Kobieta w pelerynie Supermana stoi na szczycie góry

Liderki na czele korporacyjnych gigantów. Czy je znasz?

Alicja Faber

Za wszystkimi tymi wielkimi i powszechnie rozpoznawalnymi markami stoją dziś dyrektorki generalne, o których być może nie słyszałaś. Są to niesamowite kobiety, które udowodniły branży biznesowej, że mają to, czego potrzeba, by stać na czele gigantów korporacyjnych i osiągać sukcesy w swoich dziedzinach. Każda z nich ma swoją historię drogi na szczyt, a oto kilka z nich.

Susan Wojcicki, YouTube

Susan już od najmłodszych lat miała smykałkę do biznesu – już w wieku 11 lat założyła pierwszą działalność w swoim rodzinnym mieście Palo Alto w Kalifornii. Pisała do szkolnej gazety, jeszce zanim podjęła humanistykę na uniwersytecie i rozpoczęła swoje pierwsze zajęcia z informatyki. Ukończyła z wyróżnieniem historię i literaturę na Uniwersytecie Harvarda i planowała uzyskać doktorat z ekonomii przed rozpoczęciem kariery akademickiej. Te plany jednak uległy zmianie, gdy odkryła swoje zainteresowanie technologią. W końcu obrała karierę marketingową w firmie Intel i to tutaj wspólny przyjaciel przedstawił ją Larry’emu Pageowi i Sergeyowi Brinowi, założycielom Google. Duet wynajął garaż Wojcicki na budowę wyszukiwarki i wkrótce wynajął jej sypialnie na całym parterze. Wojcicki z radością przyjęła pomoc finansową, ponieważ wraz z mężem zostali sparaliżowani hipoteką, kredytami studenckimi i dzieckiem w drodze. Do 1999 roku została 16. pracownikiem i menedżerem ds. marketingu w Google. Następnie awansowała na starszego wiceprezesa ds. reklamy i handlu, gdzie nadzorowała również usługę Google Video Service, która w tamtym czasie była konkurentem YouTube. Widząc potencjał YouTube, Wojcicki zaproponowała Google zakup YouTube i ostatecznie przejęła jego przejęcie za 1,65 miliarda dolarów w 2006 roku.

Lisa Su, Advanced Micro Devices, Inc.

Advanced Micro Devices, Inc. (AMD) to amerykańska firma produkująca półprzewodniki, która opracowuje procesory komputerowe zarówno na rynek biznesowy, jak i konsumencki. Na sprzęcie tej firmy polegają m.in. Macbooki, PS4 czy Xbox One. Na czele firmy stoi Lisa Su, tajwańsko-amerykańska dyrektor biznesowa i elektryk inżynier, która, zanim została dyrektorem generalnym i prezesem AMD w 2014, pracowała na wielu stanowiskach inżynierskich w IBM, Texas Instruments czy Freescale Semiconductor. Su od najmłodszych lat była zainteresowana nauką i naturalnie ciekawił ją świat. Swoje pierwsze podrygi z elektroniką miała, gdy w wieku 10 lat zaczęła naprawiać zdalnie sterowane samochody swojego brata. Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych podjęła naukę w Bronx High School of Science, a następnie ukończyła elektrotechnikę w MIT (Massachusetts Institute of Technology). Jej najwcześniejsze zajęcia zawodowe obejmowały pracę asystentki naukowej czy budowanie testowych płytek krzemowych dla studentów studiów magisterskich. W tym samym czasie pracowała w czasie wakacji w Analog Devices, wzmacniając swoje zainteresowanie technologią półprzewodnikową. W czasie studiów doktoranckich, Su stała się jednym z pierwszych badaczy, którzy rzucili światło na niesprawdzoną technikę ulepszania technologii półprzewodnikowej. W 2017 roku magazyn Fortune nazwał Su jednym z Największych Światowych Liderów.

Mary Barra, General Motors

Uznana przez magazyn Fortune za drugą najpotężniejszą kobietę w biznesie, Barra jest pierwszą kobietą, dyrektorem generalnym General Motors i praktycznie pierwszą kobietą na czele dużej firmy motoryzacyjnej w USA. I w przypadku Mary smykałka do tej dziedziny zaczęła się już w dzieciństwie. Jej ojciec Ray spędził 39 lat pracując dla fabryki Pontiac w Detroit, a sama Barra ukończyła General Motors Institute, gdzie uzyskała tytuł Bachelor of Science w dziedzinie elektrotechniki. Już w czasie studiów pracowała dla General Motors, gdzie na początku jej praca polegała na sprawdzaniu paneli błotników i masek. Z czasem zaczęła awansować na coraz wyższe stanowiska inżynierskie i administracyjnie, a w międzyczasie poszła do Stanford Graduate School of Business na stypendium GM i uzyskała tytuł magistra zarządzania przedsiębiorstwem. Jej zaangażowanie w firmę umożliwiło jej awansowanie w szeregach od 2008 roku, a do 2014 roku została pierwszą kobietą na czele producenta samochodów.

