Jakie możliwości przynosi pandemia?

Danuta Sowińska

Podczas izolacji nie tyle zatrzymałyśmy się, co przyhamowałyśmy nasze działania. Pośpiech naszych codziennych zajęć w pandemii nagle zwolnił.

Czas na odkrycie talentów w codziennym życiu

Miałyśmy czas posprzątać spadające jesienne liście, pod którymi odkryłyśmy miejsca, do których dawno nie miałyśmy dostępu, czyli do naszych zakopanych kompetencji, nieuświadomionych talentów i umiejętności. Wcześniej tylko przychodziliśmy do mieszkania spać. Kiedy jednak mieszkanie stało się naszą sypialnią, salą treningową, restauracją, piekarnią, miejscem zdalnej pracy i sali szkoleniowej odkryłyśmy nasze talenty takie jak:

  • kulinarne – prowadzenie z synem warsztatów kulinarnych, pieczenia własnego chleba i ciasta,
  • trenerskie – robienie własnych webinarów,
  • minimalizm – jak pozbyć się zbędnych przedmiotów, posegregować w inny sposób ciuchy w szafie.
  • e-commerce – postawienie własnego sklepu internetowego,
  • sportowe – joga, jogging, długie spacery z psem,
  • organizacyjny – perfekcyjna dezynfekcja, praca w ogrodzie,
  • gry – planszowe, zręcznościowe,
  • pisarski – wiele osób zaczęło pisać bloga, książki,
  • muzyczny – powrót do gry na pianinie, gitarze
  • edukacyjny – podczas lekcji zdalnych rodzice zaczęli być nauczycielami biologii, matematyki, fizyki, informatyki, W-Fu.

Rozgranicz czas na pracę 

Ważne jest oddzielenie miejsca na prace zdalną z miejscem prywatnym. Postawienie granic między wejściem i wyjściem z pracy. Rozróżnienie stroju domowego ze służbowym. Rozpoczęcie i zakończenie pracy o konkretnej godzinie wraz z wyznaczeniem przerw na wspólne posiłki. Uszanowanie zajęć partnera czy partnerki.

Zmienić postrzeganie swojego biznesu i przenieść go do online

Jeżeli prowadzimy sklep spożywczy, oferujemy usługi fryzjerskie, kosmetyczne, gastronomiczne, to nie przeniesiemy ich do Internetu. Jednak możemy zamówić i opłacić online usługi lub produkt i odebrać je później. Bardzo ciekawe rozwiązanie zastosowała Kawiarnia Ciekawa w Gdańsku, w której pracują osoby z niepełnosprawnością. Kawiarnia sprzedawała vouchery z możliwością odebrania usługi lub produktu w późniejszym czasie.

Jeżeli do tej pory nie mieliście strony internetowej swojej działalności, to warto ją założyć. Możecie to zrobić sami wykupując odpowiednią domenę i hosting, a potem wybierając interesujący Was CMS, czyli oprogramowanie pozwalające na łatwe utworzenie i prowadzenie serwisu WWW tzw. system zarządzania treścią. Do tego zainstalować odpowiednie wtyczki jak Google Analytics, social media, SEO, SEM. Tutoriale jak to zrobić znajdziecie na YouTube. Możecie skorzystać również z komercyjnych usług firm, które tworzą strony www, e-commerce czy prowadzą social media jak np. CS Group Polska.


PRZECZYTAJ WIĘCEJ: 11 APLIKACJI, DZIĘKI KTÓRYM MOŻESZ SIĘ ROZWIJAĆ


Wykorzystać czas pandemii do budowania swojego wizerunku osobistego

Od kilku lat prowadzę warsztaty rozwojowe, szkolenia z umiejętności miękkich, edukację antydyskryminacyjną i konferencje Business with Diversity o zarządzaniu różnorodnością. Wielokrotnie chciałam nagrać webinaria, ale nie mogłam znaleźć czasu. Wykorzystałam pandemię i nadwyżkę tego czasu. Zrobiłam ankietę i na podstawie wyników poprowadziłam webinary za pomocą social media. Od Was zależy, czy czujecie się swobodnie przed kamerą prowadząc LIVE’y lub wywiady, przed mikrofonem tworząc podcasty, a może pisząc blog, posty lub artykuły tematyczne w magazynie. Dbanie o swój wizerunek to przede wszystkim dbanie o zasięg i regularnie zasilanie treściami social media. „Regularne” rozumiane jako raz na tydzień lub co 3 dni z zachowaniem tej częstotliwości. Warto zaplanować harmonogram działań w oparciu o plany biznesowe.

Zadbaj o swoje umiejętności komunikacyjne w codziennych sytuacjach

Jak się nie pokłócić spędzając ze swoją partnerką czy partnerem 24h na dobę? Najważniejsze jest wypracowanie granic. Ja mówię o swoich potrzebach i jestem ok. Jeżeli Ty mówisz o swoich potrzebach, to też jesteś ok. Jeżeli tworzymy związek, czyli my, to warto również określić nasze wspólne potrzeby. Warto zadbać o granice Ja / Ty / My. Co daje to, że mówimy o swoich granicach? Dbamy o naszą asertywność, która stoi w opozycji od agresywności do uległości. Dajemy sobie prawo do wyrażania emocji. Dajemy sobie prawo do spędzenia czasu w samotności. Zwłaszcza jeżeli mamy bliską relację z rodziną, która bardzo często zabiera nam przestrzeń w postaci częstego dzwonienia, odwiedzania nas, kiedy wracamy zmęczone z pracy, a chciałybyśmy położyć się i włączyć ulubiony serial na Netflixie. Warto zadbać o swoje potrzeby przesuwając i na nowo rysując swoje granice. Niestety często odzywa się tutaj patriarchat, ponieważ kobiety mówią, że na początku muszą ogarnąć dzieci, męża, rodziców a dopiero na koniec siebie. Czemu jest tak, że kobieta pokazuje, że jej potrzeba nie jest ważna? Syndrom Zosi Samosi, to forma perfekcjonizmu, z którą można walczyć i dać szansę partnerowi/partnerce, dziecku zrobić coś samodzielnie nawet jeśli nie będzie to idealne. Dzięki wychodzeniu ze swojej strefy komfortu, delegując zadania swojemu partnerowi/partnerce lub dziecku uczysz ich nowych kompetencji, zaś sama zyskujesz czas i odpoczynek. Ciekawym rozwiązaniem może być rozpisanie zadań domowych wg kompetencji. W dbaniu o relacje ważne jest odciążenie od zadań domowych.

***

Danuta Sowińska – Ambasadorka programu Sukces TO JA Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Silnie związana z inicjatywami wspierającymi kobiety. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku „Coaching” na Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy i Akademii Profesjonalnego Coachingu ICF. Doświadczona trenerka, organizatorka wydarzeń wspierających rozwój osobisty tj. Międzynarodowy Tydzień Coachingu, zarządzanie różnorodnością Business with Diversity. Wydawca i współautorka książki „Bezpardonowy innowator”, eksperta w Modelu na Rzecz Równego Traktowania i Zespole Parlamentarnym ds. Równouprawnienia osób LGBT+. Pasjonuje się fotografią i tworzeniem grafik oraz filmów. Kreatorka wizerunku, analityczka mediów społecznościowych, specjalistka w obszarze promocji internetowe. Prowadzi zajęcia z zakresu roli mediów społecznościowych. Prowadzi blog danutasowinska.pl.