Pierwsza taka licencja dla polskiego teatru dziecięcego w historii

Droga do licencji była długa, ale historia najbardziej upiornej rodzinki wszechczasów, mieszkającej na bagnach w starym, wiktoriańskim zamku, trafia na deski Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis. O przegotowaniach do premiery "Rodziny Addamsów" opowiada nam Jagoda Kościk, reżyserka i Dyrektorka Teatru.

Droga do licencji

Od pierwszego maila z wnioskiem o licencję, upłynęło ponad pół roku. Wysłaliśmy wiele maili do firmy licencyjnej z siedzibą w Londynie. Byłam już troszkę zniecierpliwiona czekaniem. Obiecałam dzieciom, że ta premiera się odbędzie, że zrobimy „Addamsów”. Napisałam więc maila do tej samej firmy, ale do głównej siedziby w Nowym Yorku, aby ustosunkowali się do naszej prośby, z racji tego, że jesteśmy teatrem dziecięcym o wielkich marzeniach wystawienia brodwayowskiego musicalu „Rodzina Addamsów” w Sopocie.

W ciągu 24 godzin skontaktował się ze mną sam dyrektor od licencji „Rodziny Addamsów” Joel Rudzinski z biura w Nowym Yorku. Przeprosił, że to tak długo trwało i postara się usprawnić przebieg rozpatrywania naszej aplikacji. Następnego dnia dostałam wiadomość zwrotną z Londynu, że licencja została przyznana i bardzo się cieszą, że w Polsce teatr dziecięcy ma takie marzenie, żeby zagrać „Rodzinę Addamsów” i wszystko wskazuje na to, że je spełni. Kiedy to przeczytałam, spadłam z krzesła. Potraktowali nas bardzo przyzwoicie w kontekście płatności za licencję. Wzięli pod uwagę nasz dorobek artystyczny i to, z kim pracujemy. To była i nadal jest wielka radość.

Wybór spektaklu nie był przypadkowy.

Ogromne wrażenie wywarł na mnie musical w tłumaczeniu i reżyserii Jacka Mikołajczyka – Dyrektora Teatru Syrena. Teksty są po prostu doskonałe! Wychodząc ze spektaklu, powiedziałam sobie w myślach: muszę to zrobić z naszymi dziećmi, a w drodze z Warszawy do Trójmiasta nie miałam już wątpliwości, że będę walczyć o licencję

Poza tym każdy zna historię najbardziej upiornej rodzinki wszechczasów! I zapewne każdy odbiera tę historię na własny sposób. Najbardziej kręci mnie, że są rodziną na dobre i na złe. Rodziną z zasadami i poszanowaniem do tradycji. Mimo swoich makabrycznych zwyczajów, miłość i więzy krwi stanowią dla nich najważniejszą rzecz w życiu, a nawet poza nim.

Podczas naszej teatralno-edukacyjnej pracy z młodymi aktorami, zawsze staramy się podkreślać wartości, które są i powinny być trwałym budulcem ich życia, takimi jak miłość, szczęście, poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń – i to właśnie znajdziemy w spektaklu. Dzięki moim kochającym rodzicom, ich tolerancyjnym podejściu do ludzi, z poszanowaniem dla wszelakiej różnorodności pod względem kultury, wierzeń, orientacji seksualnej, poglądów politycznych, itp, byłam zawsze wolnato jest tak ważne. Jestem im za to wdzięczna.

Musical Rodzina Addamsów jest właśnie o tej wolności i miłości, akceptacji i tolerancji. Ze swoim komediowym zacięciem porusza do refleksji.

Osobiście i zdecydowanie ten spektakl dedykuję całej mojej wspaniałej rodzinie.

Z poszanowaniem dla pierwowzoru

Charakterystycznym i chyba nie bałabym się użyć stwierdzenia, że najważniejszym elementem rodziny Addamsów jest ich mroczny wygląd. Nasza makabryczna rodzinka niewiele będzie się różnić od tej pierwszej wersji z horroru „Halloween z nową rodziną Addamsów” z 1977 roku, opartym na sitcomie The Addams Family z lat 1964-1966. 

