Jak odkryć naturalne talenty i wymyślić siebie na nowo

To narzędzie pozwoli Ci odkryć Twoje naturalne talenty!

Dominika Jajszczak

Test Gallupa to nie kolejne zwykłe narzędzie, które pozwala na odkrycie swoich naturalnych predyspozycji. To także rozwiązanie, które pomaga w odzyskaniu pewności siebie, ułatwia przebranżowienie się, wybranie pierwszej pracy czy otwarcie własnego biznesu. Jak to działania?

Czym jest test Gallupa?

Narzędzie Clifton StrengthsFinder®, w Polsce powszechnie znane jako test Gallupa pomaga zdefiniować i odkryć naturalne predyspozycje i talenty osoby, nie zaś jego nabyte kompetencje czy umiejętności. To stanowi punkt wyjścia do tego, w jakich obszarach powinniśmy szukać swojego potencjału, który warto wydobyć i wykorzystać w praktyce – zarówno życiu zawodowym jak i prywatnym. Dlaczego? Bo istnieje największe prawdopodobieństwo, że właśnie w tych obszarach możemy osiągnąć mistrzostwo. To przecież na naszych talentach najłatwiej nam budować nasze mocne strony. Narzędzie Clifton StrengthsFinder® umożliwia ocenę natężenia 34 talentów, z których 5 stanowi grupę tych dominujących.

Na czym się opiera?

Koncepcja testu Gallupa powstała na podstawie kompleksowego badania sukcesu w różnych obszarach i na różnych kulturach (ponad 50-ciu). Całość opera się na założeniu, że osoby wykorzystujące swoje talenty mają szansę działać najefektywniej oraz na elementach teorii Psychologii Pozytywnej. „Psychologia pozytywna zajmuje się poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie co stoi za tym, że są osoby, które mimo trudności, czy skomplikowanych i niekorzystnych sytuacji w życiu, są szczęśliwe, realizują się i osiągają sukcesy. Skoro jest tyle ludzi, którzy sobie dobrze radzą, co mają w sobie? Psychologia Pozytywna bada zatem co kryje się za subiektywnym dobrostanem, co sprzyja pozytywnemu doświadczaniu własnego życia, jakie mamy w sobie cnoty i silne strony, co buduje naszą wewnętrzną siłę.” – tłumaczy Joanna Rek-Faber, coach, trenerka, mentorka i autorka e-booka „Zadbaj o siebie jak o najlepszą przyjaciółkę”.

Jak wygląda takie badanie?

Każdy z nas może wykonać test Gallupa w kilku wersjach na oficjalnej stronie Instytutu Gallupa www.gallup.com. Aby rozpocząć jakiekolwiek test, trzeba założyć konto i się zalogować. Każdy zarejestrowany użytkownik może wybrać trzy różne badania. – Najpopularniejszym i najtańszym jednocześnie jest raport Clifton Strengths TOP 5, który służy do identyfikacji naszych najsilniejszych 5 talentów. W wielu przypadkach bywa już ciekawym materiałem do pracy własnej i lepszego zrozumienia siebie. Ja jednak najczęściej proponuję klientom tzw. pełen raport, tzw. Clifton Strengths 34, w którym otrzymujemy rozszerzenie wyników podstawowych (Top 5) do pełnej sekwencji wszystkich 34 talentów ujmowanych, opisanych i zbadanych w ramach prac Instytutu Gallupa. To pozwala na pełniejsze poznanie swoich plusów dodatnich i ujemnych. To dobre rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy klient ma do podjęcia trudną decyzję, zastanawia się nad zmianą ścieżki zawodowej, otarł się o wypalenie zawodowe etc. Różnica w cenie jest jak za otrzymaną wartość niezbyt duża. – mówi, Patrycja Sawicka-Sikora, ekspert od wypalenia zawodowego, Psycholożka Biznesu, Coach Kariery, współtwórczyni projektu „Emocje w pracy”, którego celem jest budowanie kapitału społecznego w obszarze inteligencji emocjonalnej w biznesie.

