Rodzina

Jak tworzyć komunikację w relacji z bliskimi?

Sandra Panuś

Relacje się przydarzają, czasami w nie wchodzimy, czasami przechodzimy obok bez zainteresowania. Ale jak tworzyć komunikację w bliskich relacjach? W relacjach, które chcemy pielęgnować i są dla nas ważne. Są relacje, które trwają latami, spotykamy się po miesiącach, latach i czujemy, że czas nie gra roli. Wciąż czujemy wzajemne zaufanie, bliskość. Bywa też tak, że wystarczy jedno nieporozumienie, miesiąc rozłąki i relacja się kończy. Czujemy, że nasze drogi się rozeszły w innych kierunkach.

Szczęście może nie wystarczyć.

Zastanawialiście się kiedyś jaki mamy wpływ na relację? Czy określenie „Masz szczęście do ludzi!” wystarczy? Jaka jest nasza rola, jak się komunikujemy z drugą osobą? 

Odpowiedzialność za własne życie jest jedną z tych nielicznych rzeczy, z których się zwolnić nie możemy.” – Bogdan de Barbaro.

Zapewne duży wpływ na relację ma odpowiedzialność, zaangażowanie dwóch stron.cOdpowiedzialność za czyny, słowa, reakcje. Często słyszę o potrzebie wolności w relacjach partnerskich, ale czy zdajemy sobie sprawę, że za nią idzie odpowiedzialność? Odpowiedzialność za swoje działania lub brak działań. 

Oddajmy sobie sprawczość

Nie zabierajmy sobie sprawczości w relacjach, uznania, że my też odpowiadamy za ich powodzenia i porażki. Jeśli coś się dzieje „zawsze” w relacjach np. po roku „zawsze” relacje mnie nudzą, ktoś mnie oszukuje, to może WARTO je zaobserwować też, ze swojej strony? Wiem, że to nie jest łatwe, ale czuję, że warto sprawdzić na danej relacji, aby w kolejnej nie zmieniło się imię, a problem pozostał. 

Komunikat Ty zamieniamy na komunikat JA

A gdyby zamienić komunikaty „znowu to zrobiłeś”, „Ty nigdy mi nie okazujesz uczuć” na komunikaty płynące z naszych potrzeb, oczekiwań? Mała zmiana/zamiana, zamiast oskarżać drugą stronę, zauważmy, czego obecnie potrzebujemy np. „pomożesz mi w tym zadaniu?”, „potrzebuję, abyś mnie przytulił”. Nie znając siebie, ciężko będzie nam się komunikować z drugą stroną bez komunikatu Ty, dlatego tak ważne jest, aby zmiana zaczęła się właśnie od Ciebie.

Zostawiam was z zadaniem. 

Wypisz w dwóch tabelach po 10 rzeczy, które:

  •  wspierają Twoje relacje,
  •  są barierą w komunikacji. 

Zaobserwuj, co jest kluczowe w jednej i drugiej stronie tabelki – podkreśl to. Zastanów się, jak możesz jeszcze bardziej wspierać, to co działa i na co zamienić bariery w komunikacji. 

Sandra Panuś o tym, czym jest lęk a strach oraz autorytet

O autorce:

Sandra Panuś

Terapeutka, w trakcie szkoły psychoterapii, certyfikowany coach indywidualny i team coach ICC, od 8 lat organizatorka kobiecych spotkań w Płocku „Porozmawiajmy o…” , Ambasadorka programu „Sukces TO JA” Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.