
Nic nie idzie po twojej myśli, a wewnętrzny krytyk powtarza – „Jesteś za słaba”? Oto pięć pomysłów jak odróżnić mądrą krytykę od toksycznej.
Wewnętrzny krytyk potrafi nam czasem zaleźć za skórę. Odzywa się zwykle wtedy, kiedy najmniej go potrzebujemy – kiedy coś nie wychodzi tak, jak byśmy tego oczekiwały. Wewnętrzny krytyk jest uciążliwy, ponieważ z uporem przypomina nam o tym, czego najbardziej się boimy – że jesteśmy nie dość dobre w tym, co robimy.
Psycholodzy podkreślają jednak, że mechanizm samokrytyki jest potrzebny i pomaga w osiąganiu sukcesów. Pod warunkiem, że poddajemy krytyce swoje działania, a nie siebie. Jak odróżnić zdrową krytykę od toksycznej i jak krytykować, żeby osiągać swoje cele? Oto pięć podpowiedzi.
1. Zaakceptuj to, że pomyłki, błędy i porażki zdarzają się każdemu. Dzięki temu, kiedy coś pójdzie nie tak, łatwiej będzie ci się skoncentrować na tym, by je wychwycić i naprawić. Pamiętaj: naprawiaj błędy, a nie siebie.
2. Jeśli zdarzył ci się błąd, podejdź do niego z wyrozumiałością. Nie atakuj siebie. To, że poniosłaś porażkę, nie oznacza, że jesteś porażką. Dzięki przekierowaniu myślenia na analizę zadania, znajdziesz siłę, żeby wszystko z dystansem przemyśleć.
3. Analizuj krok po kroku zadanie, które poszło nie po twojej myśli i zastanów się, co możesz zrobić inaczej w przyszłości. Koncentrując się na tym, co możesz zrobić, żeby „nie być tak beznadziejną”, przestajesz analizować popełnione błędy, a tym samym nie masz szans, żeby wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość.
4. Daj sobie czas i pozwól, żeby emocje opadły. Kiedy jesteśmy zdenerwowane, łatwiej dołożyć sobie jeszcze bardziej, a całą złość wynikającą z porażki przekierować na siebie. Zupełnie co innego możesz usłyszeć w głosie swojego krytyka, gdy będziesz spokojniejsza.
5. Zawsze wysłuchuj, co twój wewnętrzny krytyk ma do powiedzenia. Nawet, jeśli ci się to bardzo nie podoba. Zamiast z nim nieustannie walczyć, lepiej posłuchać, oddzielić to, co dla ciebie jest cenną informacją zwrotną, a co tylko toksycznym krytykanctwem. Nasz krytyk ma nam czasem do przekazania ważne rzeczy i wysłuchanie go pełniej pomaga zrozumieć, dlaczego chcemy podjąć konkretne decyzje. Mądry krytyk pomaga nam osiągnąć sukces, nawet jeśli musimy przez niego wyjść ze strefy komfortu.
Powodzenia!