Czy wiesz jak odpoczywać, by się zregenerować? Bez tego długo nie pociągniesz!

Być może już to czujesz. Przedświąteczny pęd wciska się w i tak już zawrotne tempo życia sprawiając, że mając w głowie zadania i cele do zrealizowania, zwyczajnie zapominamy o regeneracji swojej energii. A bez odnawiania naszej energii, oczekiwanie na Święta może okazać się wyścigiem z czasem realizowanym na oparach naszych mocy.

Dbanie o odpoczynek i regenerację staje się nie tylko modnym trendem, ale i bezdyskusyjną koniecznością. Ale czy wiesz jak odpoczywać by skutecznie się zregenerować? Na początek, drobne przypomnienie by zadbać o wszystkie siedem form odpoczynku, dzięki którym masz szansę poczuć różnicę w samopoczuciu.

1. Odpoczynek fizyczny

Regularny ruch, dobry sen i zrównoważona dieta to bezdyskusyjne filary dobrego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Ale odpoczynek fizyczny to nie tylko kwestia ćwiczeń i diety, ale także umiejętność słuchania swojego ciała i reagowania na jego potrzeby. Czasami może to oznaczać po prostu chwilę relaksu lub krótką drzemkę, która pozwoli na regenerację i odnowienie energii.

2. Odpoczynek psychiczny

Święta często wiążą się z intensywnymi przygotowaniami, ale nie zapominajmy o tym, że to również okres, kiedy możemy znaleźć chwile spokoju. Wieczory przy kominku z ulubioną książką czy chwilami medytacji w cichym, choinkowym otoczeniu mogą pomóc w odprężeniu umysłu.

Czasami wystarczy drobny detoks od trudnych wiadomości, których nie brakuje w serwisach informacyjnych, albo odpoczynek od sieci społecznościowych.

Warto tez zapisywać to, co wprowadza niepokój, bądź wręcz kradnie nam spokój psychiczny – świadomość zapisania tego, co nas trapi pozwoli nam na odrobinę przestrzeni między myślami i stworzenie odległości między nami, a naszymi obawami.

3. Odpoczynek sensoryczny

Jesteśmy mocno przebodźcowani – co do tego nie ma wątpliwości. Dlatego w około świątecznym czasie namawiam do selekcji bodźców- wyłącz telewizor, unikaj galerii handlowych na ile to możliwe, a w zamian daj się porwać świątecznym bodźców zmysłowym: świąteczne ozdoby, zapach piernika, światełka, kolędy, długie spacery po zimowym parku, czy wreszcie krótka wyprawa do lasu na zimową, leśną kąpiel, to doskonałe formy troski o nasze, jakże przemęczone współczesnym życiem, zmysły.

4. Odpoczynek twórczy

Twoja głowa to nieustannie pracujący procesor, który nawet w nocy układa treści, którym go karmimy za dnia. Jest tam wszystko; plany, zadania, cele, trudności, listy zakupów, wspomnienia wpadek prezentowych, ciche marzenia i wewnętrzny krytyk pewnie też.

Dlatego – daj głowie odetchnąć. Już dziś zrób listy prezentów, czynności do wykonania do Świąt i w trakcie (nie zapomnij zaplanować choćby krótkiego odpoczynku!), ale także tych, co świadomie odpuszczasz, by się nie zajechać (serio, raz możesz odpuścić mycie okien lub porządki w szafkach kuchennych) stwórz grupę rodzinną na ulubionym komunikatorze by wymieniać się zadaniami, pomysłami etc. A jeśli o zadaniach mowa – nie zapomnij by je delegować! Nie ogarniaj wszystkiego sama, to bardzo zgubna taktyka.

Święta to również czas, kiedy możemy wykorzystać naszą kreatywność. Możemy wspólnie z rodziną tworzyć ozdoby świąteczne, dekorować dom, czy nawet piec świąteczne ciasteczka. Wszystko, co twórcze i zajmuje ręce, daje cudowny odpoczynek umysłowy. Korzystaj!

