Czym jest kryzys psychiczny?
Kryzys psychiczny to nie wstyd. Jest to stan emocjonalny lub psychiczny, który charakteryzuje się intensywnymi uczuciami lęku, dezorientacji, bezradności lub zagubienia. Może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak trudne życiowe wydarzenia, duży czy przewlekły stres, utrata bliskiej osoby, choroba lub trudności w relacjach interpersonalnych. Istotą kryzysu psychicznego jest fakt, że osoba, która do doświadcza, czuje się przerażona, niepewna lub niezdolna do radzenia sobie z zaistniałą sytuacją. Pojawia się cierpienie, niekiedy fizyczny ból, a nierzadko i myśli samobójcze.
W przypadku kryzysu psychicznego ważne jest więc zapewnienie sobie wsparcia i pomocy, choć często wydaje nam się, że najlepszym lekarstwem będzie samotność… A to nieprawda.
Jeśli czujesz, że przechodzisz właśnie kryzys psychiczny, poszukaj pomocy u certyfikowanego terapeuty, psychiatry bądź psychologa. Możesz też skorzystać z usług wsparcia społecznego lub organizacji non-profit zajmujących się zdrowiem psychicznym.
Zobacz, gdzie się zgłosić.
Poradnia Telefoniczna “Niebieskiej Linii”
Telefon: 116 123
Jak można przeczytać na platformie 116sos.pl: „ Z badań wynika, że ponad jedna czwarta dorosłych mieszkańców naszego kraju, czyli ponad 8 milionów Polaków, doświadcza w swoim życiu różnych zaburzeń psychicznych. Tylko kilkanaście procent z nich korzystało ze wsparcia psychiatry lub psychologa.
Chcemy, aby platforma 116sos.pl była narzędziem pierwszego kontaktu dla osób dorosłych doświadczających kryzysu lub świadków tego typu zdarzeń. Oferujemy wsparcie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu (również w nocy, niedziele i święta). Dostępne są 3 formy kontaktu: telefon, formularz, czat.
Rozmowa nic nie kosztuje i jest anonimowa. Dyżury pełnią profesjonalnie przygotowani eksperci i ekspertki z IPZ PTP. Zaplecze technologiczne zapewnia NASK.”
Antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA
Telefon: 22 484 88 01
Psycholog: poniedziałek i wtorek: 15.00 – 20.00
Seksuolog: środa 15.00 – 20.00
Na stronie stopdepresji.pl czytamy: „Antydepresyjny Telefon Zaufania działa od 20 lat. Dyżurujący przy nim specjaliści oferują bezpłatną pomoc osobom w kryzysie psychicznym.
Podejrzewasz, że masz depresję? Wiesz, że chorujesz na depresję, lecz nadal masz opory przed pójściem do specjalisty? Może obawiasz się reakcji otoczenia na wiadomość, że chodzisz do psychologa, leczysz się u psychiatry? Jesteś w trakcie leczenia, ale leki nie działają? Masz pytania, których nie zadałeś lekarzowi prowadzącemu? Twój bliski jest chory na depresję, a Ty nie wiesz jak możesz mu pomóc?
Nie wstydź się zadzwonić. Nasi specjaliści czekają na Twój telefon. Nasi psychologowie nie stawiają diagnozy, nie leczą, bo tego nie da się zrobić przez telefon. Ale wytłumaczą, na czym polega leczenie oraz terapia osób z rozpoznaną depresją, podpowiedzą co robić i udzielą wsparcia.”
Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym
Telefon: 800 70 22 22 (pomoc psychologa dostępna jest 24h przez 7 dni w tygodniu)
E-mail: porady@centrumwsparcia.pl
Dyżury specjalistów: https://centrumwsparcia.pl/grafik-dyzurow-specjalistow/
Centrum Wsparcia pisze na swojej stronie: „Skontaktuj się z Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym, w którym dyżurują psychologowie gotowi do wysłuchania, zrozumienia i akceptacji. Pomogą także we wskazaniu odpowiednich placówek specjalistycznych w danym regionie kraju, w którym można otrzymać bezpośrednią pomoc.
Z nami będziesz mógł porozmawiać o swoim problemie i uzyskać profesjonalne wsparcie. W wyznaczonych godzinach w Centrum pełnią dyżury także specjaliści: psychiatra, prawnik, pracownik socjalny, terapeuta uzależnień, asystent zdrowienia, seksuolog.”
Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich
tel. 0 800 108 108 (poniedziałek-piątek od 14.00 do 20.00)
Fundacja Nagle Sami otworzyła bezpłatny, ogólnopolski i anonimowy telefon zaufania dla osób w żałobie i po stracie bliskich. Jak sami piszą: „Poczucie straty wpisuje się w nasze życie pojawiając się na wielu płaszczyznach. Za każdym razem jest niezwykle bolesnym doświadczeniem, a proces przechodzenia przez wszystkie jego etapy jest sprawą osobistą.
Pomagamy w różnych trudnych doświadczeniach:
– strat osób bliskich zarówno będących rodziną jak i ważnymi dla nas osobami (oraz zwierzętami),
– strat życiowych, wiążących się z nagłymi wydarzeniami w życiu,
– samotności i odosobnienia, gdy potrzeba jest być wysłuchanym i podzielić się swoim cierpieniem czy emocjami,
– gdy czujesz się bezradny i szukasz informacji o miejscach, w których możesz otrzymać pomoc,
– gdy potrzebujesz wiedzy jak pomagać, bo chcesz pomóc bliskimi, którzy doświadczyli straty bliskiej osoby.”
Centrum Praw Kobiet
Telefon interwencyjny (całodobowy): 800 107 777
– po połączeniu wybierz 1, a następnie 3
Centrum Praw Kobiet pisze na swojej stronie: „Fundacja Centrum Praw Kobiet świadczy pomoc telefoniczną oraz mailową kobietom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzimy telefon zaufania, który opiera się na pracy naszych wolontariuszek oraz telefon interwencyjny. Nasze konsultantki wysłuchują, wspierają, podejmują interwencję oraz udzielają informacji w sytuacjach związanych w szczególności z różnymi formami przemocy wobec kobiet. Jesteśmy po to, żeby wysłuchać, wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniem, które zapewni Ci bezpieczeństwo, pomoże znaleźć drogę wyjścia z trudnej sytuacji lub, jeśli trzeba, pomoże zainterweniować.
Połączenia z numerami telefonów pomocowych Fundacji są płatne według taryfy operatora. Możemy jednak oddzwonić, jeśli jest taka potrzeba.”
Jeśli nie masz możliwości skorzystać z telefonu, możesz napisać wiadomość e-mail pod poniższe adresy:
Proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości ani powodem do wstydu.
Jesteś dzieckiem lub młodą osobą, która doświadcza problemów emocjonalnych? A może jesteś rodzicem dziecka, którego zachowanie Cię niepokoi?
Tutaj znajdziesz listę miejsc i numerów pomocowych, pod którymi zawsze znajdziesz pomoc.