jak podejmować ważne decyzje

Philip Morris w Polsce wyróżniony prestiżowym Certyfikatem Równych Płac potwierdzającym równość wynagrodzeń niezależnie od płci

Dagny Kurdwanowska

Likwidacja luki płacowej w firmach to jeden z głównych punktów, którymi zajmuje się klub Champions of Change zrzeszający prezesów 10 firm w Polsce. Jedna z nich, Philip Morris International (PMI) w Polsce, została niedawno uhonorowana prestiżowym Certyfikatem Równych Płac, potwierdzającym, że firma wynagradza kobiety i mężczyzn jednakowo, a wkład i wysiłki pracowników w działalność biznesową i rozwój firmy cenione są niezależnie od płci.

Czym jest certyfikat Równych Płac?

Certyfikat Równych Płac (ang. Equal Salary Certification) przyznawany jest przez Equal Salary Foundation, niezależną organizację non-profit z siedzibą w Szwajcarii. Certyfikacja odbywa się na podstawie wytycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych (projekt Global Compact) i jest uznawana przez Komisję Europejską. Procedura certyfikacji obejmuje analizę statystyczną danych dotyczących wynagrodzeń oraz szczegółowy audyt, przeprowadzany przez firmę doradczą PwC, oceniający zaangażowanie kierownictwa firmy w równe wynagrodzenia dla kobiet i mężczyzn, integrację zasad i praktyk równego wynagrodzenia w ramach procesów i polityk HR, a także postrzeganie praktyk HR firmy przez pracowników.

Równość wynagrodzeń powinien być standardem

Uhonorowanie spółek PMI w Polsce, w których zatrudnienie znajduje ok. 7 tysięcy osób, potwierdza, że równość wynagrodzeń niezależnie od płci jest podstawą standardów obowiązujących w firmie. Ubiegając się o Certyfikat Równych Płac, PMI dąży do zapewnienia kobietom i mężczyznom równych szans rozwoju, zapewnienia równowagi płci oraz niezależnego potwierdzenia, że w firmie nie występuje zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć. Stanowi to jeden z kluczowych elementów udanej transformacji biznesowej firmy na drodze do stworzenia świata wolnego od dymu tytoniowego.

„Przyznanie spółkom Philip Morris w Polsce Certyfikatu Równych Płac nie tylko wzmacnia atrakcyjność PMI jako pracodawcy, ale również potwierdza, że jesteśmy wobec siebie po prostu fair. W obliczu tak ogromnej transformacji, jaką jest stworzenie przyszłości bez dymu tytoniowego, także w Polsce, ma to szczególne znaczenie, pracownicy są kluczem do sukcesu i realizacji naszej wizji. W PMI od zawsze szanujemy różnorodność, dajemy szerokie możliwości rozwoju zawodowego, a naszych pracowników wynagradzamy tylko i wyłącznie na podstawie oceny merytorycznej. Wdrożyliśmy i kontynuujemy prace nad szeregiem innych programów, mających na celu udoskonalenie naszych praktyk związanych z zarządzaniem równowagą płci w PMI. Dotyczą one na przykład promowania kobiet do obejmowania najważniejszych funkcji w zespołach zarządzających PMI” – powiedziała Anita Rogalska, Członek Zarządu, Dyrektor Działu Kapitału Ludzkiego i Kultury Organizacyjnej Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.

Diversity & Inclusion w praktyce

Philip Morris od wielu lat kieruje się wartościami, które są uzupełnieniem misji, celów, strategii i planów PMI. Rozwój kultury organizacyjnej firmy opartej na współpracy, wzajemnym szacunku i innowacyjności jest tak samo ważny jak strategia biznesowa. Firma od wielu lat dąży do ciągłego doskonalenia kultury organizacji oraz praktyk i procesów HR w celu zapewnienia wszystkim pracownikom równych szans rozwoju, planowania kariery i dostępu do programów szkoleniowo-rozwojowych.


CZYTAJ WIĘCEJ: POWSTAŁ KLUB CHAMPIONS OF CHANGE. TO PIERWSZA TAKA ORGANIZACJA W POLSCE, DZIAŁAJĄCA NA RZECZ WSPIERANIA KOBIET I RÓŻNORODNOŚCI W BIZNESIE.


PMI przechodzi największą transformację nie tylko w historii firmy, ale również całej branży. Jej celem jest zbudowanie przyszłości bez dymu tytoniowego, również w Polsce. Działania PMI w tym zakresie koncentrują się na dostarczaniu dorosłym palaczom gamy produktów stanowiących lepszą alternatywę. Produkty z potencjałem obniżonej szkodliwości (w porównaniu z paleniem papierosów) mogą być satysfakcjonującym zamiennikiem dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Najbardziej zaawansowanym produktem alternatywnym PMI jest IQOS, który elektronicznie podgrzewa tytoń. Portfolio produktów bezdymnych PMI zawiera również e-papierosy oraz inne technologie wytwarzające aerozol z nikotyną, w których nie dochodzi do procesu spalania.

Certyfikat Równych Płac to kolejne wyróżnienie dla Philip Morris w Polsce, który od wielu lat znajduje się na listach najlepszych pracodawców w kraju i na świecie. Spółki PMI w Polsce już pięciokrotnie zostały uhonorowane tytułem Top Employer Polska i Top Employer Europe w uznaniu za doskonałe warunki pracy, programy szkoleniowo-rozwojowe dla pracowników, planowanie kariery oraz kulturę organizacyjną.

Michał Mierzejewski w klubie Champions of Change

Klub Champions of Change powstał w październiku 2018 roku z inicjatywy założycielek Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką – Olgi Kozierowskiej i Olgi Legosz oraz Ambasadora Australii w Polsce, Paula Wojciechowskiego. W styczniu 2019 dołączył do niego Michał Mierzejewski, prezes Philip Morris w Polsce.

3 kluczowe zagadnienia, którymi członkowie klubu będą zajmować się w 2019 roku:

1) Nie będą uczestniczyć w panelach i dyskusjach, w których nie ma przynajmniej jednej kobiety.

2) Zintensyfikują działania na rzecz wprowadzania elastycznego czasu pracy oraz budowania ścieżki kariery w firmie z uwzględnieniem urlopów macierzyńskich oraz tacierzyńskich.

3) Zintensyfikują działania na rzecz likwidacji luki płacowej w firmach.

Członkowie klubu chcą także działać na rzecz upowszechniania urlopów rodzicielskich wśród mężczyzn. Tak, aby mężczyźni korzystali nie tylko z urlopów tacierzyńskich, ale również współdzielili z partnerkami urlopy rodzicielskie. Dzięki temu kobieta może wrócić szybciej do pracy.