Ile kosztuje test Gallupa i jak dużo czasu zajmuje?

Pełne badanie teraz to koszt 255 PLN. TOP 5 to aktualnie koszt 105 PLN. W każdej chwili możemy dokupić upgrade z TOP 5 do TOP 34, ale ta opcja jest trochę droższa. W każdej wersji badanie ma formę testu on-line. Można go wykonać i w wersji polskiej, jak i angielskiej (dostępne są także inne opcje językowe). „Badanie w wersji rozszerzonej Clifton Strengths 34 ma 177 pytań, jego wypełnienie zajmuje około 35 minut. Trzeba odpowiadać sprawnie, bo na każdą odpowiedź mamy 20 sekund. Na koniec każdy z nas dostaje obszerny raport zawierający informacje o naszych naturalnych, wrodzonych, stylach oraz wzorcach zachowania, odczuwania i reagowania, które warto uwzględniać w budowaniu nie tylko swojej ścieżki kariery, ale i życia, relacji etc. Zwykle po wykonaniu badania warto umówić się z doświadczonym coachem czy konsultantem, który pomoże nam trafnie zinterpretować nasze wyniki, bez nadmiernej dozy samokrytycyzmu i sztucznych oczekiwań. Ja często korzystam z testu Gallupa w ramach procesu coachingu kariery albo resetu, zmiany, modyfikacji ścieżki zawodowej. To nie do uwierzenia, jak wielu z nas nawet w dojrzalszym wieku nie zna swoich mocnych i słabych stron” – dodaje na koniec Patrycja Sawicka-Sikora.

Kiedy warto wykonać test Gallupa?

Dobrym momentem na podjęcie decyzji o skorzystaniu z narzędzia Clifton StrengthsFinder® jest czas, gdy planujemy przebranżowienie czy zmianę pracy i jesteśmy już pewni, że ta którą dotychczas wykonywaliśmy nas po prostu nuży, nie zadowala lub nie czujemy się w niej spełnieni. A może właśnie kończysz urlop macierzyński i nie wyobrażasz sobie powrotu do starego miejsca zatrudnienia albo zastanawiasz się nad własnym biznesem? Test Gallupa pomoże Ci zrozumieć, na jakich naturalnych zasobach i talentach powinnaś się skupić przygotowując się do zmiany zawodowej. Brakuje Ci pewnoście siebie i masz poczucie, że w niczym nie jesteś dobra albo wręcz jesteś „do niczego”? Zdefiniowanie, zrozumienie i wykorzystanie w praktyce naszych naturalnych predyspozycji wpływa bardzo pozytywnie na naszą odwagę, samoocenę i pewność siebie. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa, ludzie, którzy wykorzystują swoje talenty w pracy wykazują sześciokrotnie wyższe zaangażowanie w pracę i 3 razy wyższą satysfakcję z życia!  

Jak świadomość własnych talentów wpływa na pewność siebie?

Im lepiej siebie znamy, im bardziej jesteśmy świadome własnych talentów, tym łatwiej jest nam dokonywać właściwych wyborów i znacznie sprawniej kierujemy swoim życiem zawodowym. Samoświadomość pomaga skupić się na tych obszarach, w których naprawdę chcemy się rozwijać, ponieważ tylko tam możemy w pełni realizować swój potencjał. Co nam to daje? Przede wszystkim ogromne poczucie satysfakcji i zadowolenia, które sprawiają, że lepiej o sobie myślimy. Większą pewność siebie i odwagę do podejmowania kolejnych wyzwań. Energię i motywację do działania, które sprawiają, że mamy ochotę na więcej. Ogromne poczucie sensu i sprawczości, które przynoszą niezwykłą radość. A przecież każdy z nas marzy o pracy, którą można wykonywać z największą przyjemnością.” – podsumowuje Kasia Malinowska, trenerka rozwoju osobistego, certyfikowany coach i ekspertka w zakresie budowania pewności siebie.

Przeczytaj także