Kobieta przy biurku z laptopem i dokumentami

5 rzeczy, o których powinna pamiętać początkująca przedsiębiorczyni

Kamila Chowaniak-Wójcik

Zakładać? Nie zakładać? Otwierać? Nie otwierać? W zasadzie chcę, ale się boję…. Znasz to? Podjęcie decyzji o otwarciu własnej działalności gospodarczej, nie jest prostą decyzją, zwłaszcza kiedy mierzysz się z takim wyzwaniem pierwszy raz w życiu.

Byłoby wspaniale, gdybyś miała w swoim otoczeniu „żywe przykłady” osób, które prowadzą własne firmy i mają zarazem chęć podzielenia się z tobą doświadczeniami, przemyśleniami, które mogłyby cię uczulić na pewne kwestie. Jak masz takie wsparcie, jesteś o krok do przodu. Doceń tę wartość, poproś o rozmowę, wsparcie, okaż wdzięczność a później chłoń każdą informację.

Jeśli nie masz takiego zaplecza, nic się nie martw.

Pobądź tu ze mną przez chwilę.

Zapoznaj się z 5 zasadami, o których warto, aby pamiętała początkująca przedsiębiorczyni.

Gotowa?
No to zaczynamy…

….. od banału?

PIERWSZA ZASADA, o której chciałabym Ci powiedzieć: Masz prawo się bać

To jest normalne, nie pozwól jednak, aby ten strach przekreślił twoją chęć powalczenia o siebie, o własne marzenia. Włóż ten strach z szacunkiem do kieszeni, na ile potrafisz, postaraj się z nim zaprzyjaźnić, będzie ci on bowiem towarzyszył jeszcze nieraz na twojej ścieżce bycia przedsiębiorczynią. Ty zaś, za każdym razem, będziesz silniejsza a twój „przyjaciel” z kieszeni, będzie się wychylał przy coraz większych wyzwaniach. Zauważysz wówczas swój progres, swoją zmianę, ona cię bardzo dużo nauczy.

DRUGA ZASADA: Upewnij się, że masz plan

Głęboko wierzę, że wiesz, jak ważne jest posiadanie wizji własnej działalności, najlepiej w oparciu o misję.

Głęboko wierzę, że wiesz dlaczego chcesz robić, to co zamierzasz robić.

Głęboko wierzę, że masz zarysowany plan, czyli wiesz, co, jak i do kogo. A więc wiesz, co oferujesz, jak chcesz swój produkt czy usługę dystrybuować, jaki jest twój docelowy, wręcz wymarzony Klient.

Pracując nad planem, warto zacząć od dalszej perspektywy, czyli jak chcesz, aby twoja firma wyglądała w dalekiej perspektywie czasowej, po to, abyś mogła zbliżać się do „tu i teraz”. Wizja dalekiej perspektywy automatycznie zmusi cię do odpowiedzi na pytanie: „aby to się zadziało, o co muszę zadbać teraz?

TRZECIA ZASADA: Bądź najlepszym przedsiębiorcą, na jakiego cię stać

Co to oznacza? Jestem pewna, że dla każdego znaczy to coś innego. Zrób więc sobie przerwę, pobądź sama ze sobą i pomyśl, co to dla ciebie oznacza? Czym dla ciebie jest bycie „najlepszym przedsiębiorcą, na jakiego cię stać?” Dla mnie to balans przedsiębiorczości i pokory. Z jednej strony bycie odważnym w działaniu, zaradnym, nie bojącym się wyzwań, szukającym możliwości, z drugiej zaś bycie człowiekiem pełnym pokory do własnej niewiedzy, zdolnym do przyjęcia krytyki i doświadczania porażek, pilnie uczącym się na błędach własnych i innych. Czym dla ciebie jest bycie „najlepszym przedsiębiorcą, na jakiego cię stać?”

CZWARTA ZASADA: Stawiaj na relacje

Wiesz co jest aktualnie jednym z najcenniejszych kapitałów, jakie możesz posiadać, zwłaszcza w początkowej fazie budowania własnego biznesu? Relacje. Nawiązuj mądre znajomości biznesowe i dbaj o niej.

Aby tak się zadziało, musisz wejść w środowisko ludzi przedsiębiorczych. Jeśli takiego nie masz wokół siebie, rozejrzyj się i zacznij szukać. Nie czekaj zatem, aż ktoś zapuka do twoich drzwi, zacznij pukać sama. I pamiętaj o starej, mądrej zasadzie wzajemności – aby brać, trzeba dawać. Dawaj więc, bądź pomocna, szczera, wspierająca, ale nie bój się zarazem pytać, prosić i przyjmować. Dbaj o swoje biznesowe otoczenie.

PIĄTA ZASADA: Zadbaj o siebie

Dużo się pod tym kryje, ale to bardzo ważne. Jeśli chcesz rozpocząć własną przygodę z biznesem, powinnaś bardzo mocno zadbać również o siebie. Bądź asertywna, bowiem wiele osób i spraw będzie walczyło o twoją uwagę. Z czasem, kiedy obowiązków przybędzie, potrzebna będzie umiejętność delegowania zadań. Już od początku dbaj o dobrą atmosferę, własną higienę myśli, przejrzystość w komunikacji. Zadbaj wreszcie o własny wypoczynek, miej sposoby na samą siebie, aby się zregenerować, podnieść swą energię na wyższy poziom. Prowadząc firmę, nierzadko trzeba zakasać rękawy i ciężko pracować, jednak zachowanie czasu na inne istotne dla ciebie sfery twojego życia, dadzą ci dodatkową radość i satysfakcję z tego co robisz.

Podjęcie decyzji o otwarciu własnej działalności gospodarczej, nie jest prostą decyzją.

Jest jednak wspaniałym wyzwaniem, pełnym możliwości, szansą na ogromną samorealizację. Jest absolutną dźwignią do przeniesienia cię w zupełnie inne miejsce, poszerzającą twą perspektywę patrzenia i myślenia. Jeśli wewnętrznie czujesz, że jesteś na to gotowa, życzę ci odwagi i dmucham w twoje skrzydła. Bądź w tym przedsięwzięciu mądra, odważna i pokorna – obserwuj siebie, ucz się od lepszych i leć jak najwyżej!

Kamila Chowaniak-Wójcik

O autorce

Kamila Chowaniak-Wójcik

Certyfikowany coach, trener mentalny, menadżer z ponad 10-letnim doświadczeniem. Wspiera biznes poprzez coaching siły mentalnej oraz zmiany. Jak sama mówi o sobie „Wierzę, że fundamentem, podwaliną naszych działań jest silny i zdrowy MENTAL, który jest nam niezbędny, abyśmy mogli w sposób trwały osiągać cele zarówno prywatne, jak i biznesowe, budować relacje osobiste, czy też z pracownikami, przechodzić przez proces zmiany, żyć w poczuciu spełnienia.” Bazując na talentach i mocnych stronach, uwielbia drogę podążania za człowiekiem, na której on sam jest bohaterem pierwszoplanowym. 

Motto: „Jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży” – Eckhart Tolle

Facebook: https://www.facebook.com/KamilaChowaniakWojcik i https://www.facebook.com/kamilachwojcik/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/kamilachowaniakwojcik/