Czym jest Żywa Biblioteka?

Żywa Biblioteka to interaktywne wydarzenie, w którym ludzie pełnią rolę „książek” i są dostępni do rozmów i dyskusji z innymi uczestnikami – „Czytelnikami”. W żywej bibliotece „Czytelnicy” mają możliwość wyboru „Książki” spośród różnorodnych tematów i doświadczeń reprezentowanych przez ludzi. „Książki” to zazwyczaj osoby, które mają unikalne perspektywy, np. osoby z niepełnosprawnościami, imigrantów, członków mniejszości etnicznych, osób ze społeczności LGBT+ czy osób nieneuronormatywnych. „Czytelnicy” mogą bezpośrednio rozmawiać z „Książkami”, zadawać pytania, dowiadywać się o ich doświadczeniach i perspektywach. Spotkanie z osobą, pełniącym rolę „Książki” inicjuje dialog między ludźmi różnymi od siebie oraz pozwala budować zrozumienie dla inności, jednocześnie redukując niechęć, wobec tego, co obce.

Zauważając potencjał tego narzędzia Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką wraz z Klubem Champions of Change postanowiła pokazać, w jaki sposób wykorzystać Żywą Bibliotekę jako sposób walki z nieuświadomionymi uprzedzeniami oraz dyskryminacją w polskich firmach.

Celami Żywej Biblioteki m.in. są:

  • przekraczanie barier i tworzenie przestrzeni do znalezienia porozumienia,
  • wspieranie postaw otwartości, empatii, akceptacji i tolerancji wobec innych,
  • działanie na rzecz poszanowania praw człowieka i niwelowanie wykluczeń,
  • wymiana wiedzy i doświadczenia grup osób narażonych na dyskryminację lub skrzywdzonych stereotypami i uprzedzeniami.

Dlaczego to takie ważne?

  • W Polsce niecałe 30% osób z niesprawnościami ma pracę. W innych krajach UE aktywnych zawodowo jest 48%. Podobnie rzecz się ma z osobami neuroatypowymi – wskaźnik zatrudnienia takich osób w Polsce nie przekracza 1%.
  • Ponad 25% ankietowanych uważa, że pracownicy wolą mieć w zarządzie mężczyznę jako przełożonego, a 42% panów uczestniczących w badaniu uważa, że kobiety nie są w stanie godzić funkcji w zarządzie z rolą domową.
  • Przychody firm z bardziej zróżnicowaną siłą roboczą są wyższe o 19% od konkurencji zatrudniającej grupy jednorodne.
  • Podejmowanie decyzji przez różnorodne zespoły oszczędza 87% czasu w stosunku do decyzji podejmowanych indywidualnie. 
  • 85% dyrektorów zarządzających zgadza się, że wprowadzenie zróżnicowanego środowiska pracy poprawiło wynik finansowy.
  • Różnorodne firmy są o 70% bardziej skłonne do osiągania sukcesów na nowym rynku.

To nie różnoronośc dzieli, a niezgoda na nią.

 

– mówi Olga Kozierowska, Prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i inicjatorka Klubu Champions of Change

Olga Kozierowska Living Library

Równość zaczyna się w domu

5-lecie Klubu Champions of Change

Klub Champions of Change zainicjowany przez Olgę Kozierowską, Prezeskę Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką zrzesza liderów i liderki dużych firm działających w Polsce. Jego ideą jest wspólne działanie na rzecz wspierania różnorodności w biznesie, działań włączających, które wyrównują szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy oraz inspirowanie do zmian innych. 

Posłuchaj ekspertów!