Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Na czym polega praca testerki? Dwie testerki dzielą się sposobami na karierę w branży IT.

Na czym polega praca testerki? Dwie testerki dzielą się sposobami na karierę w branży IT.

Na czym polega praca testerki

 

Środowisko testerów jest stosunkowo młode, ale już dość zróżnicowane. To tutaj, częściej niż w innych działach IT, pracują kobiety. Zadaniem testerek jest sprawdzenie czy w przygotowanym oprogramowaniu nie kryje się jakiś błąd. Dwie testerki automatyczne z Capgemini Software Solutions Center dzielą się swoimi sposobami na karierę w branży IT oraz opowiadają o zmianach, jakie zaszły w świecie testingu.

‒ Wyobraźnia, także przestrzenna ‒ opisuje zestaw koniecznych cech w zawodzie Hanna Porożyńska, Senior Consultant w Capgemini. Ekspert musi umieć stworzyć przypadki testów. Dlatego niezbędne jest posiadanie wyobraźni, wcielenie się w rolę użytkownika i wyobrażenie sobie wszelkich możliwych interakcji z programem.
Przydadzą się też umiejętności obserwacyjne. Tester musi być w stanie zidentyfikować zmiany, które powstają podczas pracy nad kolejnymi wersjami (oprogramowania). Bardzo ważna jest również umiejętność logicznego myślenia. Analizowanie, rozpatrywanie sytuacji z wielu punktów widzenia i wnioskowanie, to stały element wszystkich faz testowania.

Po czwarte: ciekawość. Umieszczenie się w miejscu użytkownika oznacza poznanie i wyobrażenie sobie, jakie będą różne zastosowania danego urządzenia, w jakich warunkach będzie ono używane, do jakich celów itp. I wreszcie ‒ komunikacja: wiedza, jak przekazać właściwe informacje odpowiednim osobom. Jeśli tester zidentyfikuje słabe punkty blokujące funkcjonalności urządzenia lub aplikacji, jego rolą nie jest ich samodzielne korygowanie. Musi zatem dokonać precyzyjnej inwentaryzacji sytuacji i umieścić błędy w kontekście, aby zostały one poprawione przez zespoły programistów.

Detektywi IT

Hanna Porożyńska, trafiła do zawodu z rozmysłem, a nawet z premedytacją. ‒ Od zawsze mnie ciągnęło do komputerów ‒ wspomina. Ale choć skończyła studia kierunkowe na Politechnice Szczecińskiej, to o testach niewiele się na nich nauczyła. Przepustką do świata testingu stał się dla Hanny – profil na LinkedIn, dzięki któremu zgłosiła się do niej firma z Warszawy i zaproponowała udział w rekrutacji. Tak jej się to spodobało, że wyjechała do stolicy. – Zaskoczyło mnie – wspomina ‒ że testy to taki ogromny obszar. Z kolei Żaneta Nawrot, Senior Test Automation Engineer, zarzekała się początkowo, że nie będzie miała nic wspólnego z Javą. – Nie chciałam programować – tłumaczy – bo to tylko jest wąski kawałek, a ja chciałam robić coś więcej, patrzeć na całość. Okazało się, że to właśnie w testingu dostaje się szerszy obraz.

W środowisku IT mówi się, że tester powinien być pozytywnym pesymistą.

Powinien szukać dziury w całym. ‒ To jest jak praca detektywistyczna ‒ zgadza się Hanna Porożyńska, bo testowanie to obmyślanie najbardziej i najmniej prawdopodobnych scenariuszy. ‒ Zadaniem testera nie jest przejście z punktu A do Z, tylko musi zrozumieć całość.

