11 wskazówek, jak przeżyć pierwszy dzień w nowej pracy

11 wskazówek, jak przeżyć pierwszy dzień w nowej pracy

Dominika Jajszczak

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego pierwszy dzień w nowej pracy zaliczamy do jednych z najbardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka. Nowi ludzie, nowe otoczenie, nowe obowiązki, odpowiedzialność. Czy pierwszy dzień w nowym miejscu zatrudnienia musi być wielką niewiadomą? Nie, ale tylko wtedy, kiedy się odpowiednio przygotujesz. Jak przeżyć pierwszy dzień w pracy? Oto 11 wskazówek.

O pierwszym wrażeniu słów kilka

To trochę jak na studiach. Jeżeli na parę pierwszych zajęć przyjdziesz przygotowany, będziesz aktywnie brał udział w dyskusji, a także zadawał pytania to wykładowca od razu przylepi Ci łatkę „pracowitego kujona”, a ta będzie się za Tobą ciągnąć przez kolejnych 5 lat. I choć nie powinno się oceniać książki po okładce i pewnie nie jeden z nas już się przekonał, że pierwsze wrażenie może być bardzo mylące, to warto o nie zadbać, bo niestety negatywny odbiór naszej osoby będzie bardzo trudno później nam zmienić na lepszy. W obszarze pierwszego wrażenia przeprowadzono wiele badań. Niektóre pokazują, że wywołujemy je w ciągu 11 sekund, inne 15, a jeszcze inne wskazują jedynie 4 sekundy. Niemniej jednak jedno jest pewne – na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia mamy zaledwie kilka sekund i to tylko od nas zależy jak się na to przygotujemy.

Dwa pytania

Prof. Amy Cuddy z Uniwersytetu Harvard poświęciła 15 lat na badanie powtarzalnych wzorców poznawczych przy pierwszych kontaktach. Jej analizy udowodniły, że przy pierwszym spotkaniu od razu staramy sobie odpowiedzieć na dwa pytania:

  • Czy mogę tej osobie zaufać?
  • Czy ta osoba zasługuje na mój szacunek?

Chyba każdy z nas chciałby, aby nasi nowi współpracownicy oraz przełożeni twierdząco odpowiedzieli na oba pytania. Zatem, jak przygotować się do pierwszego dnia w nowej pracy, aby zrobić dobre wrażenie?

1. Wyśpij się i nastaw się pozytywnie

Może to brzmieć trywialnie, ale lepiej tego dnia wstać prawą nogą zamiast lewą. Noc zarwana oglądaniem serialu choć pozornie odstresuje to na dłuższą metę zaszkodzi. To dzień, w którym musimy stanąć na wysokości zadania, a przecież jeszcze do końca go nie znamy. Pamiętaj, aby na spojrzeć na ten dzień optymistycznie. Bardziej jako wyzwanie, a nie jako trudność. Jeżeli rano budzisz się z chaosem w głowie to poświęć dosłownie parę minut na medytację albo ćwiczenia oddechowe. Możesz skorzystać z filmików instruktażowych na Youtube albo z dedykowanych aplikacji takich jak MyOla czy Calm. Przed wyjściem zjedz na śniadanie coś co lubisz i co sprawia Ci przyjemność.

2. Ubierz się

I choć w świecie pandemii dress code zszedł na dalszy plan to zadbaj o to, aby być ubranym odpowiednio do okazji, ale także wygodnie. Nie chcesz przecież, aby coś odwracało Twoją uwagę w tym dniu. W obliczu pracy zdalnej zdarza nam się zapomnieć o tym, dlaczego dress code może być przydatny. To naturalne – w końcu według badań Pracuj.pl do pracy poza siedzibą firmy 66% Polaków ubiera się mniej formalnie. Niezależnie jednak od tego, czy idziesz na pierwszy dzień do biura, czy też zasiadasz do komputera w domu – zadbaj o odpowiedni strój. W pierwszych dniach w nowym miejscu wyczuj, jak wygląda dress code w firmie na co dzień.

„Zauważmy, że podczas pracy zdalnej zacierają się granice między przestrzenią prywatną i służbową. Dlatego tak ważne jest, by umieć wyznaczyć między nimi odpowiedni dystans. Z pomocą przychodzą pewne rytuały, znane nam z biur czy zakładów pracy. Strój, na który się decydujemy, to też ważny element tej układanki, mogący jasno sygnalizować otoczeniu i nam samym, na co poświęcamy obecnie uwagę. Warto nie lekceważyć wpływu takich pozornie drobnych elementów na to, jak myślimy o pracy. Oczywiście wiele zależy tu od osobistych predyspozycji. Jedni lepiej znoszą rozluźnienie zasad znanych sprzed pandemii, innym ich brak realnie zaburza efektywność pracy”

3. Przygotuj się na notowanie

Wiem, że dla niektórych notes i długopis już dawno wyszły z mody, ale przygotuj się na ewentualny natłok informacji, który może spłynąć na Ciebie w pierwszym dniu pracy. Możesz nie zdążyć zapisać wszystkich informacji, jeżeli będziesz miał ze sobą jedynie smartfona.

4. Bądź punktualny

Pomimo tego, że wydaje się to oczywiste, zawsze o tym wspominam. Spóźnienie w pierwszym dniu pracy może zostać odebrane negatywnie. Szanuj czas innych tak jak szanujesz swój. Tak, na wszelki wypadek zaplanuj sobie dwie alternatywne drogi dojazdu do biura. Wiadomo nie na wszystko masz wpływ, ale zadbaj o to na co masz!

