jak nauczyć się pewności siebie

Pewności siebie można się nauczyć

Ewelina Opala

Jeżeli czujesz, że nie jesteś osobą pewną siebie, to nic straconego. Oto kilka rad i sposobów, jak nauczyć się pewności siebie.

Wspaniałe sukcesy osiągają tylko ci, którzy ośmielili się uwierzyć, że coś w nich samych jest potężniejsze od okoliczności.
– Bruce Barton

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to stan umysłu, na który składa się poczucie własnej wartości, wyjątkowości, samoakceptacja, zadowolenie z siebie, wiara we własne możliwości, zaufanie do siebie, odpowiedzialność za własne życie a także pozytywne nastawienie do świata. Pewność siebie to podstawa we współczesnym świecie. Bez niej stoimy w życiu na uboczu. Nie podejmujemy ryzyka, nie poznajemy nowych ludzi, nie walczymy o to, co nasze. Kariera czy realizowanie marzeń to ciężka, długotrwała, wyczerpująca praca, która bardzo często nie przynosi oczekiwanego efektu. Nieśmiałość, która jest pochodną braku pewności siebie, powoduje, że tracimy wiele nowych możliwości zarówno tych związanych z życiem zawodowym, jak również tych związanych z życiem prywatnym.

Jakie są przyczyny braku pewności siebie?

Jednym z głównych powodów braku pewności siebie jest brak samoakceptacji. Akceptacja siebie to zgoda na to, jaka jesteś. To skupienie się na sobie i docenienie taką, jaką się jest, zamiast szukania i koncentrowania się na wyidealizowanym obrazie. Samoakceptacja wynika z bycia wyrozumiałym i cierpliwym wobec siebie.

Niska samoocena zdecydowanie zaburza poczucie pewności siebie. Pracując nad sobą powinnaś zwrócić szczególną uwagę nad docenieniem własnej osoby. Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że jesteś wyjątkowa. Dzięki temu, pomimo licznych barier i niepowodzeń będziesz potrafiła zrealizować sobie wszystkie założone plany. Jeśli sama siebie nie docenisz – nie zrobi tego nikt!

Przeczytaj także: Nie daj sobie wmówić, że inni wiedzą lepiej jak masz żyć

Kolejną przyczyną braku pewności siebie jest brak wiary we własne możliwości. Mówi się, że „Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu”. Wiara w siebie to nic innego jak przekonanie, że poradzisz sobie z tym, co zamierzasz. Jak mawiał Henry Ford – „czy myślisz, że nie możesz, czy myślisz, że możesz w obu przypadkach masz rację”. Aby wzmocnić poczucie wiary w siebie powinnaś wydobyć z siebie dwie rzeczy: intencję, że chcesz uwierzyć w siebie i działania, dzięki którym te intencje będziesz realizowała.

To nie wszystko. Ważną barierą jest strach przed tym, co pomyślą sobie inni. Liczne badania pokazują , że ludzie chętniej niż o nas myślą o sobie samych, jeżeli zatem obawiasz się zrobienia czegoś pamiętaj, że większość ludzi nawet nie zauważy Twojego ewentualnego błędu. A jeśli tak się stanie, to gwarantuję, że szybko o nim zapomną, gdyż mają własne sprawy i problemy na głowie.

Skorzystaj z bezpłatnego kursu online „jak odzyskać pewność siebie?”

Jak stać się pewną siebie i działać mimo lęku?

  1. Zadbaj o swoją atrakcyjność
    Uznaj, że wieczna krytyka siebie nie ma sensu, uwierz, że jesteś wyjątkowa. Traktuj siebie jako kogoś ważnego i wartościowego. Jeżeli nie akceptujesz swojego wyglądu i stale narzekasz, wysyłasz do świata komunikat „Nie jestem atrakcyjna”.
  2. Pamiętaj o prawidłowej postawie ciała
    Badania naukowe wykazały, że postawa ciała oraz mimika wpływają na nasze emocje i samopoczucie. Pomocna może okazać się „pozycja mocy”. Jeżeli staniesz na co najmniej dwie minuty w „pozycji mocy”, czyli z prostym kręgosłupem trzymając ręce na biodrach, we krwi zwiększy się poziom testosteronu, a obniży poziom stresu – kortyzolu. Z praktycznego punktu widzenia łatwiej nam będzie zaznaczyć swoje granice, wyrazić zdanie, odmówić, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
  3. Kontroluj sposób mówienia
    Mów wolniej i wyraźniej niż zwykle. Osoba niepewna często mówi szybko, ponieważ obawia się, że może zabrać komuś za dużo czasu. Nie przesadzaj jednak z bardzo wolnym tempem, bądź świadoma wypowiadanych słów. Daj sobie prawo do tego, by być w pełni wysłuchaną.
  4. Uśmiechaj się – pielęgnuj pozytywne uczucia
    Naturalny, niewymuszony uśmiech wpływa pozytywnie na ludzi, z którymi rozmawiamy, a także dodaje niesamowicie pewności siebie.
  5. Podejmuj inicjatywę – nie czekaj!
    Dziel się swoimi pomysłami, nie obawiaj się tego że ktoś się z tobą nie zgodzi. Masz prawo do własnych poglądów.
  6. Pogłębiaj swoją wiedzę
    Zwiększaj swoje kompetencje, ponieważ są podstawą pewności siebie w odniesieniu do konkretnych obszarów życia.
  7. Szukaj sposobów, a nie powodów
    Jeśli coś jest dla Ciebie bardzo trudne, traktuj to jako wyzwanie. Pomniejszaj w wyobraźni każdą przeciwność, dokonaj analizy i ułóż plan działania, jak ją skutecznie pokonać.
  8. Pielęgnuj własne poczucie wartości
    Pozytywna wizja własnej osoby jest wewnętrzną siłą, która umożliwi walkę z przeciwnościami i jest podstawą w realizacji życiowych planów. Uwierz w swój pozytywny wizerunek!

Pamiętaj, dzięki pewności siebie jesteś bardziej zmotywowana, zdeterminowana do działania, myślisz pozytywnie, wierzysz we własne możliwości, a twoje działania są stanowcze, konsekwentne. Zarażasz pozytywną energią, uśmiechasz się, w pełni akceptujesz siebie i swoje działania a zatem realizujesz swoje zamierzenia. Nie boisz się porażek, ponieważ wiesz, że sobie z nimi poradzisz, znajdziesz dobre rozwiązanie. Ludzie pewni siebie są odbierani lepiej przez otoczenie. Są postrzegani jako charyzmatyczni, asertywni, a przez to także szczerzy i nie mający nic do ukrycia.

***

Autorką tekstu jest Ewelina Opala, trenerka biznesu i organizatorka warsztatów rozwojowych dla kobiet.