Liczy się wgląd w całokształt, od strony technicznej, ale i biznesowej, jakie są wymagania i ograniczenia technologiczne. Dziedzina jest tak pojemna, że można ją zgłębiać i zgłębiać, co Hanna robi już od 10 lat.
Codzienna praca specjalistów zajmujących się testowaniem może odbiegać od wyobrażeń na ten temat. Hanna Porożyńska spędza cały dzień na rozmowach i spotkaniach. ‒ Ustalam proces testowy, zakres odpowiedzialności, narzędzia; co, gdzie, jak, kiedy testować oraz kto powinien być w to zaangażowany, a kto poinformowany o wynikach – wylicza Hanna, która pracuje jako konsultant. ‒ Ja z kolei przez cały dzień się czepiam ‒ śmieje się Żaneta Nawrot i dodaje, że w tej branży można dać upust kobiecej naturze do szukania dziury w całym.

Żaneta podaje przykład procesu, który nadzorowała przy ostatnim projekcie, była to aplikacja do zarządzania dystrybucją samochodów. ‒ Automatyczne testy “chodziły” co noc i szukały słabych punktów, a my od rana startowaliśmy z nowymi funkcjami i przygotowaniem kolejnych scenariuszy.

Od testowania do zarządzania

Tester nowicjusz najpierw pisze i wykonuje testy manualne, czyli przechodzi całą aplikację z poziomu użytkownika. Następnie, gdy jest już bardziej oswojony z metodologią testowania i działaniem testowanej aplikacji, może spróbować swoich sił przy testach automatycznych, czyli zaczyna programować. Po wybraniu ścieżki technicznej może zostać następnie np Solution Architektem i tworzyć rozwiązania testowe dla projektów. Jeśli natomiast wykazuje zainteresowanie zarządzaniem, będzie mógł rozpocząć misję jako lider testów (zdolny do kierowania zespołem) i nadzorować pracę innych testerów. Z czasem może przejść do zarządzania całymi projektami testowymi jako manager testów. Jest wówczas odpowiedzialny za przygotowanie całej strategii testowania I doglądanie jakości w prowadzonym projekcie.

W testingu możliwości są ogromne – zgadzają się testerki z Capgemini, do wyboru są różnego rodzaju specjalizacje i są warunki, aby robić to, co się lubi. ‒ Można zgłębiać takie dyscypliny jak testy wydajnościowe, bezpieczeństwa, użyteczności czy zarządzanie danymi testowymi ‒ wylicza Hanna Porożyńska. ‒ Specjalistyczna wiedza w wymienionych dziedzinach jest obecnie bardzo ceniona i poszukiwana na rynku pracy. Poza tym praca w IT to obszar dający dużo swobody i możliwości dopasowania do indywidualnych preferencji, sprawdzi się w niej i humanista, i introwertyk. Oczywiście pod warunkiem, że ma się do zawodu odpowiednie predyspozycje.

Czy praca w testingu stanie się zastępowalna przez roboty?

‒ Nie ma szans ‒ odpowiada Hanna Porożyńska. ‒ Faktem jest, że testy automatyczne wypierają testy manualne, ale dlatego że, przykładowo, automatyzacja testów pozwala na przyśpieszone sprawdzenie jakości systemu i dzięki temu szybsze wprowadzenie produktu na rynek. Rola testerów rośnie. W IT widać coraz większą dbałość o jakość oprogramowania, a to powoduje, że doceniono i rozszerzono obszar testów. ‒ Coraz bardziej polegamy na systemach – zauważa Hanna Porożyńska – i dlatego muszą być niezawodne.

Zawód dla wytrwałych i elastycznych

Wraz z rozwojem testingu zmieniają się oczekiwania wobec testerów. ‒ To już nie jest tak jak 15 lat temu, kiedy ktoś miał się po prostu “przeklikać” przez system ‒ mówi Hanna Porożyńska. ‒ Potrzebne są inne kompetencje. Praca testerów wymaga samodzielności i elastyczności. ‒ Konieczna jest otwartości na zmiany, bo zmiany to jedyne, czego można być pewnym w tym zawodzie ‒ dodaje Żaneta Nawrot.

W zawodzie testera nie mają też szans osoby, które się łatwo poddają. Hanna Porożyńska podaje przykład z początku swojej kariery, kiedy napisane przez nią testy 5 razy wracały pełne poprawek do zrobienia. ‒ Ale dzięki tym uwagom nauczyłam się patrzeć w szerszy sposób na moją pracę ‒ wspomina.

