Mamo, zostań programistką! Ten projekt pokazuje, że branża IT daje kobietom wiele możliwości!

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

Dzisiaj kobieta w IT nie budzi już zdziwienia. Co więcej, liczne projekty skierowane do młodych kobiet i zachęcające je do rozwijania się w zakresie nowych technologii biją rekordy popularności. Rosną i profesjonalizują się społeczności kobiet w IT, takie jak Women in Technology, Geek Girls Carrots i inne. I bardzo dobrze!

Branża IT to nie tylko programiści

Branża IT rozwija się bardzo szybko i potrzebuje pracowników praktycznie w każdej dziedzinie. Już dzisiaj wiadomo, że brakuje ponad 50 tys. pracowników. A branżą IT to nie tylko programiści, ale także testerzy (manualni), handlowcy, managerowie, marketingowcy i copywriterzy , eksperci od social mediów, księgowi, a także pracownicy działów HR i rekruterzy. Coraz częściej mówi się także o zapotrzebowaniu na tzw. kompetencje miękkie w branży IT. A to i tak nie jest koniec listy, bo już pojawiają się nowe stanowiska, choćby takie jak trener bota .

Dlaczego #MamoPracujwIT?

Społeczność portalu mamopracuj.pl to ponad 100 tysięcy kobiet, które chcą pracować, i szukają swojego najlepszego miejsca pracy. Wyszłyśmy z założenia, że skoro w branży IT brakuje tysięcy osób do pracy, to naszą rolą jest przygotować kobiety do pracy w tej właśnie branży. Nawet jeśli zajmie to kilka lat.
Naszym celem jest zachęcenie kobiet, które na hasło IT i nowe technologie mówią „to nie dla mnie, bo ja tego nie znam….” do otwarcia się na branżę IT. Pokazujemy ścieżki rozwoju, możliwości przekwalifikowania się, uzupełnienia wiedzy i wszelkie możliwości pracy w branży IT.

Uczymy, że branża IT to wiele różnych możliwości. Podpowiadamy jakie kompetencje są najbardziej poszukiwane na rynku, do jakich firm warto rekrutować, a także jak zdobyć nowy zawód i zostać programistką czy testerką. Uczymy gdzie szukać pracy i jak się do tego przygotować. Prowadzimy webinary, publikujemy inspirujące wywiady z kobietami w IT, i wspieramy kobiety, które decydują się na zmianę zawodową prowadząc grupę na FB.

Projekt budzi także coraz większe zainteresowanie firm, które dostrzegają, że kobiety z doświadczeniem zawodowym, posiadające stabilną sytuację rodzinną, zaangażowane w prace i wysoce zmotywowane, to wartościowe kandydatki do pracy.

Historia Toli, Ewy i Agaty

Projekt #MamoPracujwIT to kobiety, które zainspirowane i zmotywowane udziałem w projekcie, zmieniły swoje życie zawodowe, a dzisiaj mają pracę o jakiej marzyły…

Tola Król, mama czterech dziewczynek, przedstawiciel handlowy. Przyszła na spotkanie #MamoPracujwIT w Krakowie i pierwszy raz usłyszała więcej o branży IT. Dzisiaj jest programistką w znanej firmie, niedawno objęła funkcję Scrum Mastera w zespole. Jasne, jest na początku ścieżki, ale ta ścieżka zawodowa wiedzie w zupełnie innym kierunku aniżeli poprzednia.

Ewa Walasek, absolwentka romanistyki i muzykologii, wydawczyni, kiedy dzieci nieco podrosły, zdecydowała przeprowadzić w swoim życiu rewolucję zawodową. Zainspirowana naszym projektem za cel obrała branżę IT. Po kilku miesiącach samodzielnej nauki i egzaminie testerskim Ewa dostała pracę w branży.

Agata Mikołajczak, w listopadzie 2016, po spotkaniu #MamoPracujwIT we Wrocławiu, po raz pierwszy pomyślała o zmianie zawodu. Z wykształcenia pani mikrobiolog, mama małego synka. Zrobiła kurs testerski oraz pierwsze praktyki zawodowe a kolejnym krokiem było znalezienie pracy, z sukcesem!

To tylko wybrane historie, po więcej zapraszam na stronę projektu www.mamopracuj.pl/mamo-pracuj-w-it. Projekt realizowany jest przez Fundację Mamo Pracuj.

***

O autorce:

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska
Jestem mamą trójki dzieci, które zmieniły mój sposób myślenia o pracy. Przetestowałam już wszelkie elastyczne formy pracy i sposoby na godzenie życia rodzinnego i zawodowego, wiem co się sprawdza a co nie. W Mamo Pracuj odpowiadam za współpracę z pracodawcami oraz rozwój portalu.

Zdjęcie: Magdalena Trebert (zdjęcie autorki), zdjęcia z wydarzeń #MamoPracujwIT Piotr Mleczko, i Krystian Szydłowski