wypalenie zawodowe sygnały

Czy to zmęczenie czy już zawodowe wypalenie? Oto 5 sygnałów, których nie wolno zlekceważyć!

Dagny Kurdwanowska

Do niedawna wstawałaś rano chętnie i z dobrym samopoczuciem, ale ostatnio budzisz się z ciężką głową i z trudem podnosisz się z łóżka? Do pracy jedziesz jak na skazanie? A to, co do tej pory robiłaś w godzinę zajmuje ci pół dnia? Czasem przyczyną jest zwykłe zmęczenie. Ale mogą być to też oznaki zbliżającego się wypalenia zawodowego. Oto 5 sygnałów, na które warto zwrócić uwagę.

Budzisz się co rano smutna i zmęczona

Przedłużający się stres i frustracja powoli odbierają radość z tego, co się robi i chęć, by coś zmieniać. Nawet nie wiesz, kiedy zadowolenie z tego, co robisz zniknęło. Zwykłe przeszkody urastają do rangi poważnych problemów, które często cię przerastają. Pozytywne nastawienie zmieniło się w zniechęcenie. Przez cały czas czujesz się jakby ktoś odłączył ci baterie.

Pracujesz wolno i nie wyrabiasz się z zadaniami

Kiedy zaczyna brakować ci energii i ciągle „masz doła”, trudniej także odnaleźć ci skupienie. Myśli ci odfruwają, zaczynają błądzić, chciałabyś po prostu być gdzieś indziej. Pod koniec dnia z przerażeniem stwierdzasz, że niewiele z tego, co masz na liście zdążyłaś zrobić. Zabierasz więc pracę do domu, ale i tam idzie ci jak po grudzie.

Straciłaś zainteresowanie tym, co robisz i własnym rozwojem

Masz wrażenie, że nic już cię nie ekscytuje, nic, co robisz nie jest ciekawe. Wydaje ci się, że nie ma sensu podejmować kolejnych wyzwań. Nie masz nawet siły myśleć o tym, że miałabyś robić coś dodatkowego. Brakuje ci także motywacji, by walczyć ze swoim zniechęceniem.

Zaczynasz popadać w konflikty z przełożonymi i współpracownikami

Kiepskie samopoczucie, zmęczenie i frustracja zaczynają wpływać negatywnie także na twoje relacje z ludźmi. Źle znosisz, kiedy ktoś coś od ciebie chce lub zwraca ci uwagę. Brakuje ci cierpliwości i zaczynasz reagować gniewem lub irytacją. Odcinasz się także od tego, co dzieje się w biurze. Jesteś nieobecna i nie chcesz się w nic angażować.

Problemy ze zdrowiem

Nawracające infekcje, zmniejszona odporność, problemy ze snem, problemy z żołądkiem i z sercem – stres związany z wypaleniem może mieć wiele negatywnych efektów na nasze zdrowie. Wiele osób, które cierpią na wypalenie zawodowe przestaje dbać o siebie, rezygnuje z aktywności fizycznej i zaczyna podejmować szkodliwe nawyki – sięga po alkohol, objada się.

Co zrobić, gdy czujesz się wypalona?

Jeśli zauważyłaś jeden lub więcej symptomów u siebie, potraktuj je poważnie. Przeanalizuj swoją sytuację. Zastanów się, jakie jest źródło twojej frustracji, dlaczego praca, która sprawiała ci do tej pory przyjemność i dawała satysfakcję, teraz odbiera ci całą energię. Czy zmienił się szef? Czy zepsuła się atmosfera w zespole? A może chciałabyś robić coś zupełnie innego?

Daj sobie czas

Jeśli masz taką możliwość, weź krótki urlop, który pomoże ci trochę odpocząć i na spokojnie zastanowić się nad wszystkim. Nie zaniedbuj tego problemu, bo przedłużający się stan wypalenia, może stać się początkiem stanów depresyjnych lub depresji.

Jeśli nie potrafisz sama znaleźć odpowiedzi, a czujesz, że wciąż spada ci motywacja, brakuje energii, a rośnie tylko poziom frustracji, pomyśl o rozmowie z kimś doświadczonym – mentorką, coachem lub psychologiem. Taka rozmowa pomoże ci nie tylko określić, co jest źródłem problemu, ale także wyznaczyć cele i strategię na czas zmian.

***

ZDJĘCIE GŁÓWNE DO ARTYKUŁU:

Technology image created by Creativeart – Freepik.com