmy od łatwiejszego pytania: czym są kompetencje twarde? Bez zastanowienia odpowiemy, że to nasza wiedza i doświadczenie, które zdobywamy poprzez studia czy kursy, a potwierdzamy dyplomami i certyfikatami. Mniej oczywista może wydać się odpowiedź na drugie pytanie, dotyczące kompetencji miękkich i ich istotności przy wyborze stanowiska.
Kompetencje miękkie można przyrównać do komputerowego oprogramowania. To nasze predyspozycje psychologiczne – cechy osobowości i temperamentu, inteligencja emocjonalna, odporność na stres, motywacja osiągnięć, poczucie umiejscowienia kontroli i wiele innych. W dużym uproszczeniu możemy je podzielić na dwie grupy.

Kim jestem?

Pierwszą z nich tworzą względnie trwałe cechy, co oznacza, że nie zaobserwujemy drastycznej ich zmiany w ciągu naszego życia. Do tej grupy zaliczamy między innymi osobowość i temperament. Osobowość jest niczym nadrzędny system regulacyjny. Dzięki niej jesteśmy tym, kim jesteśmy, a nasze zachowania są spójne i przewidywalne. Najpopularniejszą teorią osobowości jest teoria „Wielkiej Piątki”. Wyróżniamy tu takie cechy jak: neurotyzm, ekstrawersja, otwartość na doświadczenia, ugodowość i sumienność. Wymiarami, na podstawie których możemy przewidzieć nasze osiągnięcia zawodowe, są przede wszystkim sumienność (stopień zorganizowania, wytrwałości i motywacji w dążeniu do celu) i otwartość (tendencje do poszukiwania nowych doświadczeń, tolerancja nowości). Preferencje zawodowe są natomiast wyznaczane przez ekstrawersję (praca z ludźmi vs. samodzielne stanowisko) i otwartość (praca wymagająca kreatywności, praca intelektualna vs. praca odtwórcza, schematyczna). Znajomość swojego temperamentu może nam pomóc dobierać odpowiednie aktywności i warunki pracy, które zapewnią nam komfort psychiczny.

Możliwość rozwoju

Druga grupa kompetencji to predyspozycje, które podlegają rozwojowi w ciągu naszego życia. Możemy je doskonalić na różnego typu warsztatach. Wyróżniamy tu między innymi kompetencje społeczne, inteligencję emocjonalną czy kreatywność. Kompetencje społeczne gwarantują naszą efektywność w kontaktach z innymi ludźmi. Każda interakcja społeczna przyczynia się niejako do ich rozwoju. To na ich podstawie możemy powiedzieć, czy ktoś potrafi określać swoje granice i walczyć o swoje prawa, pracować w grupie, być duszą towarzystwa, występować publicznie, a może udzielać się charytatywnie. Inteligencja emocjonalna jest z kolei uważana w ostatnich czasach za predyspozycję bardziej znaczącą od samej inteligencji. Jest ona zbiorem zdolności poznawczych do rozumienia, odczuwania, rozpoznawania własnych i cudzych emocji, a także wykorzystywania i kontrolowania emocji własnych. Kreatywność na rynku pracy jest predyspozycją na wagę złota. To umiejętność częstego generowania oryginalnych i wartościowych wytworów – np. twórczego rozwiązywania codziennych problemów.

Dlaczego warto znać swoje predyspozycje psychologiczne?

Znajomość swoich kompetencji miękkich ma istotny wpływ na dobór odpowiedniego dla nas stanowiska. Każdy z nas jest inny i posiada odmienne predyspozycje psychologiczne do danych aktywności zawodowych. Osoba neurotyczna i wysoko reaktywna emocjonalnie nie podoła stresującej pracy. Introwertyk o niskim poziomie kompetencji kooperacyjnych będzie preferował samodzielną pracę od zadań grupowych. Kandydat o niskim poziomie inteligencji emocjonalnej nie sprawdzi się dobrze na stanowisku wymagającym częstego kontakt z drugim człowiekiem. Natomiast osoba o zewnętrznym poczuciu umiejscowienia kontroli nie powinna być jednostką decyzyjną z powodu przekonania, że jej sukcesy i porażki zależą od czynników zewnętrznych, a nie od niej samej. Przykłady można wymieniać w nieskończoność.

Zbadaj swoje kompetencje miękkie

Właśnie z tego powodu coraz popularniejsza w procesie rekrutacyjnym staje się psychodiagnostyka, czyli badanie przeprowadzane za pomocą testów i kwestionariuszy. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Każdy, kto podda się badaniu otrzymuje pogłębioną wiedzą na swój temat, poznaje swoje słabe i mocne strony. Decydując się na dodanie raportu na temat kompetencji miękkich do CV ma szansę na wyróżnienie się i zaskoczenie potencjalnego pracodawcy. Firma natomiast ma możliwość porównania kandydatów spośród wielu osób o podobnych kwalifikacjach pod kątem predyspozycji psychicznych do pracy na oferowanym stanowisku. Zmniejsza to także koszty zatrudnienia, gdyż pracodawca posiada informacje, jak dana osoba będzie funkcjonować w sytuacji pracy (testy mają wartość prognostyczną).
Podsumowując, znajomość własnych predyspozycji psychologicznych może nam pomóc żyć w zgodzie z samym sobą i wybierać nie tylko odpowiednie dla nas rodzaje aktywności, ale i warunki pracy.

Joanna Niedziela jest psychologiem i współzałożycielką Pracowni Różnic Indywidualnych.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!