Postacie, które zobaczymy w musicalu, będą przypominać oryginalne, jak te z czarnej komedii Barrego Sonnenfelda z roku 1991 pod tym samym tytułem, lub z bajek animowanych z 2019 roku, znane młodszej publiczności.

Do naszego teatru nie ma przesłuchań!

Jedynym warunkiem dołączenia do naszego teatru jest chęć dziecka, aby tworzyć z nami sztukę.

Dobierając role, staram się brać pod uwagę u każdego dziecka jego charakter, temperament, wrażliwość i możliwości, które najczęściej determinuje wiek dziecka.  A rozpiętość przedziału wiekowego jest spora, bo najmłodsi aktorzy mają 5 lat, a najstarsi 16 lat. Obecnie w obsadzie Addamsów jest 38 dzieci w wieku od 5 do 15 lat. 

Nasze spektakle zawsze gramy z muzyką na żywo!

Muzyka w Rodzinie Addamsów stanowi fuzję tradycji broadwayowskiej i znakomitej stylistyki latynoamerykańskiej.

Rodzina Addamsów Musical przypomina niekiedy mroczną wersję Romea i Julii. Wednesday Addams, zwana księżniczką ciemności, zakochuje się w uroczym chłopcu o imieniu Lucas i prosi swojego ojca Gomeza, aby zachował to w tajemnicy przed swoją ukochaną żoną Morticią, matką dziewczynki. Wszystko odwraca się do góry nogami, gdy pewnego wieczoru przy jednym stole spotykają się rodziny pochodzące z dwóch różnych światów… 

Jak dokładnie potoczy się ta historia? 

Zapraszamy wszystkich żywych, martwych… i niezdecydowanych! 

Rodzina Addamsów od kuchni

O wszystkie szczegóły wizualne dbają nasze wspaniałe charakteryzatorki – Alicja Zielińska i Marta Perkowska oraz kostiumografki – Anna Wilczyńska i Magdalena Tuchołka ze Szwalni Projektowej Gdynia.

O piękną bardzo realistyczną scenografię postarała się Magda Bąbel-Adamowska, która nie tylko ją zaprojektowała, ale również wykonała. Teatr Atelier jest teatrem kameralnym, dlatego Magda Bąbel-Adamowska miała przy tym projekcie nie lada wyzwanie. Na scenie powstaje duża i dość skomplikowana w montażu konstrukcja, przypominająca wnętrze zamczyska rodziny Addamsów, zbudowana z ciężkich elementów, typu rusztowania warszawskie. 

Do choreografii został zaproszony Maciek Florek zwany „Glebą”.

Piękny plakat wykonała dla nas artystka i projektantka z Berlina Alexandra Kalkowski, która od lat dba o wizerunek graficzny naszego teatru.

Cały scenariusz jak i wszystkie utwory są w przekładzie Jacka Mikołajczyka. Kierownictwo muzyczne spektaklu obejmie Jan Jarecki. Za reżyserię dźwięku odpowiada Ryszard Rico Siwy, a światło wyreżyseruje Mateusz Gierc.

Musical wyreżyseruje Jagoda Kościk – dyrektor Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis.

Występują: Gabriela Nawrocka, Mateusz Dziubek, Julia Landsberg, Zofia Narloch, Lena Julke, Marta Świątek, Zofia Dowgiałło, Zuzia Brzozowska, Alicja Lewańczyk, Stefcia Sulima, Matylda Mańska, Sara Zielińska, Michalina Jeziuk, Zuzanna Cichowska, Mia Wiczyńska Siwy, Pola Sznajder, Julia Kędra, Sara Zielińska, Aurelia Bąk, Ania Adamiak, Agata Przedlacka, Karolina Zielińska, Nina Dymecka, Zosia Ertel, Lukrecja Wójcikiewicz , Pola Limon, Amalia Smolarska, Sofia Portilla del Rio, Helena Fota, Maurycy Skiba, Zosia Habasińska, Marysia Grubman, Zosia Klimcewicz, Zosia Dec, Zosia Wardencka, Stefcia Guzowska, Lena Krawiecka, Malina Jasińska, Basia Bednarczyk. 

Wszystkie dzieci są w wieku 5-15 lat.

Daty spektakli oraz bilety dostępne są na stronie Teatru.