Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Odszkodowanie po wypadku drogowym

Odszkodowanie po wypadku drogowym

odszkodowanie po wypadku

Co zrobić, gdy stajemy się uczestnikiem wypadku drogowego lub stłuczki? Czego możemy oczekiwać od ubezpieczyciela? O czym pamiętać pisze Patrycja Król.


Wniosek o wypłatę odszkodowania składamy w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym sprawca wypadku wykupił polisę OC. Ubezpieczyciela należy powiadomić o zdarzeniu jak najszybciej. Przy niegroźnej stłuczce, gdy nikt nie ucierpiał wystarczy wypełnienie oświadczenia, którego wzór znajduje się na stronie: www.piu.org.pl. Należy pamiętać, że musi ono być podpisane przez obu kierowców. Jeśli to możliwe, warto zrobić zdjęcie dokumentujące skutki zdarzenia i zapisać numery telefonów świadków. Gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku lub nie miał obowiązkowego OC, o odszkodowanie możemy starać się z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W tym wypadku konieczne będzie jednak sporządzenie notatki służbowej przez funkcjonariusza policji.

Okres wakacyjny już dawno za nami, niektórzy jednak wybierają wyjazdy zagraniczne późną jesienią. Jak zareklamować nieudane wakacje i pociągnąć do odpowiedzialności nierzetelne biuro podróży?

W przypadku, gdy podczas wypadku ktoś zginął lub został ranny zawsze wzywamy drogówkę. Robimy to również, gdy istnieje podejrzenie, że sprawca jest nietrzeźwy lub nie można się z nim porozumieć co do przebiegu wypadku.

Warto pamiętać o tym, że ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia nie tylko kosztów naprawy samochodu. Osoba pokrzywdzona ma prawo żądać odszkodowania obejmującego, m.in. zwrot kosztów leczenia czy rehabilitacji, przekwalifikowania, renty, a także jednorazowego zadośćuczynienia za cierpienie fizyczne i psychiczne. Roszczenie we wniosku o odszkodowanie trzeba szczegółowo udokumentować, np. przedstawiając faktury i paragony za leki, potwierdzenia wizyt lekarskich, orzeczenia specjalistów. Na ich podstawie ubezpieczyciel sprawdzi zasadność wniosku i ustali wysokość należnej nam kwoty.

Na co zwrócić uwagę, zatrudniając agencję nieruchomości? Czy jesteśmy zmuszeni zapłacić wynagrodzenie, gdy nie dojdzie do transakcji z klientem?

Co najważniejsze, decyzja zakładu ubezpieczeń nie jest ostateczna – mamy prawo do odwołania, a następnie wkroczenia na drogę sądową. Możliwe jest również podjęcie próby rozstrzygnięcia sporu przed sądem polubownym, który działa szybciej niż sąd powszechny. W ostatnim przypadku, niezbędnym warunkiem będzie jednak zgoda ubezpieczyciela na takie rozwiązanie.

Towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane wypłacić nam odszkodowanie w ciągu 30 dni. Jeśli przez ten czas nie uda się dostatecznie wyjaśnić okoliczności wypadku, termin ten wydłuża się maksymalnie do 90 dni.

***

Patrycja Król, ukończyła studia prawnicze na UMK w Toruniu. Obecnie pracuje w kancelarii notarialnej.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!