6. Odpoczynek emocjonalny

Święta to okres pełen spotkań, odwiedzin, rozmów i dzielenia się emocjami. W tym czasie, relacje z bliskimi stają się naszym motorem napędowym, choć musimy pamiętać, że nie zawsze są one wolne od trudności, różnic zdań i konfliktów. Ważne jest, aby dbać o własne granice z szacunkiem zarówno dla siebie, jak i innych, podchodząc do rodzinnych spotkań oraz własnych emocji z otwartością i cierpliwością. Święta stanowią doskonałą okazję do budowania relacji z bliskimi, lecz powinniśmy być świadomi ich rzeczywistego charakteru, który nie zawsze jest idealny. Akceptacja tych relacji, takimi jakie są, z poszanowaniem indywidualności każdej osoby, może przyczynić się do tworzenia głębszych i bardziej autentycznych więzi. Jednocześnie, warto również zadbać o spędzanie czasu z osobami, które nas doceniają, wspierają i dodają nam skrzydeł.

7. Odpoczynek duchowy

Okres Świąt Bożego Narodzenia, niezależnie od naszych religijnych przekonań, to doskonały czas na chwile skupienia, refleksji, modlitwy. Spróbuj zarezerwować sobie czas w ciągu dnia, by usiąść w ciszy i skoncentrować się na swoich myślach i zapytać siebie samą: „co u mnie słychać i jak się dziś mam?”

To także doskonały czas na praktykę wdzięczności, a wystarczy zadać sobie proste pytanie: za co dziś jestem wdzięczna? Co doceniam? Kogo doceniam? Co jest w moich dniach dobrego, wartościowego i pozytywnego?

Ale aspekt duchowy w tym czasie to także dobroczynności, działania charytatywne i pomoc innym – bo takie działania przynoszą nie tylko satysfakcję, ale i duchowe spełnienie.

8. Odpoczynek społeczny

Wybieraj, z kim spędzasz czas – wiadomo, nie zawsze i nie wszędzie mamy na to wpływ. Ale tam, gdzie mamy, warto otaczać się osobami wspierającymi, motywującymi, takimi, przy których czujemy się dobrze i możemy nie wciągać brzucha.

Niech okołoświąteczny czas zrobi przestrzeń na takie osoby i takie formy spędzania czasu, które ładują Twoje baterie: być może jakaś niezobowiązująca domówka lub inne spotkanie pozwalające na czerpanie radości ze wspólnych chwil? A może wolontariat lub wieczór planszówek?

Warto postawić na takie pozytywne doładowanie, nawet kosztem tego, że pierogi kupisz, a nie ulepisz. Twoja energia i samopoczucie na pewno Ci za to podziękują!

Dbanie o różnorodne formy odpoczynku jest kluczowe i pomoże Ci osiągnąć odrobinę spokoju, poczucie harmonii i zdrowia, zwłaszcza w szalonym okresie przedświątecznym, jak i w trakcie Świąt Bożego Narodzenia.

To czas, kiedy możemy wykorzystać atmosferę magii i wspólnego czasu z bliskimi do pielęgnowania naszych ciał, umysłów, emocji i ducha. Odpoczynek w tym okresie nie tylko przynosi korzyści nam samym, ale także wpływa na dobro naszych bliskich i tworzy niezapomniane wspomnienia świąteczne.

Na zdjęciu Joanna Rek-Faber Ambasadorka programu Sukces TO JA

O autorce

Joanna Rek-Faber

 

Specjalistka w dziedzinie psychologii pozytywnej, trenerka i przedsiębiorczyni. Jest certyfikowaną trenerką metody Points of You® oraz ekspertką Sukcesu Pisanego Szminką. Prowadzi warsztaty i webinary dla kobiet i młodzieży. Jest autorką felietonów publikowanych na portalach sukcespisanyszminka.pl i onet.pl. Jako ekspertka w obszarze rozwoju zawodowego i osobistego prowadzi webinary i szkolenia dla uznanych platform edukacyjnych, takich jak edunation.pl czy Akademia Pauliny Pastuszak. Na Uczelni Łazarskiego prowadzi zajęcia dla studentów kierunków Neuroprzywództwo. Prywatnie jest kobietą pełną latynoskiej radości życia, mamą Alicji i Gustawa, wielbicielką przyrody, ruchu, podróży, dobrej książki i herbaty.

 

Więcej na: https://www.joannarekfaber.pl/

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

kontakt@wlaczeniplus.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

 

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency