Karolina Cwalina

Nie zasługuję na sukces, nie mam wystarczającej wiedzy, ludzie przeceniają moje kompetencje – czy prześladują Cię takie myśli?

Karolina Cwalina

Nie zasługuję na sukces, nie mam wystarczającej wiedzy, ludzie przeceniają moje kompetencji, jakimś cudem mi się udało — prześladują cię takie myśli? Odczuwasz wstyd z powodu swoich osiągnięć, bo wydaje ci się, że na nie zasługujesz. Być może borykasz się z syndromem oszusta, a w tym przypadku — oszustki.

Nie martw się, nie jesteś w tym sama

Badania mówią, że około 70% osób na pewnym etapie kariery boryka się z tym problemem. Szczególnie jednak dotyka menadżerów wyższego szczebla, wśród których strach przed byciem uznanym za kogoś niekompetentnego jest najsilniejszym lękiem według badania przeprowadzonego przez Vantage Hill Partners. Syndrom oszusta to zjawisko psychologiczne objawiające się brakiem wiary we własne możliwości, wątpliwościami co do własnych kompetencji. Z mojego doświadczenia wynika, że szczególnie mocno dotyczy kobiet aktywnych w biznesie lub pracujących na wysokich stanowiskach.

Skąd się bierze?

Jako jeden z kluczowych czynników podawany jest perfekcjonizm. Perfekcjoniści widzą tylko dwie kategorie wykonania swoich obowiązków: dobrze lub do niczego. A ponieważ mają wysoko postawioną poprzeczkę, ogromna część ich pracy ląduje w kategorii „do niczego”, bo nie jest wystarczająco dobra. Skoro sami tak wnikliwie i dokładnie obserwują swoje działania, a także ostro oceniają efekty swojej pracy, są pewni, że wszyscy tak sama krytycznie podchodzą do ich działań.

Perfekcjonizm

Skłonność do perfekcjonizmu często wpycha ich w błędne koło samorozwoju. Strach przed zdemaskowaniem powoduje, że kończą kolejne studia i kursy, poszerzają wiedzę,  udzielają się publicznie, dokształcają, poszerzają wachlarz umiejętności, maksymalnie angażują się w pracy, stają są perfekcjonistami. W wyniku wszystkich tych starań odnoszą  jeszcze większy sukces. Jenak w ich mniemaniu jest on nadal niezasłużony. Działania te nie leczą więc problemu, tylko go nasilają.

Co zrobić?

Jak więc radzić sobie, gdy nad głową pojawią się ciemne chmury wątpliwości we własne możliwości? Pierwszym krokiem do pożegnania wewnętrznego sabotażysty jest osiągnięcie prawdziwej samoświadomości. Dobrze jest odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie, co robię dobrze, a nad czym jeszcze muszę popracować, a następnie skupić się na uzupełnianiu kompetencji niezbędnych dla naszego rozwoju osobistego i zawodowego, jednak nie w kompulsywny, próbujący zapełnić wewnętrzną pustkę sposób. Tylko zaakceptowanie swoich niedoskonałości, ale też próba obiektywnej oceny własnych kompetencji i jakości działań, może pomóc wyleczyć syndrom oszusta.

***

O Autorce

Karolina Cwalina-Stępniak – PCC ICF, life&business coach. Przepracowała już ponad 2300 godzin z Klientami. Posiada certyfikat potwierdzajaący ukończenie treningu „ Coaching Prowokatywny”, prowadzonego przez Jaapa Hollandera, akredytowanego przez Instytut Komunikacji Prowokatywnej PROVOCARE. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych „Coaching Profesjonalny” na Akademii Leona Koźmińskiego a także „The Art and Science of Coaching” na Erickson International College akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation (ICF). Specjalista w ośrodku psychoterapii i coachingu Inner Garden w Warszawie. Specjalizuje się w obszarach zarządzania czasem, budowania relacji zespołowych, motywacji oraz organizacji pracy. Założycielka firmy szkoleniowo – coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”, który oferuje szeroki program warsztatowo – szkoleniowy. Występuje często w mediach jako specjalista z zakresu rozwoju osobistego oraz pisze na różnorodnych portalach biznesowych oraz lifestylowych swoje felietony eksperckie. Autorka książki: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/Działaj/Nie marudź”. Więcej na www.karolinacwalina.pl