Notes z telefonem i kawą na biurku

4 sposoby na to, żeby uczyć się czegoś nowego, nie ruszając się z kanapy

Dagny Kurdwanowska

Spotify, Webinary, live streaming z programistami, wykłady i kursy on-line – pomysłów na to, jak poszerzać wiedzę bez wychodzenia z domu jest coraz więcej.

Jeśli lubisz się uczyć i pogłębiać swoją wiedzę w różnych obszarach, ucieszy cię wiadomość, że jest coraz więcej możliwości bezpłatnego zdobywania nowych kompetencji. Do tej pory liderami były uczelnie zagraniczne. Coraz śmielej jednak poczynają sobie także uczelnie polskie, a zakres kursów dostępnych on-line, w języku polskim stale się poszerza. W tym zakresie działają zresztą nie tylko szkoły wyższe, ale także fundacje i globalne firmy, które coraz chętniej dzielą się wiedzą specjalistyczną.

Oto 4 pomysły na to, gdzie i jak się uczyć, nie ruszając się z kanapy!

1. Uniwersytet SWPS na Spotify

Spotify to najpopularniejszy na świecie serwis streamingowy, umożliwiający legalne słuchanie muzyki, w dowolnym czasie i miejscu. Ale na Spotify można posłuchać nie tylko utworów ulubionych wykonawców – teraz do oferty dołączyły także wykłady popularnonaukowe. Udostępnił je uniwersytet SWPS i jest pierwszą uczelnią na świecie, która zdecydowała się na taki krok. Do tej pory szkoły wyższe, głównie amerykańskie, dzieliły się ze studentami jedynie playlistami z muzyką polecaną do nauki czy ćwiczeń. A posłuchać wykładów warto, bo wśród nich znajdziecie m.in. „Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie” prof. Jerzego Vetulaniego oraz „Kobiecość (nie)doskonała” dr Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej.

2. Kursy on-line na portalu Copernicus College

Do tej pory kursy oparte o platformę MOOC (masowych otwartych kursów online) dostępne były głównie w języku angielskim m.in. poprzez portale Coursera i Edx. Teraz do gry wkracza polska platforma. Rozkręca się powoli, ale zawartość merytoryczna kursów robi wrażenie. Już można przejść kursy „Neurobiologia i życie” prof. Jerzego Vetulaniego, „Wprowadzenie do prawa karnego” prof. dr hab. Andrzeja Zolla, „Filozofię religii” dr Joanny Barcik, „Wokół depresji” prof. dr hab. n. med. Dominiki Dudek, czy „Myślenie” dr Mateusza Hohola. Jesienią będzie można zapisać się m.in. na „Ewolucję wszechświata” i „Wprowadzenie do kosmologii”. Oferta dla wszystkich, którzy chcą więcej wiedzieć o świecie i człowieku. Więcej na www.copernicuscollege.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE: Harvard w twoim domu. Jak uczyć się na najbardziej prestiżowych uczelniach świata siedząc na kanapie?

3. Live streaming z programistami gigantów IT

To pierwsza w Polsce taka inicjatywa. Darmowe live streamy dają możliwość spotkania on-line z polskimi programistami pracującymi za granicą dla światowych gigantów i przy innowacyjnych start-upach technologicznych. Wśród rozmówców są m.in. Tomasz Wiszkowski – Software Developer Google z Seattle, Łukasz Orłowski – Computational Scientist w A*STAR w Singapurze oraz Maciej Bargiel, pracujący w Dolinie Krzemowej dla Facebooka. Chodziło przede wszystkim o przekazanie wiedzy praktycznej. – Stąd pomysł na live streamy ze światowymi programistami, w których udział może wziąć każdy, bez ponoszenia żadnych kosztów. Wystarczy dostęp do internetu, by transmisję oglądać z każdego miejsca i dowolnego urządzenia, komentować i zadawać pytania rozmówcy – tłumaczy Marcin Kosedowski, szef marketingu ze szkoły programowania Kodilla.com, partnerującej wydarzeniu. Streamy będą prowadzone do końca maja 2017. Na live streaming z polskimi programistami można zapisać się na stronie http://event.justjoin.it.

4. Wiedza biznesowa i rozwój zawodowy z Sukces TO JA

Urodziłaś dziecko i po przerwie chcesz wrócić do pracy? Pracujesz, ale czujesz, że nie masz pomysłu na dalszy rozwój zawodowy? A może pragniesz się uniezależnić i założyć własny biznes? Platforma wiedzy Sukces TO JA jest więc idealnym rozwiązaniem dla ciebie. Sukces TO JA jest największym programem aktywizacji zawodowej kobiet w Polsce. Oferuje webinary, e-booki i wiedzę dostępną online na platformie sukcestoja.pl. Dostęp do platformy jest bezpłatny. Czego nauczysz się z Sukces TO JA? W ofercie są kursy i wykłady m.in. jak tworzyć model biznesowy, jak mówić o sobie językiem korzyści, jak sprzedawać w mediach społecznościowych, jak prowadzić negocjacje, jak napisać profesjonalne CV, jak zarządzać sobą w czasie. Więcej na www.sukcestoja.pl