5. Autoprezentacja

Tego dnia z pewnością poznasz bardzo wiele osób. Każdej z nich będziesz musiał się przedstawić. Nierzadko imię i nazwisko nie wystarczają. Przygotuj parę zdań o sobie (coś na wzór tzw. „elevator pitch”) i pokaż, że jesteś odpowiednią osobą w odpowiednim miejscu.

6. Networking

Nie tylko chodzi o to, żeby wszyscy Ciebie zapamiętali, ale także o to abyś Ty zapamiętał innych. Może, z którymś z przedstawionych Ci pracowników będziesz musiał na co dzień blisko współpracować. Warto zacząć budować relację jak najszybciej. Bądź miły i uprzejmy. Ciepły uśmiech na twarzy na pewno nie zaszkodzi. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej imion. Wiem, że na początku może to być trudne, ale przecież masz ze sobą notes… Bądź proaktywny, nawiązuj relacje. Niech osoby w biurze zdają sobie sprawę, że jesteś tu nowy i jesteś gotowy do pracy. Nie słuchaj plotek o innych współpracownikach, nie daj się wplątać w jakieś układy i nie wdawaj się w konflikty czy dyskusje. Bądź po prostu otwarty.

„Pamiętaj, że jesteś w miejscu twojej nowej pracy. Nie przesadzałabym na początku ze zbytnim „wyluzowaniem się” i opowiadaniem pikantnych szczegółów z poprzedniego miejsca pracy czy też niepochlebnym wyrażaniu się o byłym pracodawcy, managerze czy kierowniku. Miej na uwadze, że pierwsze trzy miesiące są przedłużeniem rozmowy kwalifikacyjnej i właśnie wtedy będziesz szczególnie narażony na ocenę. Warto zatem zadbać o wizerunek profesjonalisty”

7. Orientuj się

Jeżeli jeszcze nie zrobiłeś porządnego researchu to czas najwyższy abyś to uczynił. Może już trochę dowiedziałeś się o firmie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale warto abyś zajrzał na stronę internetową oraz social media twojego nowego pracodawcy. Zobacz, czym dokładnie się zajmuje, jakie inicjatywy realizuje, może działa na rzecz innych? Jeżeli tego nie sprawdzisz to się po prostu tego nie dowiesz. Wybadaj jaka jest kultura organizacyjna, jakie relacje łączą współpracowników, jaka atmosfera panuje w biurze. Jesteś teraz na miejscu, więc możesz dowiedzieć się znacznie więcej.

„Kluczowym zadaniem dla Ciebie na ten pierwszy dzień jest dowiedzieć się, czego tak naprawdę od ciebie oczekuje szef. Pierwszego dnia pracodawca powinien przekazać ci - ustnie lub pisemnie - zakres twoich obowiązków, odpowiedzialności, wymagań związanych z zajmowanym stanowiskiem. Jednak warto mieć na uwadze to, że każdy szef ma swoje wymagania i preferencje, pewne zadania są ważniejsze, pewne zachowania są oczekiwane. Dlatego też warto jak najwcześniej dowiedzieć się, czy przełożeni mają jakieś dodatkowe wymagania co do Twojej pracy i już od początku skupiać się na tym, co ważne”

8. Prywatnie bądź offline

Wiadomość od znajomej na Messengerze może na prawdę poczekać. Wycisz telefon, skup się na pracy i odłóż sprawy z nią niezwiązane na później. Przecież nie chcesz, aby pierwszą ważną rozmowę z szefem przerwał dzwonek twojego telefonu. Dodatkowo tam, gdzie możesz poznać nowych współpracowników (np. w kuchni, na holu, stołówce) nie siedź z nosem w ekranie. Pamiętaj punkt 6. Networking.

9. Ucz się i zadawaj pytania

Nie tylko aktywnie słuchaj i zapisuj, ale także pytaj, jeżeli masz jakieś wątpliwości. Dzięki temu wdrożysz się szybciej i też szybciej pokażesz efekty swojej pracy. Kiedy chcesz się uczyć, jeżeli nie w pierwszych dniach swojej pracy? Pamiętaj koniec języka służy za przewodnika. Odpowiedzi notuj, aby nie pytać się o to samo kilka razy. Nie chcesz przecież nadwyrężyć niczyjej cierpliwości i czasu.

10. Nie zniechęcaj się

Wiem, może być trudno od razu wejść do środowiska, zwłaszcza biznesowego, w którym jest już zgrana grupa ludzi. Możesz czuć się nie swojo. Może Ci się wydawać, że tu nie pasujesz. To normalne, ale pamiętaj, aby od razu się nie zniechęcać. Przecież nie trafiłeś tu przypadek. To oni Cię wybrali. Skoro w Ciebie uwierzyli to warto, abyś zrobił to także i Ty! Pierwsze dni w pracy są często niekomfortowe, ale z czasem mija to bezpowrotnie.

11. A na koniec dnia…

… podziękuj osobom, które Cię wsparły, odpowiedziały na twoje pytania, pokazały Ci twoje nowe obowiązki. Pożegnaj się także z tymi, których poznałeś i życz im udanego popołudnia. To zawsze miły gest.