Odczułam wielką siłę kobiet, które wspierają się wzajemnie – mówi Barbara Sobala, laureatka Bizneswoman Roku

Dagny Kurdwanowska

Barbara Sobala, wiceprezes zarządu Citi Handlowy jest ekspertką o międzynarodowym uznaniu. Jest także pierwszą europejką, która wzięła udział w globalnym programie Citi Woman in Risk. Aktywnie wspiera kobiety. Swój zespół uczy, by rozwagę potrzebną do zarządzania ryzykiem umiejętnie łączyli z odwagą, która jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu w biznesie. W IX edycji konkursu Bizneswoman Roku zdobyła nagrodę w kategorii Liderka w Korporacji. Dziś pytamy, co zmieniło się u niej od czasu zdobycia tytułu.

1.Udział w konkursie Bizneswoman Roku dał mi/ był dla mnie…

Udział w Konkursie Bizneswoman Roku dał mi ogromny zastrzyk pozytywnej energii niezbędnej do dalszego działania. Poznałam fantastycznie Kobiety i ich historie. Odczułam wielką siłę Kobiet, które dzielą się swoimi pasjami, wymieniają się doświadczeniami, a przede wszystkim wspierają się wzajemnie.

2. Od tego czasu udało mi się zrealizować/stworzyć….

Kontynuuję swoją działalność jako mentorka dla innych kobiet, które szukają wsparcia i rozwoju. Uczestniczyłam w wydarzeniach związanych z rozwojem Kobiet w swojej organizacji, a także poza nią. Na co dzień, z jeszcze większą pewnością, podejmuje trudne decyzje biznesowe, jak również te w życiu prywatnym.

3. Odwagi do działania dodaje mi…

Zaufanie, którym jestem obdarzona zarówno w życiu prywatny jak i zawodowym. Dzięki niemu mogę „przenosić gór”.

4. Dziś za swój największy sukces uważam…

Relacje międzyludzkie, wrodzona ciekawość wraz z rozwijaniem umiejętności aktywnego słuchania buduje pozytywne relacje z ludźmi niezależnie od ich wieku czy statusu społecznego. Jestem dumna z relacji, którą zbudowałam ze swoim synem.

5. Kiedy odnoszę sukces, to…

Chcę się nim podzielić z jak największą liczbą osób i opowiedzieć o drodze do niego i życiu „po nim”.

6. Kiedy staję przed trudnym wyzwaniem, to…

Koncentruję się i myślę, ze im szybciej dany problem rozwiążę tym wcześniej będę mogła przejść do kolejnych spraw. Początkowo zwykle analizuję kilka alternatyw, wymyślam kilka pomysłów, rozpytuję osoby, które mogą okazać się bardzo pomocne i wówczas przystępuję do działania. Podejmuję wyzwania od razu. Nie lubię jak długo pozostają nierozwiązane.

7. Moja największa porażka nauczyła mnie….

Nauczyła mnie tego, że zawsze coś może pójść nie po naszej myśli. Może okazać się, że pomimo najlepszego przygotowania nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich okoliczności. Należy wówczas przyjąć kolejną lekcję pokory i działać dalej. Jednak największą porażką jest brak umiejętności wyciągania wniosków z zaistniałej sytuacji.

8. Kobiecie, która stoi przed trudnym wyzwaniem, powiedziałabym…

Aby wierzyła w siebie, swój pomysł, plan i przygotowanie. Kobieta sama najlepiej wie ile poświęca czasu na dane zagadnienie. Wie ile wariantów i pomysłów przeanalizowała i na pewno nikt lepiej tego od nie wie i nie potrafi. Skoro kobieta zdecydowała się działać i stoi przed wyzwaniem, oznacza to, że już zaszła bardzo daleko i uwierzyła w siebie. Jeżeli kobieta sama nie będzie przekonana i pewna swego działania, to nikt za nią takiej pewności nie będzie miał.

9. Największym wsparciem dla kobiet w biznesie jest…

Przebywanie w jak najbardziej różnorodnym środowisku, różnych organizacjach, wśród wielu kultur, wieku, doświadczenia i praktyki. Pozwala to zdobyć ogromne doświadczenie patrząc na tą samą rzec z wielu punktów widzenia. To nauka poprzez wymianę doświadczeń, również tych związanych z porażkami.

10. Kobieta, która jest dla mnie wzorem i inspiracją ….

Maria Skłodowska-Curie.

***

Barbara Sobala, Wiceprezes Zarządu Citi Handlowy. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w bankowości, w szczególności w obszarze zarządzania ryzykiem i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Do Banku Handlowego dołączyła w 2005 r. Od roku 2012 kierowała Pionem Ryzyka Bankowości Korporacyjnej, a w roku 2013 została powołana do pełnienia funkcji Wiceprezesa w Zarządzie Banku. W 2011 r. została zaproszona, jako jedyna kobieta z ryzyka Citi z Europy, do uczestnictwa w rocznym programie Women in Risk, będącym globalnym programem Citi promującym Kobiety w biznesie. Pełniła funkcję mentorki dla wielu kobiet stojących w obliczu wyzwań zawodowych przekazując im swoją filozofię sukcesu zawodowego.

***

O Konkursie

Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku od 10 lat nagradza sukcesy kobiet w biznesie, nauce i kulturze i nagłaśnia je na skalę ogólnopolską. Przed uczestniczkami otwiera możliwości rozwoju, pozyskania partnerów biznesowych oraz inwestorów. Jako pierwszy konkurs tego typu, nagradza także mężczyzn wspierających kobiety i politykę różnorodności. Wszystko po to, aby przyczynić się do wzmocnienia roli kobiet w życiu gospodarczym Polski.

Organizator

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką jest największą społecznością kobiet przedsiębiorczych w Polsce. Jej misją jest kompleksowe wspieranie kobiet, dostarczanie im fachowej wiedzy niezbędnej do rozwoju osobistego i zawodowego oraz motywowanie ich do podejmowania odważnych działań. Współzałożycielkami fundacji są: Olga Kozierowska oraz Olga Legosz. Fundacja koncentruje się na wzmacnianiu pozycji kobiet i zwiększaniu ich aktywności zawodowej, budowaniu różnorodności i wspieraniu młodych ludzi w rozwoju zawodowym i osobistym. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.sukcespisanyszminka.pl oraz www.sukcestoja.pl.

Organizator: Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką
Partner strategiczny: Mastercard
Partner wspierający: Coca-Cola Poland Services
Partnerzy kategorii: BGŻ BNP Paribas, DPD Polska, Huawei, IGT Poland
Patronka kategorii Działalność społeczna: Anna Lewandowska
Partner edukacyjny: Microsoft
Partner merytoryczny: Deloitte
Partnerzy: Ambasada Australii, Shell, Teraz Polska, Program Executive MBA@UW, Vital Voices
Patroni medialni: Forbes, Forbes Women, Wysokie Obcasy, Wysokie Obcasy Praca, Chillizet, Polsat Cafe, Polska The Times, Polska Press Grupa, Hi Cash, Sukces Pisany Szminką