Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Myśl tygodnia – Celebruj sukcesy, zrozum porażki

Myśl tygodnia – Celebruj sukcesy, zrozum porażki

Kiedy potrafimy się cieszyć ze swoich osiągnięć – i tych dużych, i tych małych – budujemy poczucie satysfakcji i pewności siebie. Dzięki temu sięgamy po więcej!

Małgosia była zawsze świetną uczennicą – obowiązkową, sumienną i ambitną. W domu wszyscy przyzwyczaili się, że przynosi same piątki. Dobra ocena nie była niczym wyjątkowym, więc traktowana była jako coś oczywistego. Gdy zdarzała się słabsza ocena, załamywali ręce, mówiąc – No tego się po tobie nie spodziewaliśmy. Małgosia dorastała więc w przekonaniu, że to, co osiąga to nic nadzwyczajnego. Za to, gdy poniosła porażkę, wpadała w rozpacz, sądząc, że zawiodła wszystkich. Nikt nigdy nie powiedział Małgosi, że porażki zdarzają się każdemu i są ważną informacją zwrotną. Nikt nigdy też nie nauczył Małgosi, żeby cieszyć się z każdego, nawet najdrobniejszego sukcesu.

Co taka nauka zmieniłaby w życiu Małgosi? Gdyby rodzice dziewczynki cieszyli się z każdej dobrej oceny, gratulując jej wiedzy, konsekwencji i wytrwałości, Małgosia widziałaby, że jej ciężka praca przynosi efekty, jest powodem do dumy, radości. Przede wszystkim jednak Małgosia czułaby satysfakcję, wzmacniała swoją pewność siebie, a wraz z tym czuła coraz więcej siły, by realizować coraz ambitniejsze cele. Z kolei gdyby rodzice po każdej złej ocenie powiedzieli – Spróbujmy wspólnie zastanowić się, co poszło nie tak i co można zrobić w przyszłości inaczej – pokazaliby Małgosi, że żadna porażka nie musi być katastrofą.

„Porażki postrzegamy jako rodzaj ujmy na honorze i coś, co nas zwija, a nie rozwija. A czasem porażka lub kryzys powodują tzw. dezintegrację pozytywną, czyli rozbicie pewnej struktury, która funkcjonowała, w której było nam bezpiecznie, więc baliśmy się ją zmieniać” – mówiła w wywiadzie dla Sukcesu Pisanego Szminką dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Ciesząc się ze swoich sukcesów zyskujemy nie tylko pozytywną energię, ale zmieniamy też sposób myślenia, koncentrując się na pozytywach. Widząc je, łatwiej nam podjąć wysiłek. W końcu sukces leży na końcu drogi i jest zwieńczeniem procesu. Nagradzając siebie, dodajemy sobie sił przed ponownym wysiłkiem – mocniejsze podejmujemy kolejne wyzwania!

ZADANIE NA TEN TYDZIEŃ

Codziennie wygospodaruj dla siebie kwadrans. Zrób sobie aromatycznej herbaty, usiądź wygodnie i spróbuj zapisać wszystkie sukcesy tego dnia. To może być zakończenie ważnego projektu, ale także pomyślnie przeprowadzona rozmowa z klientem, rozwiązanie konfliktu w szkole dziecka, pochwała od szefowej, a nawet to, że wstałaś pół godziny wcześniej, żeby przygotować sobie zdrowe śniadanie. Daj sobie czas, żeby się nimi nacieszyć.

Nikt nie lubi porażek, ale jeśli w nadchodzącym tygodniu potkniesz się, nie rozpaczaj. Zamiast tego weź głęboki oddech i zastanów się, co doprowadziło Cię do porażki i ile jest sposobów na rozwiązanie problemu. Pamiętaj, że mózg uwielbia wyzwania i na pewno pomoże ci znaleźć właściwe rozwiązanie!

Powodzenia!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!