W Unii Europejskiej jedna kobieta na trzy doświadcza w życiu przemocy fizycznej lub seksualnej, najczęściej ze strony partnera. W czasie izolacji związanej z pandemią COVID-19 skala przemocy domowej dodatkowo wzrosła.
To nie jest sprawa prywatna, rodzinny konflikt, sytuacja, w którą nie można się wtrącać.
To sprawa publiczna, a obowiązkiem służb, instytucji, władzy i rządzących jest przeciwdziałać przemocy. Obowiązek ten wynika między innymi z Konwencji Stambulskiej, która jest w Polsce powszechnie obowiązującym prawem, w związku z jej ratyfikacją w 2015 r.
Konwencja podchodzi do zjawiska przemocy kompleksowo i dostarcza niezbędnych narzędzi prawnych do:
- przeciwdziałania przemocy,
- zapewnienia przed nią ochrony,
- wsparcia ofiar i
- karania sprawców.
Pełne wdrożenie postanowień Konwencji to skuteczna broń w walce z przemocą ze względu na płeć.
Tymczasem rządzący, zamiast efektywnie wdrażać Konwencję, od lat ją atakują. Takim atakiem jest wniosek złożony przez Prezesa Rady Ministrów do Trybunału Konstytucyjnego, wniosek, który został oparty na nieprawdziwych założeniach dotyczących treści i celów Konwencji oraz podważa ustanowione w niej standardy. Takim atakiem są zapowiedzi wypowiedzenia Konwencji, głoszone przez Ministra Sprawiedliwości. Takim atakiem są słowa Prezydenta RP, że nie trzeba stosować Konwencji.
Jako prawniczka i obrończyni praw kobiet od lat tłumaczę, dlaczego Konwencja Stambulska jest ważna i dlaczego jej przeciwnicy nie mają racji.
Z wieloma argumentami trudno jest dyskutować – są zwyczajnie nieracjonalne lub nieprawdziwe. Jednak wciąż wiele osób wierzy w chochoły w rodzaju „ideologii gender”. Dlatego warto rozmawiać o tym, czym Konwencja jest naprawdę i czego obawiają się jej przeciwnicy.
Z okazji 10-lecia Konwencji Stambulskiej postanowiłam po raz pierwszy w Polsce wydać w formie książki pełną treść Konwencji wraz – co kluczowe – z nieprzetłumaczonym do tej pory na język polski Raportem wyjaśniającym.
Zacznijmy czytać Konwencję Stambulską, zacznijmy więcej o niej mówić, bądźmy z niej dumni i dumne.
Brońmy jej, bo to jest Nasza Konwencja!
Autorką tekstu jest dr Sylwia Spurek – obrończyni praw człowieka, radczyni prawna, w latach 2015-2019 Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Obecnie posłanka do Parlamentu Europejskiego i Wiceprzewodnicząca Komisji FEMM.