Susan Arnold, The Walt Disney Company

Arnold można spokojnie nazwać kobietą biznesu. Ukończyła University of Pennsylvania z tytułem Bachelor of Arts oraz University of Pittsburgh z tytułem Master of Business Administration a swoje pierwsze doświadczenie w biznesie zdobyła jako asystentka marki w Dawn/Ivory Snow Group. Dołączyła do Procter & Gamble w 1980 roku i zajmowała kilka stanowisk kierowniczych i marketingowych, zanim w 1990 została szefem działu kosmetyków w Procter & Gamble Canada. 9 lat później, przejęła globalną odpowiedzialność za biznes kosmetyczny Procter & Gamble. W 2004 roku została wiceprezesem Procter & Gamble, a w 2007 roku prezesem tej firmy. Dwa lata później Arnold odeszła na emeryturę w z Procter & Gamble. Nie oznacza to w cale, że osiadła na laurach. Arnold zasiadała w radach dyrektorów firm takich jak: Carlyle NBTY, The Nature’s Bounty Co. czy McDonald’s Co. Od września 2013 roku była dyrektorem operacyjnym Carlyle Group, spółki inwestującej w akcje. A teraz, od 31 grudnia 2021, Susan stała się prezesem zarządu The Walt Disney Company. Arnold jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w całej 98-letniej historii korporacji.

Sheryl Sandberg, Facebook

Sheryl Sandberg studiowała ekonomię w Harvard College, którą ukończyła w 1991 roku z wyróżnieniem najlepszej absolwentki. Ukończyła także studia Masters of Business Administration w Harvard Business School również z wyróżnieniem. W latach 1996-2001 pracowała jako szefowa personelu Departamentu Skarbu USA, a następnie została zatrudniona przez Google jako wiceprezes Global Online Sales and Operations i zarządzała przede wszystkim sprzedażą reklam oraz publikacji w Google. Aktualnie Sandberg pełni funkcję dyrektora operacyjnego Facebooka od 2008 roku, pomagając radykalnie zwiększyć przychody firmy zajmującej się mediami społecznościowymi. Sandberg jest jedną z najbardziej wpływowych i najlepiej zarabiających kobiet w amerykańskim biznesie. W rankingu „Najbardziej wpływowe kobiety w biznesie 2009 roku” tygodnika „Fortune” z 2010 roku zajęła 16 miejsce, a w 2010 roku Businessweek uznał Sandberg za jedną z 25 najbardziej wpływowych osób w branży internetowej.

Renate Nyborg, Tinder

Nyborg jest absolwentką filozofii na Uniwersytecie Cambridge. Ma ponad 15-letnie doświadczenie w budowaniu biznesów mobilnych i abonamentowych, a także założyła studio projektowania aplikacji zorientowanych na człowieka Pleo, będąc pierwszym w historii Globalnym Dyrektorem ds. Mobilności w firmie Edelman. Następnie, przed dołączeniem do Match Group, Nyborg spędziła ponad cztery lata w amerykańskiej międzynarodowej firmie technologicznej Apple, gdzie kierowała działalnością subskrypcji App Store w całej Europie.

Dołączyła do Tindera w 2020 r., a zaledwie po roku, od 27 września 2021 r., została mianowana nowym dyrektorem generalnym Tindera, stając się pierwszą kobietą dyrektorką internetowej aplikacji randkowej.

Safra Catz, Oracle

Catz w wieku sześciu lat wyemigrowała z rodziną do Stanów Zjednoczonych z Izraela. Ukończyła Brookline High School a następnie oraz prawo na University of Pennsylvania Law School w 1986. Karierę rozpoczęła jako bankier inwestycyjny, a później awansowała na stanowisko dyrektora zarządzającego w firmie Lufkin & Jenrette. W końcu została starszym wiceprezesem, zanim w 1999 roku przeniosła się do Oracle z tym samym tytułem. Jej talenty sprawiły, że szybko awansowała w górę rankingu, zostając członkiem zarządu w 2001 roku, a następnie prezesem w 2004 roku. Jej największym osiągnięciem w Oracle uznaje się przejęcie konkurencyjnego oprogramowania, firmy PeopleSoft. Catz nadzorowała przejęcie o wartości 10,3 miliarda dolarów, które przyniosło jej również stanowisko dyrektora finansowego. Do 2009 roku została uznana za jedną z najpotężniejszych kobiet w biznesie. Dziś Catz jest uważana za najlepiej opłacaną kobietę prezesa jakiejkolwiek amerykańskiej firmy. Od 2017 roku jest również członkiem rady dyrektorów The Walt Disney Company.