Studenci (Foto. Canva Pro)

Młodzi Polacy nie patrzą optymistycznie na przyszłość

Według raportu „Jakość życia. Wpływ COVID-19 na młodych w UE” przygotowanego przez Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) tylko 37% młodych Polaków (18-29 lat) patrzy w przyszłość z optymizmem. We wszystkich krajach członkowskich UE tylko Hiszpania odnotowała gorsze statystyki (37%).

Dane Eurostatu z 2020 roku pokazują, że 47,5% Polaków w wieku 25-34 lata nadal mieszka w domach rodzinnych. To około 2.6 mln osób i liczba ta wzrosła o 172 000 w stosunku do roku 2019. A co jeśli rodzice nie są obecni w życiu młodego człowieka? Według raportu NIK opublikowanego 2015 roku wynikało, że młodzież opuszczająca domy dziecka najczęściej zasilała rzesze bezrobotnych lub ustawiała się w kolejce po zapomogi. Takie dane są alarmujące. Spośród grupy blisko tysiąca wychowanków, którzy podjęli próbę usamodzielnienia:

  • 23% korzystało ze świadczeń pomocy społecznej,
  • 31% zarejestrowało się w powiatowych urzędach pracy,
  • 14% przerwało proces usamodzielnienia,
  • 14% wróciło do patologicznego środowiska, z którego wcześniej trafiło do pieczy zastępczej.

Młodzież opuszczająca pieczę zastępczą nie jest świadoma tego, co czeka ją na współczesnym rynku pracy. Młodzi ludzie często nie wiedzą, jak napisać CV, przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną i gdzie poszukiwać zatrudnienia. Zwłaszcza teraz, kiedy pandemia zmieniła rzeczywistość zawodową wsparcie młodych ludzi wkraczających na rynek pracy jest niezwykle istotne.

Wejście na rynek pracy może być stresującym wydarzeniem dla młodego człowieka, zwłaszcza, gdy nie ma przy nim nikogo, kto by go realnie wsparł. Wychowankowie pieczy zastępczej często mogą liczyć tylko na siebie. Problem w tym, że nierzadko są to osoby, którym doskwiera brak pewności siebie, odwagi, poczucia sprawczości oraz bezpieczeństwa i wiary we własne możliwości. To wszystko, co jest podstawą do usamodzielnienia się i odważnego budowania swojej przyszłości.

Potrzebne jest realne wsparcie. Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką przy współpracy z Sephora i TikTok właśnie rekrutuje do kolejnej edycji bezpłatnego programu edukacyjnego Fun. Tech. Future., który skierowany jest do młodzieży w wieku 18-21 lat opuszczającej domy dziecka i piecze zastępcze.

Wsparcie systemowe nie zawsze jest wystarczające dlatego tak ważne są inicjatywy wspierające młode pokolenie, które chce się usamodzielnić i znaleźć pierwszą pracę. W ramach programu Fun.Tech.Future. nie tylko oferujemy pakiet bezpłatnych szkoleń i warsztatów, ale także dajemy możliwość odbycia stażu uczestnikom programu.

Grafika promocyjna Fun. Tech. Future