Na pewno trzeba umieć programować, a przynajmniej być w stanie się tego nauczyć. Żaneta Nawrot podkreśla jednak, że kariera testera różni się od pracy programisty, bo w jednym projekcie będzie to Java, a w innym – kolejny język, co pozwala testerom zdobywać kolejne umiejętności. Dlatego trzeba się nastawić na ciągłe kształcenie.

Perspektywy dla kobiet

Wśród testerów pojawia się coraz więcej kobiet. Na ogół świetnie się odnajdują w tym środowisku, wnosząc nie tylko umiejętność wnikliwej analizy, ale i odmienną perspektywę. Na pytanie, czy zetknęły się z jakimiś objawami dyskryminacji, testerki z Capgemini zgodnie odpowiadają, że nie. ‒ Wydaje mi się, że takie ograniczenia są tylko w naszych głowach ‒ zastawia się Hanna Porożyńska.

W branży nie liczy się płeć, tylko kompetencje – podkreślają zgodnie. Zwłaszcza, że praca w takim obszarze bardzo szybko je weryfikuje. W testingu, jak i w całej branży IT, kobiet jest jednak niewiele, ich liczbę w Europie szacuje się na ok. 10%. W Capgemini Software Solutions Center pracuje około 30% kobiet, co stanowi wysoki odsetek w porównaniu do innych firmy IT.

Bycie rodzynkami w męskim środowisku ma swoje plusy. – Na Dzień Kobiet kwiaty nie mieściły się na naszych biurkach – wspomina Żaneta Nawrot.

Testing to zawód, który nie jest jest jeszcze dobrze znany, a jednak występuje na niego coraz większe zapotrzebowanie. Można zacząć od bezpłatnych spotkań dla pasjonatów: w dużych miastach organizowane są cykliczne spotkania dla testerów. Nie wymaga się doświadczenia w zawodzie do tego, aby móc przyjść na spotkanie.
Jedno jest pewne ‒ testowanie to może być dla kobiet początek w branży IT, a jednocześnie bardzo rozwojowa dziedzina. ‒ Testerki mogą uczestniczyć w kreowaniu rzeczywistości, w której coraz bardziej polegamy na programach i systemach. Machine Learning i AI to już nie są pojęcia z filmów science fiction, ale nasza przyszłość ‒ podsumowuje Hanna Porożyńska.

***
Hanna Porożyńska

Senior Consultant w Capgemini Software Solutions Center. W testingu od 10 lat, obecnie pracuje jako konsultant ustalający i nadzorujący proces testowy.

Żaneta Nawrot

Senior Test Automation Engineer w Capgemini Software Solutions Center. Testerka oprogramowania od prawie 5 lat, aktualnie nadzoruje proces zarządzania defektami i szkoli przyszłych testerów.

O Capgemini

Capgemini to światowy lider w dziedzinie doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej, którego celem jest wprowadzanie czołowych i innowacyjnych rozwiązań oraz udostępnianie całej gamy nowych możliwości klientom w rozwijającym się informatycznym świecie cyfryzacji, chmury i platform.
Capgemini Software Solutions Center

Software Solutions Center to centrum rozwoju oprogramowania i usług informatycznych Capgemini specjalizujące się w rozwiązaniach IT dla znanych na całym świecie firm. Pracujemy dla klientów branży motoryzacyjnej, logistycznej, telekomunikacyjnej, finansowej, a także sektora publicznego i energetyki. Są to bardzo znane na świecie marki, a często również spółki wysoko notowane na giełdach papierów wartościowych w swoich krajach. Tworzymy rozwiązania IT dla klientów z Niemiec oraz USA, zatem pracę u nas znajdą specjaliści IT znający język niemiecki lub angielski. Nasze biura mieszczą się we Wrocławiu oraz w Poznaniu.

Więcej na stronie: www.capgemini.com.

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

[newsletter_form type="minimal"]

Na tej stronie wykorzystujemy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach analitycznych oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania strony. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce. Zobacz więcej w Polityce Prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close