Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Myśl tygodnia – Idealny porządek czy twórczy nieład?

Myśl tygodnia – Idealny porządek czy twórczy nieład?

Wiosna to czas porządków. Jak do nich podejść, żeby nie zwariować? I czy możliwa jest harmonia w bałaganie?

– W kogo ty się wdałaś? – pytała nie raz moja mama, załamując ręce. Ona – pedantka, która lubi mieć wszystko na swoim miejscu. Lubi sprzątać i uważa, że porządek w mieszkaniu, na biurku i w szafie pomaga utrzymać porządek w życiu. Ja – jej przeciwieństwo. Na moim biurku piętrzą się stosy książek i papierów, nie cierpię odkurzać, w szafie ubrania poukładane mam przypadkowo, tak jak akurat je złożyłam, kolory piorę z białym. Złośliwcom odgryzam się cytatem z Einsteina – „Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko?”. Uważam, że każdy najlepiej funkcjonuje w takiej przestrzeni, w jakiej dobrze się czuje. Która z nas ma rację? Z okazji wiosny, która jest czasem tradycyjnych porządków postanowiłam to sprawdzić.

Oczyszczanie energii i robienie miejsca na nowe

To hasło, którym Olga Kozierowska rozpoczyna projekt 21 DNI Przebudzenie. “Dzień 0” poświęcony jest właśnie na porządki. – Bałagan, nieład, zbieractwo powodują zastoje energetyczne, blokady w organizmie. Zatrzymują cię w przeszłości, wzmacniają poczucie dysharmonii i beznadziei. Mogą mieć nawet wpływ na wagę ciała i przyciąganie niewłaściwych ludzi – przekonuje Olga. Potwierdzają to różne badania – bałagan, natrętne chomikowanie, zarastanie kurzem i zbędnymi przedmiotami nie tylko odbiera energię, ale może być także objawem depresji. Zniechęceni, zdołowani nie mamy ochoty na nic, przestrzeń wokół nas przestaje nas interesować, zaniedbujemy mieszkanie i siebie. Samo sprzątanie nie wystarczy, żeby wyjść z depresji, ale pomaga oczyścić atmosferę. Nie tylko z kurzu i brudu. Pozbywając się tego, co zbędne, popsute, układając wszystko i nadając temu porządek robimy miejsce na nowe. W takim sprzątaniu ważne jest każde miejsce – kuchnia, lodówka, stół, przy którym jemy, szafa, łazienka, biurko, a nawet sypialnia. – Potraktuj sprzątanie entuzjastycznie. Wyobraź sobie, że usunięcie kurzu czyści twój umysł, wyrzucenie rzeczy robi miejsce na tyle nowych, jakże wspaniałych rzeczy i zdarzeń. Możliwość posprzątania to prezent od losu – symboliczne posprzątanie swojego życia! – radzi Olga Kozierowska w swoim audiobooku.

Bałagan bałaganowi nierówny

Co zatem z tymi, którzy lubią artystyczny nieład? No właśnie, kluczem jest słowo nieład. Jest on czymś innym niż bałagan. Lubisz mieć pod ręką książki, z których właśnie korzystasz w pracy. Trzymaj je na biurku, ale odłóż na miejsce, kiedy zakończy się projekt. Stosik papierów sprawdź przynajmniej raz w tygodniu – być może część z nich można już wpiąć do segregatora. Wolisz mieć wszystkie ubrania na widoku? To nie problem, dopóki nie wylewają się z szafy na podłogę lub nie spadają z wieszaków. Paradoksalnie, nieład może służyć, jeśli jest w nim pewna metoda i… harmonia. Tak, nie przesłyszałaś się. Jak ją osiągnąć? Dokładnie tak samo, jak w przypadku pozbywania się wielkiego bałaganu – wymieć wszystko, co niepotrzebne, znajdź miejsce na to, co potrzebne i skończ z chomikowaniem.

Zdrowa równowaga

Psychologowie podkreślają, że niepokojącą oznaką może być nie tylko skrajne bałaganiarstwo, ale i nerwowe, kompulsywne sprzątanie. I jedno i drugie może stać się przyczyną rodzinnych napięć, kłótni, wręcz awantur. W pierwszym przypadku warto sobie uświadomić, że porządkowanie pomaga uwolnić się od złych myśli i jest rodzajem wspierającej aktywności. W tym drugim, że czasem zostawienie niepozmywanych naczyń w zlewie na jedną noc nie oznacza końca świata. Jesteś zmęczona? Daj sobie trochę luzu, poczytaj książkę, obejrzyj film.

A oto pięć prostych zasad zrównoważonego sprzątania, które przydadzą się zarówno miłośnikom porządku, jak i artystycznego nieładu:

1. Zaplanuj sprzątanie – jeśli go nie lubisz, na pewno o nim nie zapomnisz, a jeśli sprzątanie to twój nawyk, plan pozwoli ci zrobić to sprawniej, szybciej i da szansę na wygospodarowanie dodatkowego czasu dla siebie.

2. Sprzątaj regularnie – miłośniku nieładu, dzięki temu będziesz miał mniej sprzątania, miłośniczko porządku – regularnie nie musi oznaczać codziennie. Sprzątając (odkurzając, ścierając kurze) trzy razy w tygodniu można wciąż utrzymać zadowalający porządek w domu.

3. Pozbądź się tego, co niepotrzebne – ubrań, sprzętów, bibelotów. Im mniej zbędnych rzeczy posiadasz, tym łatwiej wszystko utrzymać w porządku.

4. Wygospodaruj miejsce – wszystko w domu powinno mieć swoje miejsce. Kubeczki nie muszą być poukładane od największego do najmniejszego, ale niech mają swoją szafkę. Papiery powinny mieć swoje segregatory, książki swoje półki, a t-shirty swoje półki w szafie. Nawet jeśli nie segregujesz ich kolorami, łatwiej będzie ci każdy znaleźć.

5. Skończ z chomikowaniem – wbrew pozorom to nałóg także tych, którzy lubią porządek. Różnica jest taka, że zamiast trzymać niepotrzebne rzeczy na wierzchu, utykają je w szafach, szafeczkach i szufladach. Niepotrzebne książki można oddać do biblioteki – inni chętnie z nich skorzystają. Ubrania można posortować i część oddać organizacjom charytatywnym. Czy na pewno potrzebujesz 40 kubeczków, z czego 20 lekko ukruszonych na brzegach?

Nie wiesz od czego zacząć? Podpowiedzi znajdziesz m.in. w audiobooku Olgi Kozierowskiej 21 DNI Przebudzenie w książce, w Zeszycie 21 DNI ćwiczeń, a także w książce Marie Kondo – Magia sprzątania (wyd. MUZA).

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij