Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Liderzy, a może liderki?

Liderzy, a może liderki?

Aż 45% pytanych uważa, że więcej kobiet powinno zajmować ważne stanowiska w firmach. A jaka jest rzeczywistość?

Pod koniec 2014 roku oczy całego świata były skierowane na Malalę Yousafzai – najmłodszą w historii laureatkę Nagrody Nobla. Dzięki nagrodzie ludzie z całego świata, przedstawiciele wszystkich ras i narodowości zobaczyli w niej bohaterkę znaną z odwagi do upominania się o wolność i prawa człowieka, w szczególności prawa kobiet i dzieci. Malala jest żywym przykładem na to, że kobiety we współczesnym świecie mają coraz więcej do powiedzenia i powinny to wykorzystywać.

Kobieta na wysokim stanowisku
Prof. Nancy Adler z Uniwersytetu w Kanadzie zwraca uwagę na fakt, że liderzy świata biznesu, członkowie rządów oraz przywódcy organizacji religijnych powoli zaczynają dostrzegać korzyści, jakie mogą płynąć z obsadzenia kobiet na kluczowych stanowiskach. Zgodnie z raportem „Women and Leadership” Pew Research Center, w 2015 roku rolę Dyrektorów Generalnych w 500 największych amerykańskich firmach sprawuje 26 kobiet, co stanowi 5,2% wszystkich Dyrektorów Generalnych. Dla porównania 20 lat temu, w 1995 takiego stanowiska nie obejmowała ani jednak kobieta. Jak pokazuje sondaż CBOS z 2013 roku, Polacy także podążają za tym trendem.

Aż 47% respondentów chciałoby zwiększenia liczby kobiet na kierowniczych stanowiskach w rządzie, a 45% uważa, że więcej kobiet niż obecnie powinno zajmować odpowiedzialne stanowiska w firmach i przedsiębiorstwach.

Kariera kontra etyka
Co sprawia, że kobiety zyskują coraz większe zaufanie? Myślenie o wpływie podejmowanych decyzji na społeczeństwo, zachowania zgodne z osobistym kodeksem moralnym, współczucie i empatia to cechy kobiet, natomiast myślenie zadaniowe, organizowanie, zarabianie pieniędzy, płacenie rachunków to męska działka. Jak pokazują badania przeprowadzone na Uniwersytecie Wharton School w Pensylvanii, kobiety są mniej zdolne do poświęcenia swoich zasad moralnych dla pieniędzy i statusu społecznego niż mężczyźni, co w pewnym stopniu wyjaśnia mały udział kobiet w strukturze zatrudnienia na wysokich stanowiskach. Większość z nas po prostu rezygnuje z kariery, ponieważ, zwłaszcza wśród kobiet, panuje przekonanie, że biznes jest nieetyczny i wymusza podejmowanie decyzji, które są niezgodne z osobistym kodeksem moralnym.

Kobiecy sposób na sukces
Do niedawna świat biznesu rzeczywiście zdominowany był przez mężczyzn, którzy sami ustalali zasady i podporządkowywali się im. W związku z tym kobieta na rynku pracy musiała się do nich dostosować, aby traktowano ją poważnie. Współcześnie jesteśmy jednak świadkami rewolucji w postrzeganiu kobiet. Coraz częściej zwraca się uwagę na pozytywny wpływ kobiecego podejścia i punktu widzenia. Z Global Gender Gap Report opracowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne wynika, że firmy, które zatrudniają więcej kobiet radzą sobie zdecydowanie lepiej od tych, które na wysokie stanowiska wybierają mężczyzn:

  • poprawiają swoje wyniki finansowe (wzrost ekonomiczny, szybsza redukcja długów, lepsze negocjacje umów)
  • poprawiają atmosferę w organizacji
  • zwiększają działania na rzecz społecznej odpowiedzialności
  • poprawiają swoją reputację
  • lepiej wykorzystują talenty swoich pracowników
  • zwiększają innowacyjność
  • osiągają wyższy poziom zbiorowej inteligencji

Badania wykazały, że kobiety są zdolne do myślenia bardziej holistycznego niż mężczyźni, poświęcają więcej czasu na podjęcie decyzji, aby wypracować kompromis zadowalający obie strony w równym stopniu. Ponadto są bardziej wrażliwe na komunikację niewerbalną, lepiej radzą sobie z dwuznacznością wielu sytuacji, stosują dywersyfikację stylów przywódczych oraz skupiają się na pracy zespołowej i współpracy. Są także bardziej opiekuńcze i chętnie poświęcają swój czas na rozwijanie talentów współpracowników.

Świat potrzebuje liderek
Współczesny świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, co stwarza możliwości dla zaistnienia kobiet-liderów we wszystkich rodzajach organizacji. Przestano wymagać od nas podporządkowania wobec męskich reguł gry, przyszedł czas, w którym cechy naturalnie wynikające z naszej płci są docenianie a wręcz pożądane na rynku pracy i w polityce. W związku z wieloma problemami, z którymi zmaga się świat – od globalnego ocieplenia po konflikty zbrojne – potrzebujemy liderów, którzy są autentyczni, promują kooperację, dążą do pozytywnych zmian, wspierają budowanie wspólnoty, a przede wszystkim podejmują przemyślane decyzje, które uwzględniają zarówno interesy wszystkich stron jak i aspekt etyczny. Świat potrzebuje wzajemnej kooperacji kobiet i mężczyzn, różnych punktów widzenia, jakie z tej współpracy wynikają. Dlatego musimy zacząć już teraz, uwierzyć w nasz potencjał, być sobą, bo świat nas potrzebuje, przyszłość zależy od nas.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij