Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Myśl tygodnia – Słowa granaty

Myśl tygodnia – Słowa granaty

Zabić słowem. Niemożliwe? W sytuacji konfliktowej słowa-granaty zabijają: szacunek, chęć do poszukiwania rozwiązania, zrozumienia się nawzajem. Jak je rozbroić pisze Olga Kozierowska.

W sytuacji sporu, nastawieni jesteśmy na udowodnienie swojej racji zamiast na znalezienie rozwiązania akceptowalnego dla dwóch stron. Każdy woli mówić. A nawet, jeśli nic nie mówi, to podczas wypowiedzi drugiej strony, zamiast słuchać, szykuje w głowie kontrargumenty. Po kilku latach w narracji podtrzymującej wzajemne pretensje, zaczynamy żyć obok siebie. A tak wcale być nie musi.

Co można zrobić?

Włączyć świadomość i otworzyć się na potrzeby strony przeciwnej. Zamiast osądzać to, co słyszymy, usprawiedliwiać się lub atakować, stosować sarkazm, należałoby czuwać nad tym, co przeżywamy i wyrażamy oraz nad tym, co czuje i wyraża rozmówca. Jeżeli jesteś w stanie dać priorytet swojemu rozmówcy i pozwolić się mu zwyczajnie wygadać, co jakiś czas stosując tylko magiczne „mhmm”, to zyskasz bardzo wiele. Zresztą sama przyznasz, że to cudowne być wysłuchanym, a tak rzadko się to zdarza.

Co jeszcze pomoże?

Wykreślenie kilku słów z osobistego słownika, zaczynając od „Nigdy”, „Zawsze”, „Wkurzasz mnie” , „Koniec dyskusji” zwrotu „Tak, ale”, a przede wszystkim zrezygnowanie z komunikatu „TY” i zastąpienie go komunikatem „JA”.

Innymi słowy mówimy o swoich emocjach, uczuciach i potrzebach w następujący sposób: Ja jestem zdenerwowana…., Ja czuję, że…, Ja pragnę…, potrzebuję, chcę. Na koniec proponując rozwiązanie.

„Nie zawłaszczaj tego na co patrzysz, pozwól temu być”

W tym tygodniu zacznij ćwiczyć pozytywny sposób komunikowania się. Rozmawiaj, kłóć się po coś, w określonym celu, a nie po to, by się wyżyć, wykrzyczeć i napsuć innym i sobie nerwów bez powodu.Myślisz, to tylko słowa.. Ale one mają wielką moc. Zostają w nas na długo, drążą myśli, bolą, niweczą bliskość.

Daj innym powiedzieć, co czują, zadawaj pytania, by dokładnie zrozumieć o co im chodzi, zanim cokolwiek zaproponujesz, zanim ocenisz sytuację, zanim wyrazisz własne emocje. Nie licytuj się, że oto Ty masz gorzej, jesteś bardziej zapracowana, albo że więcej inwestujesz w wasz związek. Z badań wynika, że każdy z nas uważa, że wnosi więcej niż druga osoba, zapamiętaj to.

Zastępuj “Tak, ale…” – “Tak, i…”.

Na początku będzie trudno, ale gdy już Ci się uda, to efekty będą niesamowite!

Pokonywanie własnych słabości, to największe zwycięstwo!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij