Pobiliśmy rekord świata – mówi Olga Malinkiewicz, polska fizyk i laureatka Bizneswoman Roku

Dagny Kurdwanowska

Olga Malinkiewicz stała się liderką jednego z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć w zakresie energetyki w Polsce i na świecie. Młoda naukowczyni wpadła na pomysł, jak uprościć proces produkcji ogniw perowskitowych. Jest współzałożycielką Saule Technologies. Dziś pytamy, co zmieniło się u niej od czasu zdobycia nagrody w VII edycji konkursu Bizneswoman Roku.

1.Udział w konkursie Bizneswoman Roku dał mi/ był dla mnie…

Zaszczytem. A także powodem do satysfakcji, bo bardzo się staramy, aby Saule Technologies było wzorem symbiozy światów nauki i biznesu. Cieszę się, że zostało to dostrzeżone i docenione.

2. Od tego czasu udało mi się zrealizować/stworzyć….

Jeszcze większe drukowane ogniwa słoneczne na bazie perowskitów. Pobiliśmy w ten sposób dotychczasowy rekord świata, który notabene także należał do Saule Technologies.

3. Odwagi do działania dodaje mi…

Świadomość, o jaką stawkę toczy się gra. W puli jest znacznie więcej niż sukces firmy czy mój osobisty. To dla świata naprawdę ostatni moment, by przestawić przemysł energetyczny na inne tory i radykalnie ograniczyć spalanie paliw kopalnych. Saule Technologies ma szansę mieć w tym przełomie swój skromny udział.

4. Dziś za swój największy sukces uważam…

Bez względu na to, jakiej bym udzieliła odpowiedzi, głęboko wierzę, że za rok byłaby już nieaktualna. Chciałabym, aby w moim życiu ta odpowiedź dezaktualizowała się jak najczęściej. Proszę mnie spytać za parę dekad, czy to się udało.

5. Kiedy odnoszę sukces, to…

Obiecuję sobie, że dziś w nagrodę pośpię trochę dłużej. Niestety, nie zawsze mam szansę dotrzymać słowa.

6. Kiedy staję przed trudnym wyzwaniem, to…

Czuję się jak bohater filmu „Dzień świstaka”. Kolejne trudne wyzwanie, kolejny dzień jak co dzień.

7. Moja największa porażka nauczyła mnie…

Pedagogiczny potencjał porażek jest przereklamowany. Najwięcej uczą sukcesy – te wywalczone ciężką pracą, uporem i konsekwencją. Potwierdzają, że trzymamy dobry kurs.

8. Kobiecie, która stoi przed trudnym wyzwaniem, powiedziałabym…

Dawaj, dawaj! :)

9. Największym wsparciem dla kobiet w biznesie jest…

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Ja akurat mam to szczęście, że trafiłam na partnerów biznesowych – Artura Kupczunasa i Piotra Krycha – z którymi potrafiłam zbudować relację opartą na wzajemnym zaufaniu i wsparciu. Razem założyliśmy Saule Technologies, razem pokonujemy przeszkody i razem celebrujemy sukcesy, które bez tak dobrej współpracy po prostu nie byłyby możliwe.

Natomiast patrząc szerzej, z pewnością wsparciem dla kobiet w biznesie jest ewolucja kultury biznesowej – czy też kultury w ogóle – polegająca na odchodzeniu od jeszcze wczoraj powszechnych przekonań i postaw mizoginistycznych, czy wręcz seksistowskich. Szklane sufity wciąż istnieją, ale kobiety w biznesie przestały być traktowane jak anomalie.

10. Kobieta, która jest dla mnie wzorem i inspiracją ….

Maria Skłodowska-Curie. Trudno o inny wybór. Najwybitniejsza Polka na polu nauki, a przy tym silna osobowość, bardzo świadomie wyznaczająca sobie cele, niezwykle pracowita, pewna swych racji, konsekwentna.

Kobiet, które wniosły znaczący wkład w rozwój nauki i doskonale nadają się na wzorce oraz źródła inspiracji, jest jednak wiele. I szkoda, że tak często pozostają niezasłużenie w cieniu, jak na przykład Henrietta Swan Leavitt, której wielki wkład w rozwój astronomii został doceniony dopiero lata po jej śmierci.

***

O Konkursie

Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku od 10 lat nagradza sukcesy kobiet w biznesie, nauce i kulturze i nagłaśnia je na skalę ogólnopolską. Przed uczestniczkami otwiera możliwości rozwoju, pozyskania partnerów biznesowych oraz inwestorów. Jako pierwszy konkurs tego typu, nagradza także mężczyzn wspierających kobiety i politykę różnorodności. Wszystko po to, aby przyczynić się do wzmocnienia roli kobiet w życiu gospodarczym Polski.

Organizator

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką jest największą społecznością kobiet przedsiębiorczych w Polsce. Jej misją jest kompleksowe wspieranie kobiet, dostarczanie im fachowej wiedzy niezbędnej do rozwoju osobistego i zawodowego oraz motywowanie ich do podejmowania odważnych działań. Współzałożycielkami fundacji są: Olga Kozierowska oraz Olga Legosz. Fundacja koncentruje się na wzmacnianiu pozycji kobiet i zwiększaniu ich aktywności zawodowej, budowaniu różnorodności i wspieraniu młodych ludzi w rozwoju zawodowym i osobistym. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.sukcespisanyszminka.pl oraz www.sukcestoja.pl.

Organizator: Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką
Partner strategiczny: Mastercard
Partner wspierający: Coca-Cola Poland Services
Partnerzy kategorii: BGŻ BNP Paribas, DPD Polska, Huawei, IGT Poland
Patronka kategorii Działalność społeczna: Anna Lewandowska
Partner edukacyjny: Microsoft
Partner merytoryczny: Deloitte
Partnerzy: Ambasada Australii, Shell, Teraz Polska, Program Executive MBA@UW, Vital Voices
Patroni medialni: Forbes, Forbes Women, Wysokie Obcasy, Wysokie Obcasy Praca, Chillizet, Polsat Cafe, Polska The Times, Polska Press Grupa, Hi Cash, Sukces Pisany Szminką